Viruso pavadinimas pakurstė aistras: gali paskatinti diplomatinę krizę

2020 m. vasario 18 d. 11:32
Koronavirusas dabar turi oficialų pavadinimą – COVID-19, bet jis jau kelia problemų. Pasirodo, pakrikštyti virusą – sudėtingas procesas, galintis pakurstyti didžiules diplomatines krizes.
Daugiau nuotraukų (10)
Koronavirusas, pirmiausia užfiksuotas Uhano mieste Kinijos Hubėjaus provincijoje, toliau šienauja aukas. Mirė jau beveik 1,9 tūkst. žmonių, o juo užsikrėtė apie 73 tūkst. visame pasaulyje.
Savaitgalį pranešta ir apie pirmą auką Europoje – tai buvo 80 metų turistas iš Hubėjaus provincijos, kuris atskrido į Prancūziją užsikrėtęs ir jo būklė smarkiai pablogėjo ligoninėje.
Kova su virusu tapo tarptautiniu klausimu. Todėl ir šio viruso pavadinimas svarbus ne tik nacionaliniu mastu – dėl to, kaip vadinamas naujasis užkratas, kyla diskusijų.
Susipyko su Meksika
2019 metų balandžio 27 dieną Izraelio sveikatos apsaugos ministro pavaduotojas sušaukė skubią spaudos konferenciją. Paslaptingas naujas gripo virusas siautėjo, šalis ruošėsi blogiausiam scenarijui.
Tačiau kreipdamasis į visuomenę iš ligoninės Yaakovas Litzmanas siekė ne nuraminti visuomenę, o pranešti: „Mes jį vadinsime meksikietišku gripu. Ne kiaulių gripu.“
Nors dabar šis virusas turi oficialų pavadinimą H1N1, kiaulių gripo pavadinimas jam prilipo kone iškart, kai buvo pranešta apie pirmuosius atvejus pasaulyje. Virusas buvo panašus į tą, kuriuo užsikrečia kiaulės, o pirmasis jį pasigavęs pacientas gyveno greta fermos, kurioje buvo laikoma 50 tūkst. šių gyvulių.
Žinoma, Izraelyje pavadinimas „kiaulių gripas“ skambėjo įžeidžiamai žydams ir musulmonams, kurie dėl tikėjimo nevalgo kiaulienos. Idėja jį perkrikštyti meksikietišku kilo dėl tradicijos vadinti virusus pagal vietą, kurioje jie buvo atrasti.
Pavyzdžiui, Ebolos virusas pavadintas pagal upę Demokratinėje Kongo Respublikoje, Zikos – pagal mišką Ugandoje, Marburgo virusas – pagal Vokietijos universitetinį miestelį.
Vis dėlto toks H1N1 gripo pavadinimas suerzino Meksiką: šios šalies ambasadorius Izraelyje pateikė oficialų skundą, kad vadinti ligą jo šalies vardu yra labai įžeidžiantis žingsnis. Natūralu, kad niekas nenori, jog visa šalis būtų siejama su mirtina liga.
Izraelis galiausiai nutarė nepervadinti viruso ir taikyti tą patį – kiaulių gripo – pavadinimą.
Uhanui – viruso dėmė
Panašiai buvo ir su naujuoju koronavirusu, kuris pirmiausia aptiktas Uhane. Per kelias savaites žmonės užkratą ėmė vadinti Uhano gripu, Uhano koronavirusu, Uhano žuvų turgaus pneumonijos virusu arba tiesiog koronavirusu.
Tik vasario 11-ąją Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė oficialų pavadinimą – COVID-19.
Tarptautinis virusų taksonomijos komitetas panašiu metu pasiūlė savo pavadinimą – sunkus ūminis respiracinis sindromas 2 arba SŪRS „CoV-2“.
Bet PSO atstovai atsisako vartoti tokį pavadinimą dėl to, kad jis sukels papildomos panikos žmonėms galvojant apie ankstesnį šio sindromo protrūkį.
Tai iliustracija virusų įvardijimo proceso, kuris kelia daug painiavos, nes abiejų organizacijų siūlomi pavadinimai lygiaverčiai. O žmonės dažniausiai renkasi arba paprastesnį, arba jiems suprantamesnį.
Šios organizacijos dažniausiai siekia pateikti koduotus virusų pavadinimus, antraip visas regionas gali būti stigmatizuojamas, visa industrija sugniuždyta arba prasidės diplomatinė krizė.
„Tai sudėtingas dalykas, apie kurį nesusimąstome, – teigia virusologijos specialistas Jensas Kuhnas. – Yra tiek daug prieštaringų dalykų pasaulyje, tačiau pavadinimų kūrimas – vienas prieštaringiausių.“
Gali sužlugdyti patys save
Kuo ilgiau galvojamas oficialus kodinis viruso pavadinimas, tuo tikėtiniau, kad žmonės sumąstys ir įtvirtins „liaudišką“ jo vardą. Taip H1N1 tapo geriau žinomas kaip kiaulių gripas.
„Didžiausia bėda, kad žmonės nesuvokia, kad pavadinimai tėra etiketės. Jie ieško prasmės ten, kur jos gal net nėra“, – tikino J.Kuhnas.
