Bugenvilyje prasidėjęs referendumas gali atvesti prie naujos valstybės įkūrimo

2019 m. lapkričio 23 d. 15:52
Ramiajame vandenyne esančiame Bugenvilio autonominiame regione šeštadienį prasidėjo istorinis referendumas dėl nepriklausomybės nuo Papua Naujosios Gvinėjos (PNG). Jo rezultatai gali nulemti, ar pasaulyje atsiras nauja valstybė.
Daugiau nuotraukų (3)
Regionui priklauso Bugenvilio sala ir dar kelios salos, esančios į rytus nuo pagrindinės PNG dalies.
Dvi savaites vyksiantis referendumas surengtas remiantis 2001 metų taikos susitarimu, kuris užbaigė mažiausiai 15 tūkst. žmonių gyvybių pareikalavusį pilietinį karą.
Ekspertai mano, kad didelė 250 tūkst. Bugenvilio gyventojų dauguma balsuos už nepriklausomybę, o ne už didesnę autonomiją.
Vis dėlto referendumas nėra privalomasis, todėl net jeigu rinkėjai nubalsuos už nepriklausomybę, dėl to toliau turės tartis Bugenvilio ir PNG vadovai, o galutinį sprendimą priims PNG parlamentas.
Pasak Jungtinių Tautų nuolatinis koordinatorius PNG Gianluca Rampolla, organizacija deda dideles pastangas, kad balsavimas vyktų taikiai, skaidriai, kad dalyvautų kuo daugiau žmonių ir kad rezultatai būtų patikimi. Regione yra 40 JT darbuotojų ir per 100 tarptautinių stebėtojų.
Koordinatorius mano, kad referendumas vyks taikiai.
„Šio istorinio momento jie laukė 19 metų, – sakė jis. – Manau, jie džiaugsis.“
Teisę balsuoti referendume turi šiek tiek daugiau nei 200 tūkst, žmonių, o rezultatai turėtų būti paskelbti gruodžio viduryje.
Anot G. Rampollos, balsavimas truks net dvi savaites, nes kai kuriems gyventojams dėl geografinių sąlygų sunku pasiekti balsavimo punktus.
„Žmonės plaukia valtimis, eina pėsčiomis, – sakė jis. – Dabar lietaus sezonas, jūra smarkiai banguota. Norint prisitaikyti, reikalingas lankstumas.“
Bugenvilio autonominio regiono prezidentas Johnas Momisas penktadienį žurnalistams pareiškė, kad regionas stovi ant naujos socialinės, ekonominės ir politinės sąrangos slenksčio.
„Mes – pionieriai, praminantys naują kelią į nežinomybę, ryžtingai pasitinkantys bet kokius jame pasitaikančius iššūkius, – sakė jis. – Kaip viena tauta vienu balsu nuspręsime savo politinę ateitį.“
PNG ministras pirmininkas Jamesas Marape savo savaitinėje skiltyje laikraštyje „Post-Courier“ rašė, kad po referendumo laukia sudėtingos diskusijos ir derybos dėl politinio susitarimo.
Smurtas Bugenvilyje prasidėjo praėjusio amžiaus 9-ojo dešimtmečio pabaigoje, kilus konfliktui dėl didžiulės atviros vario kasyklos Pangunoje. Bugenvilio saloje esanti kasykla generavo milžiniškas pajamas PNG, bet daugelis vietinių manė, kad negauna iš to jokios naudos, ir piktinosi, kad kasykla teršia aplinką ir trikdo jų tradicinį gyvenimo būdą.
Kasykla buvo uždaryta ir iki šiol neveikia. Manoma, kad ji galėtų tapti pajamų šaltiniu Bugenviliui, jei regionas paskelbtų nepriklausomybę.
Pilietinis karas truko dešimtmetį. Taikos sutartimi taip pat buvo sutarta parengti ginklų sunaikinimo planą ir iki nepriklausomybės referendumo suteikti regionui didesnę autonomiją.
Pasak JT koordinatoriaus G. Rampollos, tai vienas iš nedaugelio taip ilgai galiojančių taikos susitarimų pasaulyje. Pareigūno manymu, jis galėtų tapti sėkmės istorija, jei po referendumo ir tolesnių derybų būtų pasiektas visiems priimtinas rezultatas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.