JAV paskelbtas išslaptintas žvalgybos pranešimas, padarytas atlikus 1986 m. balandžio 26 d. įvykusios avarijos Černobylio atominėje elektrinėje analizę. Dokumentą parengė JAV valstybės sekretoriaus padėjėjas žvalgybos klausimais Mortonas Abramowitzas savo vadovui George'ui Schulzui, jis paskelbtas JAV nacionalinio saugumo archyvo svetainėje.
Pranešimo tema – „Aukų įvertinimas Černobylio reaktoriuje“. Vertinimas atliktas remiantis turimais žvalgybos duomenimis – vidutiniu kasdien AE blokuose dirbančių žmonių skaičiumi ir sugriovimų mastais.
„Paprastai dieninėje pamainoje viename RBMK reaktoriaus bloke dirba apie šimtą žmonių, naktinėje – apie 25–35 žmones. Kadangi 3 ir 4 blokai yra šalia, reiškia, kad dienos metu dirba iki dviejų šimtų žmonių, o naktį, kai įvyko avarija, reaktoriaus bloke galėjo dirbti 50–70 žmonių“, – teigiama pranešime.
„Nepaisant to, kad buvo galima tikėtis įsakymo dėl skubios evakuacijos tuo metu, kai buvo suvoktas avarijos rimtumas, gana didelė personalo dalis galėjo likti neatidėliotinoms procedūroms vykdyti – bandyti užslopinti reaktorių ir išsiaiškinti, kokia problema ją sukėlė“.
Ši problemai spręsti elektrinės reaktoriaus zonoje palikta personalo dalis pranešime vadinama „mirtininkų komanda“.
„Jei avarinė situacija kurį laiką tęsėsi, mes manome, kad suprantant padėties rimtumą avarinė komanda buvo stiprinama. Turėjo būti iškviesti kontrolieriai ir pamainos viršininkai iš kitų blokų, kad būtų įsitikinta, jog imtasi būtinų priemonių galimai katastrofai išvengti“, – sakoma pranešime.
Įvertinę gaisrinių ir greitosios pagalbos automobilių skaičių kadruose iš įvykio vietos, pranešimo rengėjai padarė išvadą, kad avarijai likviduoti buvo iškviestos papildomos pajėgos.
„Atsižvelgiant į naudojamų automobilių skaičių, siekiant sustiprinti avarinę komandą, dujų/garų sprogimo metu, kai atitrūko reaktoriaus gaubtas ir buvo stipriai apgadintas statinys, šalia reaktoriaus galėjo būti iki šimto žmonių“, – teigiama pranešime. „Įvertinę sugriovimų mastą avarijos vietoje, manome, kad visi žmonės, buvę netoliese sprogusio ketvirtojo bloko, sprogimo metu žuvo arba gavo mirtinas radiacijos dozes“.
Remdamiesi šiais duomenimis, pranešimo rengėjai įvertino kaip absurdišką sovietų pusės teiginį, kad per reaktoriaus sprogimą žuvo tik du žmonės.
„Visa žvalgybos bendruomenė žuvusių skaičių „du“ laiko absurdu“, – sakoma pranešimo išvadose.
Parengė Leonas Grybauskas