Nuteistieji teroristai turės atlikti melo detektoriaus testus. Tokių priemonių imtasi po nesenai įvykusios teroristinės atakos Londone.
Jungtinėje Karalystėje taip pat padvigubės specialistų, kurie stebės terorizmo apraiškas ir veiks pagal naujai nustatytas taisykles, kurios buvo patvirtintos teisingumo ministerijos.
Viena iš naujovių – poligrafo testai, kurie turėtų padėti nustatyti teroristines veikas. Seksualiniai nusikaltėliai ir smurtautojai jau kuris laikas tiriami šia technologija, o nesugebant išpildyti testo reikalavimų, tyrimas dėl jų elgesio būna tęsiamas.
Jungtinės Karalystės vyriausybė ruošiasi pateikti nepriklausomo tyrimo išvadas ir įvertinti kaip įvairios tarnybos: policija, probacijos tarnyba, saugumo pareigūnai, tiria ir dorojasi su teroristinėmis veiklomis susijusiais asmenimis.
Nuteistas teroristas Usmanas Khanas, kuris praėjusį mėnesį buvo lygtinai paleistas iš kalėjimo, centrinėje Londono dalyje nužudė du žmones, o jam bandant sprukti buvo nukautas policijos pareigūnų.
Nelaimė įvyko pačios rinkiminės karštligės metu ir atnaujino diskusijas dėl neefektyvios probacijos tarnybos veiklos, kuri buvo gerokai nuskurdinta dėl finansinės valdžios paramos ir etatų sumažinimo.
Prieš terorizmą nukreiptas įstatymas bus pristatytas per 100 dienų, nuo naujosios Jungtinės Karalystės vyriausybės darbo pradžios.
Pagal jo sąlygas, valdžia nebeleis lygtinai paleisti už teroristines veikas nuteistų asmenų. Taip pat pristatyta minimali 14 metų laisvės atėmimo bausmė, už bet kokį teroristinių veikų planavimą ar vadovavimą joms.
Londone įvykusi ataka sukėlė didelį gyventojų nusivylimą valdžios pasitelktoms priemonėms. Sūnų teroristinėje atakoje praradęs Jackas Merritas apkaltino politikus dėl nesugebėjimo reaguoti į iškilusią situaciją ir teigė, kad šie tokių nelaimių fone nori tik pasipuikuoti.
Vyriausybė taip pat pranešė, kad padidins su kaliniais dirbančių specialių psichologų ir imamų (Islamo dvasininkų) skaičių, siekiant išvengti jų radikalėjimo.
Kritikai mano, kad šie veiksmai jau yra pavėluoti. Bendruomenių Rūmų šešėlinė ministrė Diane Abbott teigė, kad šiais sprendimais vyriausybė pripažino, kad nesugebėjo užtikrinti saugumo šalyje.
„Tokie sprendimai parodo, kad per dešimtmetį niekas nepagerėjo. Didelės teroristinės atakos šalyje vyksta nuolat, o jas dažnai atlieka asmenys, kurie puikiai žinomi teisėsaugai“, – teigė Leiboristų partijos narė D. Abbott.
„Kova prieš terorizmą buvo išsekinta nuolatinių finansinių karpymų, efektyvaus bendradarbiavimo tarp saugumo ir policijos tarnybų trūkumo ir prastos prevencijos programos. Visas jas reikia keisti, kad galėtume užtikrinti savo gyventojų saugumą“, – pridėjo D. Abbott.
Teroristas Usmanas Khanas bendradarbiavimo su probacijos tarnyba, todėl jam buvo leista vykti į Londoną, dalyvauti reabilitacijos renginyje, kuriame jis ir įvykdė savo šiurpų išpuolį.
Aukščiausiais probacijos tarnybos pareigūnas teigė, kad nepatyrusiems jo vadovaujamos tarnybos pareigūnams pritrūko „profesinio smalsumo“, nes šie nesugebėjo suprasti U. Khano klastos ir tikrųjų ketinimų.
Praėjusiais metais teisingumo ministerija paskelbė 3 metų privalomus poligrafų testus nuteistiems smurtautojams, kurie yra paleisti lygtinai.
Melo detektoriaus testai skirtingose Anglijos ir Velso vietose atliekami nuo 2007 metų, o nuo 2014 metų tokio tipo testai atliekami ir kaip viena iš nusikaltėlių paleidimo sąlygų.
Parengta pagal „The Guardian“ inf.