Lenkijos Tatrų savanoriškosios gelbėjimo tarnybos gelbėtojai jau kelias dienas bando patekti į Didįjį Snieguotąjį urvą, kuriame nuo praėjusios savaitės ketvirtadienio įstrigę du speleologai.
Tikėdamiesi pagerinti priėjimą prie įstrigusių žmonių gelbėtojai surengė virtinę nedidelių sprogdinimų tunelių komplekse. Pasak Tatrų savanoriškosios gelbėjimo tarnybos vadovo Jano Krzysztofo, saugumo sumetimais tarp sprogimų teko daryti iki trijų valandų pertraukas, kad urvas išsivėdintų.
Sprogimai padėjo kiek paplatinti praėjimą, tačiau susisiekti su dingusiais gelbėtojams antradienio popietę vis dar nepavyko.
„Jei mums pavyks pasistūmėti dar kelis metrus į priekį, gal sulauksime kokių nors gerų žinių“, – tuomet kalbėjo J.Krzysztofas.
Jis tikino, kad darbams vykstant sklandžiai per keliasdešimt valandų jiems gali pavykti pasiekti vietą, kur galbūt yra įstrigę speleologai.
Tai, kad su dingusiais speleologais ilgai nepavyko užmegzti kontakto, kėlė nemažai baimės. Kilo rimtas susirūpinimas dėl jų sveikatos būklės, nes šie žmonės ilgą laiką praleido ekstremaliomis sąlygomis.
J.Krzysztofas pasakojo, kad gelbėtojams tenka išnešti iš urvo nemažai uolienų, kurios trukdo judėti.
„Dėl siauro tako urve pačiame jo priekyje gali dirbti tik vienas asmuo. Iš viso turime 12 pirotechnikos specialistų iš Lenkijos ir Slovakijos“, – apie gelbėjimo darbų eigą kalbėjo J.Krzysztofas.
Pirmadienį gelbėtojams teko trumpam sustabdyti sprogdinimų darbus, nes urve susikaupė daug anglies monoksido. Naktį iš pirmadienio į antradienį jo lygis nukrito.
„Galbūt nukrito vandens lygis urve ir pagerėjo oro cirkuliacija, tačiau tai tik spėjimas.
Atgabenome ventiliacijai skirtą įrenginį, tačiau kol kas jis nebuvo panaudotas“, – apie pastangas išgelbėti speleologus kalbėjo J.Krzysztofas.
Jis nuogąstavo, kad dėl žadamo lietaus gelbėjimo darbai gali būti pristabdyti.
„Šiuo metu svarbiausia – judėti į priekį. Iš viso urve yra septyni gelbėtojai, vėliau juos keis kita grupė“, – paaiškino Tatrų savanoriškosios gelbėjimo tarnybos vadovas.
Į Tatrų kalnuose esantį giliausią ir ilgiausią Didįjį Snieguotąjį urvą šešių žmonių grupė įėjo ketvirtadienį. Šeštadienio vakarą keturi iš urvo išėję žmonės nedelsdami pranešė pareigūnams, kad du jų kolegas po žeme įkalino netikėtai kilęs potvynis.
Padėtį apsunkino ir tai, kad speleologai įstrigo gana toli nuo įėjimo į urvą – maždaug 500 metrų nuo jo. Be to, Didysis Snieguotasis urvas yra didžiausias ir giliausias Tatruose.
Jo koridorių ilgis siekia beveik 24 kilometrus. Ne visi jie gerai ištirti.
Parengta pagal „TVN24“ inf.