R. Mugabe praėjusią savaitę mirė Singapūre, būdamas 95 metų amžiaus ir palikdamas savo šalies gyventojams prieštaringus jausmus dėl jo palikimo. Kažkada jis buvo vadinamas su kolonijine valdžia kovojusio partizaninio judėjimo didvyriu, bet paskui 37 metus valdė šalį geležiniu kumščiu iki pat perversmo 2017 metais.
Jo šeima ir prezidentas Emmersonas Mnangagwa, buvęs R. Mugabe sąjungininkas, kuris paskui atsisuko prieš jį, nesutarė dėl to, kur buvęs šalies vadovas turėtų būti palaidotas.
„Taip, galiu patvirtinti“, – žurnalistams sakė R. Mugabe sūnėnas Leo Mugabe, kai jo buvo paklausta, ar šeima sutiko palaidoti velionį Nacionalinių didvyrių alėjoje sostinėje.
Pasak jo, šį sprendimą priėmė R. Mugabe gimtojo kaimo tradiciniai vadai.
„Dabar jie paskelbė savo poziciją, tad jei jie paskelbė, kad laidotuvės vyks Nacionalinių didvyrių alėjoje, tai reiškia, kad dabar turime laukti detalių dėl to, ar tai bus privačios, ar viešos laidotuvės“, – sakė L. Mugabe.
Įtampa kilo E. Mnangagwos vyriausybei pasiūlius palaidoti velionį Nacionalinių didvyrių alėjoje, o šeimai tvirtinant, kad jis bus palaidotas per privačią ceremoniją, tikriausiai savo valdose Kutamoje į šiaurės vakarus nuo sostinės.
Eksprezidentas reguliariai vykdavo į Singapūrą gydytis, bet sąjungininkai sako, kad jo sveikata ėmė sparčiai blogėti po jo nušalinimo. Jo palaikai iš Singapūro buvo parskraidinti trečiadienį.
Tikimasi, kad savaitgalį į Hararę atsisveikinti su R. Mugabe atvyks Kinijos prezidentas Xi Jinpingas, buvęs Kubos lyderis Raulis Castro ir keliolika Afrikos šalių prezidentų, įskaitant Pietų Afrikos Respublikos lyderį Cyrilą Ramaphosą.