Kai 2009 m. buvo kiaulių gripo protrūkis, ūkininkai teigė, kad tai lėmė didžiulius nuostolius jų verslui. Mat žmonės manė, kad kiauliena yra užkrėsta. Nors vėliau buvo išsiaiškinta, kad šį virusą žmonėms greičiausiai perdavė migruojantys paukščiai.
Kiaulių gripo protrūkis virto ir kiaulių skerdynėmis. Tais metais Egiptas net įsakė paskersti kiekvieną šalyje gyvenančią kiaulę – kai kurios buvo užkastos gyvos. Pasak J.Kuhno, panašiai ir dabar: dabartinį užkratą vadinti Uhano virusu problematiška dėl to, kad žmonės šiame mieste bus stigmatizuojami.
Be to, Uhane buvo atrasta dar 17 kitokio tipo virusų ir tai keltų maišatį. Vis dėlto atrodo, jog šis pavadinimas – Uhano virusas – jau prilipo.
Tiesa, ne visiems viruso vardas atrodo kaip garbės pamynimas – atvirkščiai. Virusologas J.Kuhnas pasakoja, kad yra žmonių, kurie prašo, kad naujai atrastas ligas ar virusus pavadintų jų vardu – tai lyg paguodos prizas už kančias.
JAV iš kruizinio laivo evakavo savo piliečius
Karantinas kruiziniame laive „Diamond Princess“ bus atšauktas jau vasario 19-ąją, tačiau ši priemonė nebuvo itin veiksminga. Laive buvo apie 3,7 tūkst. keleivių ir įgulos narių, o koronavirusas jau diagnozuotas mažiausiai 454 iš jų.
Gyvenimo sąlygos karantino apimtame laive primena kalėjimą. Kiekvienam keleiviui maistas pristatomas į jų kajutes. Žmonės vaikščioti denyje gali tik valandą per parą. Jie privalo dėvėti visas apsaugines priemones ir išlaikyti mažiausiai metro atstumą nuo kitų žmonių, tačiau tokios priemonės nesuvaldė viruso plitimo. Likusias 23 valandas žmonės gyvena savo kajutėse, kur vienintelės pramogos yra skaitymas ir televizoriaus žiūrėjimas. Tiesa, tėvai, kurie kruiziniame laive ilsėjosi su vaikais, pasakojo, kad jiems į kajutes kiekvieną dieną pristatoma naujų žaislų.
Laive uždaryti žmonės piktinosi, kad privalo per prievartą būti didelės rizikos zonoje. Visi asmenys, kuriems medikai diagnozavo koronavirusą, buvo išgabenti iš laivo į gydymo įstaigas, tačiau tyrimai iki šiol nėra atlikti visiems „Diamond Princess“ esantiems žmonėms. Japonijos sveikatos apsaugos ministerijos atstovai pirmadienį buvo patikrinę tik 1723 keleivius, o kiti gyvena nežinioje.
Dėl šios priežasties JAV valdžia nusprendė iš laivo evakuoti savo šalies piliečius (nuotr.). 340 amerikiečių buvo išvežti iš laivo ir patikrinti. 14 iš jų buvo diagnozuotas koronavirusas, tačiau Vašingtonas nusprendė juos vis tiek parskraidinti į JAV. Žmonės į JAV karines bazes Kalifornijoje buvo išgabenti dvejais specialiais lėktuvais. Užsikrėtusieji skrydžio metu buvo izoliuoti nuo kitų keleivių. Visi keleiviai dar 14 dienų gyvens karantino zonoje ir tik tada galės keliauti į namus.
Australijos, Kanados, Italijos ir Honkongo atstovai taip pat žada suorganizuoti specialius lėktuvus, kad atgal į namus iš kruizinio laivo sugrąžintų savo šalių piliečius.
Lietuviai atšaukia spektaklio gastroles
Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) pirmadienį pranešė, kad dėl koronaviruso grėsmės Kinijoje atšaukia mėnesį turėjusias trukti spektaklio „Lokis“ gastroles. Anksčiau buvo numatyta, kad spektaklis aplankys penkis Kinijos miestus ir bus parodytas iš viso aštuonis kartus.
Į kai kuriuos pasirodymus bilietai jau buvo išpirkti, tad šį sprendimą LNDT priėmė kartu su gastrolių organizatoriais Kinijoje. Sprendimas atšaukti pasirodymus buvo priimtas baiminantis dėl darbuotojų sveikatos ir atsižvelgiant į koronaviruso plitimo greitį bei mastą.
„Lokio“ spektaklio išvežimas į Kiniją buvo derintas daugiau nei metus. LNDT komanda į Kiniją turėjo išvykti balandžio pabaigoje ir grįžti gegužės pabaigoje. Anksčiau Kinijoje LNDT jau yra pristatęs spektaklius „Didvyrių aikštė“, „Katedra“, „Tartiufas“, „Chaosas“, „Mūsų klasė“.
Tikėdamasi suvaldyti koronaviruso „COVID-19“ plėtrą Kinijos valdžia toliau plečia kelionių ir viešų susirinkimų apribojimus. Dabar šios priemonės apima jau daugiau kaip 500 mln. gyventojų, o visiškai uždaryti 48 miestai.
Daugumai po pratęstų Naujųjų metų atostogų iš gimtinių sugrįžtančių kinų buvo rekomenduota dar kartą prasitęsti atostogas ir dvi savaites namuose gyventi karantino sąlygomis, kad įsitikintų, jog neužsikrėtė koronavirusu.
Parengta pagal BBC inf.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.