„Mūsų ambasadoriaus areštas Teherane be jokio pagrindo ar paaiškinimų yra skandalingas tarptautinės teisės pažeidimas“, – pareiškė D. Raabas po ambasadoriaus Robo Macaire'o arešto.
Užsienio reikalų sekretorius perspėjo Iraną, kad jis yra „atsidūręs kryžkelėje“ ir turi rinktis „savo žygį parijo statuso link“ arba „imtis žingsnių deeskaluoti įtampą ir pasukti diplomatiniu keliu į priekį“.
R. Macaire'as buvo areštuotas dėl to, kad esą kurstė protestuotojus Teherane, pranešė laikraštis „Daily Mail“.
Protestuotojai piktinosi, kad kariškiai trečiadienį per klaidą numušė ukrainiečių keleivinį lėktuvą, kuriam sudužus žuvo 176 žmonės, daugiausia Irano piliečiai.
Neigia, kad dalyvavo demonstracijoje
Jungtinės Karalystės ambasadorius Irane neigė, kad dalyvavo demonstracijoje žmonėms, žuvusiems per lėktuvo katastrofą, pagerbti.
„Galiu patvirtinti, kad nedalyvavau jokiose demonstracijose! Nuvykau į renginį, kuris buvo reklamuojamas kaip [reiso] PS752 tragedijos aukų pagerbimas“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė ambasadorius Robas Macaire'as.
Jis pridūrė, kad buvo sulaikytas pusvalandžiui.
Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis kritikavo Iraną dėl ambasadoriaus Teherane trumpo sulaikymo ir paragino deeskaluoti padėtį.
„Labai susirūpinęs laikinu JK ambasadoriaus sulaikymu... Irane. Visiškas Vienos konvencijos gerbimas yra privalomas. ES ragina deeskaluoti [padėtį] ir [sukurti] erdvę diplomatijai“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė J. Borrellis.
„Radikalūs“ šūkiai
Irano naujienų agentūra „Fars“ pranešė, kad policija išvaikė studentus, šeštadienį skandavusius „radikalius“ šūkius per susibūrimą Teherane 176 žmonėms, žuvusiems per lėktuvo katastrofą, pagerbti. Dauguma žuvusiųjų yra iraniečiai ir kanadiečiai; tarp aukų yra daug studentų.
Naujienų agentūros AFP korespondentai pranešė, kad šimtai studentų pavakare buvo susirinkę prie Amiro Kabiro universiteto Teherano centre pagerbti aviakatastrofos aukų.
Vėliau susirinkimas virto pikta demonstracija. Studentai smerkė „melagius“ ir reikalavo, kad atsistatydintų ir būtų teisiami asmenys, atsakingi už keleivinio lėktuvo numušimą ir įtariamą šios klaidos dangstymą.
Irano konservatoriams artima „Fars“ pranešė, kad policija „išvaikė“ studentus, kai jie išėjo iš universiteto ir blokavo gatves, sukeldami transporto spūstį.
„Svarbus pirmasis žingsnis“
Irano prezidentas Hassanas Rouhani anksčiau pripažino kariškių atliktą vidaus tyrimą parodžius, kad ukrainiečių „Boeing 737“ numušė „dėl žmogaus klaidos paleistos raketos“. Jis tai pavadino „neatleistina klaida“.
Šis pripažinimas yra „svarbus pirmasis žingsnis“, anksčiau šeštadienį sakė JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) ir pažadėjo remti keturių per lėktuvo katastrofą žuvusių britų šeimas bei pateikti joms atsakymus.
B. Johnsonas pridūrė, kad Didžioji Britanija glaudžiai bendradarbiaus su Kanada, Ukraina ir kitomis tarptautinėmis partnerėmis, kad užtikrintų „išsamų, skaidrų ir nepriklausomą tarptautinį tyrimą bei žuvusiųjų palaikų sugrąžinimą“.
„Ši tragiška nelaimė tik didina įtampos regione deeskalavimo svarbą, – sakė jis. – Gyvybiškai svarbu, kad visi lyderiai dabar siektų diplomatinio kelio į priekį.“