Ruano mieste gyvenantys žmonės tebejunta milžiniško gaisro chemijos bendrovėje padarinius.
Situacijai suvaldyti į miestą buvo atvykęs Prancūzijos premjeras Edouard’as Philippe’as, kuris mėgino nuraminti atsakymų reikalaujančius žmones, tačiau pastarieji nieko konkretaus neišgirdo.
Ypač dešiniajame upės krante, kur debesis pūtė vėjas, gyvenantys žmonės skundžiasi tvyrančiu dvoku. Dėl jo jiems perši gerklę ir akis, juos pykina. Veiklą laikinai sustabdė bent kelios mokyklos bei dalis viešųjų miesto įstaigų.
Dvokas kelia nerimą
Gaisro metu nukentėjo ir dalis pareigūnų. Jiems dabar pasireiškė tokie pat simptomai kaip ir kitiems 100 tūkstančių gyventojų turinčio miesto žmonėms.
„Tas dvokas, kurį jaučiame, kelia nerimą. Jį sunku ištverti, galimas įvairus šalutinis poveikis, tačiau aplinka nėra žalinga žmogaus organizmui“, – mieste pirmadienį kalbėjo šalies premjeras, bet jo žodžiai įpykusių vietinių gyventojų nenuramino.
Pirmadienį prie savivaldybės pastato šimtai jų reikalavo paskelbti tiesą apie tikruosius gaisro padarinius.
Namuose žmonėms iš čiaupų pradėjo bėgti juodas vanduo ir jie nebežino, ar saugu jį vartoti.
„Jokio taršos poveikio vandeniui nebuvo aptikta. Vienintelis gaisro padarinys yra nemalonus kvapas, bet jis sveikatai problemų nekelia, o institucijos imsis visų apsaugos priemonių“, – teigė Aplinkos ministerijos atstovai.
Ministrė garantijos nedavė
Prancūzijos sveikatos apsaugos ministrė Agnes Buzyn laikosi kitokios nuomonės.
Ji miesto gyventojams negalėjo tvirtai pasakyti, kad miestas nėra užterštas ir žmonių sveikata nebus sutrikdyta.
Valdžios atstovai galiausiai atskleidė, kad gaisro metu sudegė per 5,2 tūkst. tonų chemikalų, o tai sukėlė dar didesnius protestus Ruano mieste.
Antradienio vakarą į gatves išėjo jau per 2 tūkst. žmonių, jie reikalavo atskleisti tikslius sudegusių chemikalų sąrašus ir tikrąją žmonėms kylančią grėsmę.
„Dūmų debesys praslinko pro miestą. Lietus buvo juodas, o karvės gėrė tą vandenį. Trūksta informacijos apie gaisrą, o tai verčia manyti, kad kažkas nuo mūsų slepiama“, – teigė vietinis ūkininkas Marie Benoit.
Premjeras dar kartą turėjo prabilti apie gaisrą ir pažadėjo žmonėms pateikti sudegusių chemikalų sąrašą, be to, iš chemijos įmonės griuvėsių bus išvežtos kritinės būklės statinės su chemikalais.
Uždraudė nuimti derlių
Valdžios atstovai uždraudė ūkininkams nuimti derlių arba pardavinėti paskerstų gyvūnų produktus, o sugadintą produkciją nurodė sunaikinti.
Tai paveikė per 1,8 tūkst. ūkininkų. Vienas jų tvirtino, kad per keturias pastarąsias dienas buvo priverstas išpilti 14 tūkst. litrų pieno.
Daugelis žmonių mieste vis dar nešioja veidą dengiančias kaukes, kad apsisaugotų nuo ore esančių chemikalų.
Senyvo amžiaus ir sveikatos problemų turintiems žmonėms rekomenduojama likti namie.
Teršalus gaudo upėje
Per miestą tekančioje Senos upėje buvo įrengtos plūduriuojančios sistemos teršalams surinkti, nes kilo rizika, kad degalai ar užterštos nuotekos gali išplisti.
Nerimas kilo ir dėl chemijos įmonės asbestinio stogo būklės. Jis gali bet kurią akimirką sugriūti, tačiau dabar žmonėms grėsmės nėra.
Gamykloje kilusio gaisro priežastys dar nėra žinomos.
Liepsnos įsiplieskė praėjusio ketvirtadienio ankstyvą rytą šalia chemijos įmonės teritorijos ir išplito į ją.
Šimtai ugniagesių gesino gaisrą, bet tai padaryti jiems pavyko tik daugiau kaip po paros. Apie sužeistus žmones nepranešta.
Aitrių juodų dūmų debesis buvo nusidriekęs 22 kilometrus.
Parengta pagal „The Local“, AFP, BBC inf.