„Mano nuomone, tai yra blogas įstatymo projektas, pažeidžiantis daugelį konstitucijos nuostatų, taip pat Europos teisės principus ir standartus“, – teigė Aukščiausiojo teismo atstovas Michalas Laskowskis.
Pasak jo, antradienį paskelbtoje Aukščiausiojo teismo išvadoje teigiama, kad įstatymo projektu siekiama „nutildyti teisėjus, atskirti juos nuo viešųjų diskusijų“, taip pat veiksmingai nutraukti teisėjų bendruomenės savivaldą.
Naujuoju įstatymo projektu PiS siūlo įvesti drausmines nuobaudas teisėjams – taip pat ir atleidimą iš pareigų – skiriamas už teisėjų skyrimo tvarkos teisėtumo kvestionavimą. Teisėjų skyrimo teisėtumas imtas svarstyti po gruodžio mėnesį paskelbto Aukščiausiojo teismo nutarimo.
Juo Aukščiausiasis teismas, atsižvelgdamas ir į Europos Sąjungos Teisingumo Teismo nutarimą, paskelbė, kad Nacionalinė teisėjų taryba, nominuojanti teisėjus prezidentui tvirtinti, nėra autonominė.
Paskelbus nutarimą, PiS siūlomo įstatymo projekto kritikai teigė, kad, skiriant teisėjus pagal teisėjų tarybos rekomendacijas, galėjo būti pažeidžiamas įstatymas, tad tarybos sprendimus galima kvestionuoti.
PiS siūlomo įstatymo projekto tikslas yra „užkirsti kelią teisėjams įgyvendinti Europos Sąjungos teisingumo teismo nutarimą“, buvo teigiama Aukščiausiojo teismo išvadose.