Gegužės mėnesį pora iš Mongolijos mirė nuo buboninio maro sukeltų komplikacijų, kai suvalgė neapdorotą švilpiko inkstą.
Du naujausi pacientai irgi yra iš Mongolijos, jiems diagnozuotas pneumoninis maras, teigia Kinijos naujienų agentūra „Xinhua“.
Jie dabar gydomi vienoje Pekino ligoninių, o valdžios atstovai ėmėsi papildomų apsaugos priemonių.
Maras, sukeliamas bakterijos ir perduodamas per blusų įkandimus arba apkrėstus gyvūnus, gali išsivystyti į tris skirtingas formas.
Buboninis maras sukelia limfmazgių patinimą, sepsinis – užkrečia kraują, o pneumoninis – sukelia plaučių infekciją.
Pneumoninis maras, kuriuo susirgo du pacientai iš Mongolijos, yra grėsmingiausias. Jei yra negydomas, greičiausiai baigiasi susirgusiojo mirtimi.
Viduramžiais maro protrūkiai nusinešė per 50 mln. Europos gyventojų gyvybę. Nors žmonės sugebėjo išrasti antibiotikus, maras niekur nedingo ir šiomis dienomis.
Visai nesenai jis vėl ėmė gąsdinti gyventojus.
Nuo 2010 iki 2015 metų Pasaulio sveikatos organizacija pranešė apie 3,2 tūkst. pasaulinių maro atvejų, iš jų 548 baigėsi žmonių mirtimi.
Kongo Demokratinėje Respublikoje, Madagaskare ir Peru yra užfiksuojama daugiausia tokių maro protrūkių.
JAV kasmet diagnozuojama nuo kelių iki keliolikos susirgimų maru, teigia JAV ligų ir kontrolės prevencijos centrai.
2015 m. maru susirgo du žmonės iš Kolorado, o 2014 metais šioje valstijoje tokių atvejų buvo net aštuoni.
Per pastaruosius du dešimtmečius Pasaulio sveikatos organizacija pranešė, kad per šį laikotarpį užfiksuota 50 tūkst. maro atvejų. Dabar ši organizacija teigia, kad liga tampa vis grėsmingesnė.
Šiuo metu nėra sukurta jokios efektyvios vakcinos marui gydyti. Šiuolaikiniai antibiotikai gali padėti išvengti komplikacijų ar mirties, jei bus naudojami laiku.
Kai kuriose situacijose nepadeda net antibiotikai. Madagaskare užfiksuotas buboninio maro variantas buvo atsparus antibiotikui streptomicinui, kuris dažniausiai būna pagrindinis tokių ligų priešnuodis.
Naujausi pranešimai rodo, kad tyrėjai įvairiais būdais bando sukurti efektyvią vakciną. Skirtingų vakcinų variacijos leidžia apsaugoti įvairius imuniteto mechanizmus.
Vakcinų kūrėjai teigia, jog skirtingų vakcinų derinimas ateityje padės išvengti maro protrūkio pasikartojimų.
Parengta pagal CNN informaciją.