Šalies ministras pirmininkas Borisas Johnsonas neslepia džiaugsmo savo pergale ir tiki, kad „Brexit“ yra istorinė galimybė Jungtinei Karalystei „išlaisvinti visą savo potencialą ir suvienyti visus šalies gyventojus“.
Euroskeptikai Londone ir kituose didžiuosiuose valstybės miestuose 23 valandą vakaro žada išeiti į gatves ir atšvęsti šią progą. Tačiau didžioji dalis Jungtinės Karalystės gyventojų apie šventes net negalvoja.
22 valandą vakaro B. Johnsonas kreipsis į tautą ir bandys įkvėpti savo šalies ateitimi neužtikrintus gyventojus.
Per 11 ateinančių mėnesių didelių pokyčių neturėtų būti, o šie metai bus paskirti deryboms dėl santykių prekybos, saugumo ir politinio bendradarbiavimo su ES.
Lietuvių bendruomenė panikos nejaučia
Nepaisant to, kad šios dienos vėlų vakarą Jungtinė Karalystė oficialiai pasitrauks iš Europos Sąjungos, šioje šalyje įsikūrę lietuviai nerimo kol kas nejaučia. „Viskas vyksta įprastiniu ritmu“, – sako lietuvių bendruomenės Jungtinės Karalystėje pirmininkė Dalia Asanavičiūtė.
D. Asanavičiūtė teigia, kad nuotaikos yra gana liūdnos. „Liūdna, nes mes matėme istorinius momentus, kaip Lietuva įstojo į ES ir NATO, o dabar matome, kaip viena didžiausių Senojo žemyno valstybių palieka Bendriją.“
Lietuvių bendruomenės pirmininkės teigimu, švęsti šio įvykio tikrai nesinori, nors nuotaikos yra gana skirtingos, o gyventojai pasiskirstę į dvi stovyklas.
„Švęsti įvykio nėra prasmės, tačiau mieste „Brexit“ šalininkai 23 valandą ruošiasi išeiti į gatves, iškart po oficialaus paskelbimo dėl išstojimo iš Bendrijos. Rytoj atsakui ruošiasi likimo ES šalininkai, savotiškai apraudoti Jungtinės Karalystės išstojimo“, – apie nuomonių priešpriešą kalbėjo bendruomenės pirmininkė.
„Nuotaikos yra labai įvairios: vieni džiaugiasi, kitiems liūdna. Bet gyvenimas toliau vyksta sava vaga, kai kurie į šiuos procesus jau nebekreipia dėmesio, nes senai suprato, kad išstojimas neišvengiamai įvyks“, – pasakojo D. Asanavičiūtė.
Lietuvių bendruomenės pirmininkė mano, kad dar 11 mėnesių lietuvius gyvenančius Jungtinėje Karalystėje gaubs nežinia.
„11 ateinančių mėnesių niekas nesikeis, stebėsime kaip toliau vyks sutarties derinimai ir kuo tai galų gale baigsis ir ar tai darys įtaką mums, žmonėms, gyvenantiems Jungtinėje Karalystėje“, – apie ilgą derybinį procesą kalbėjo D. Asanavičiūtė.
Ji pridūrė, kad panikos, šioje šalyje gyvenantys lietuviai nejaučia, o pats gyvenimas kaip ir iki šiol tęsis įprastine vaga.
„Žmonės tikrai nepanikuoja, faktas toks ir tiesiog liūdna. Gyvenimas tęsiasi, niekas nesibaigia. Žiūrėsime kokios nuotaikos atsikelsime šeštadienį“, – apie didžiąją „Brexit“ dieną pasakojo D. Asanavičiūtė.
Bendruomenės pirmininkė taip pat pridūrė, kad žmonės nuo visų „Brexit“ batalijų yra labai pervargę: „Ta tema jau kiek pabodusi ir žinojome, kad šio išstojimo neišvengsime.“
VRM paskelbė aktualią informaciją Jungtinės Karalystės piliečiams, gyvenantiems Lietuvoje
Nuo 2020 m. vasario 1 d. (1 val. nakties Lietuvos laiku), įsigaliojus Europos Sąjungos (ES) ir Jungtinės Karalystės (JK) išstojimo susitarimui, ES ir JK piliečių bei jų šeimos narių statusas išliks nepakitęs – iki „Brexit“ turėta teisė atvykti dirbti ir gyventi galios iki pereinamojo laikotarpio pabaigos (2020 m. gruodžio 31 d.).
„Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija parengs teisės aktus, kuriais įgyvendins išstojimo susitarimą, ir informuos JK piliečius apie visus tolesnius pokyčius, susijusius su numatomomis procedūromis po pereinamojo laikotarpio“, – sako vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.
Pažymėtina, kad pereinamuoju laikotarpiu JK piliečiai ir jų šeimos nariai turi kreiptis dėl leidimo gyventi pažymėjimo tik tuo atveju, jei pasibaigtų turimo pažymėjimo galiojimas. Prašymai bus išnagrinėti ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo Migracijos departamentui prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos pateikimo dienos. Daugiau informacijos apie tai pateikta https://bit.ly/36MHMZ8
Atnaujinta informacija bus nuolat skelbiama https://www.migracija.lt/Brexit.
Iškilus klausimų, susijusių su „Brexitʼu“, galima kreiptis ir el. paštu brexit@vrm.lt.
Taip pat informuojame, kad „Europe Direct“ kontaktinis centras (EDCC, tel. 800 800 89891011) sustiprino savo skambučių centro paslaugą piliečiams, įmonėms ir kitoms suinteresuotosioms šalims, siekdamas spręsti su „Brexit“ susijusius klausimus.