Xylella fastidiosa – invazinė bakterija, kuri medžiu tekančius syvus paverčia klijus primenančia mase.
Nėra jokių vaistų, kurie galėtų išgelbėti medžius, tad Apulijos regione Italijoje jau yra padaryta 1,2 mlrd. eurų žalos.
Nuo 2013-ųjų alyvmedžių maras pasiglemžė per milijoną medžių. Vienintelis būdas užkirsti kelią ligos plitimui – ligos pažeistų medžių kirtimas, bet tam ūkininkams reikia specialaus leidimo, o jo valdžios atstovai nėra linkę duoti.
Agronomas Pierfederico La Notte netiki valdžios svarstymais, esą tai mafija naikina alyvmedžius, kad galėtų statyti viešbučius. Jis pastebėjo, kad suniokotuose laukuose tebėra žydinčių žalių medžių, kurių nepaveikė regione paplitusi bakterija.
Įtardamas, jog regione yra bakterijai atsparių alyvmedžių rūšių, mokslininkas greitai nustatė tebežaliuojančias rūšis.
„Šios dvi rūšys yra tiktai pradinis taškas, o ne finišo linija. Tikimės atrasti ir daugiau bakterijai atsparių rūšių“, – teigė P.La Notte.
Rezultatai kol kas džiugina. Į užkrėsta medį įskiepijus atsparios rūšies kamieno dalį jis vėl tampa gyvybingas ir vėl mezga vaisius.
Alyvuogių aliejaus gamintojas ir agronomas Giovanni Melcarne šiuo metu užsiima eksperimentais. Xylella fastidiosa pražudė 90 proc. jo augintų medžių, todėl šiltnamyje jis bando išvesti naujas alyvuogių rūšis, kurios būtų atsparios šiai bakterijai.
Šiuo metu G.Melcarne turi dešimtis skirtingų mėginių.
„Mes juos bandysime užkrėsti maru ir atidžiai žiūrėsime, kurios rūšys turi atsparumą bakterijai“, – kalbėjo agronomas.
Tiesa, rezultatų laukti jam gali tekti iki kitų metų – maždaug po tiek laiko infekcija tampa matoma žmogaus akiai.
Xylella fastidiosa dabar plinta 2 kilometrų per mėnesį greičiu. Mokslininkai baiminasi, kad greitu metu neradus sprendimo bakterija gali paplisti visame Viduržemio jūros regione.
Parengta pagal „The Local“.