Rusijos parlamentaras svajoja apie akmeninių Leninų parką

2019 m. liepos 25 d. 11:36
Specialiai „Lietuvos Rytui“ iš Maskvos
Surinkti visas Vladimiro Lenino statulas iš buvusių komunistinių valstybių ir sukurti rusiškąją terakotos armiją. Tokia idėja turistams privilioti kilo Dūmos nariui Michailui Degtiariovui.
Daugiau nuotraukų (8)
Dūmos Mokslo ir aukštųjų technologijų komiteto pirmininko pavaduotojas M.Degtiariovas siūlo visus „pasaulinio proletariato“ lyderio paminklus suvežti į jo gimtinę Uljanovsko mieste Rusijoje ir ten sukurti akmeninių Leninų parką, panašų į terakotos armiją, stovinčią pirmojo Kinijos imperatoriaus Čin Ši Huangdi mauzoliejuje netoli Siano.
Įdomu tai, kad idėjos autorius – ne komunistas, priklauso Liberalų demokratų partijai. 38-erių M.Degtiariovas tikina, kad jo pasiūlymas susijęs ne su ideologiniais tikslais, o su turizmo skatinimu.
„Tūkstančiai Iljičių! Iljičiai su kepurėmis! Iljičiai su į priekį ištiesta ranka! Kaip tik nori, – dėstė Dūmos narys. – Stovėtų bronziniai, akmeniniai ir priviliotų turistų.“
Jis įsitikinęs, kad Leninų parko eksponatai skaičiumi pralenktų Kinijos imperatoriaus terakotos karių armiją – „rikiuotųsi iki horizonto“.
Internautai dar anksčiau mėgino suskaičiuoti, kiek V.Lenino skulptūrų ir biustų iškilo mūsų planetoje ir kiek jų išliko po komunizmo saulėlydžio.
Skaičiai – milžiniški: mažiausiai 7 tūkst. Leninų stovėjo Rusijoje, iš jų išliko apie 6 tūkst.
Maskva tankiausiai apkaišyta revoliucionieriaus atvaizdais – iš 200 čia savo vietose tebestovi 100 monumentų. Sankt Peterburge iš 150 liko 70. Nemažai Rusijoje stovėjusių skulptūrų saugomos sandėliuose.
Ukrainoje 2015 metų gegužės 21-ąją įsigaliojo dekomunizacijos įstatymas, draudžiantis komunistinio režimo propagandą. Per pusmetį įsakyta nuversti visus ten stovėjusius V.Lenino paminklus.
Vis dėlto procesas užsitęsė, nes kai kuriose šalies dalyse jis buvo sabotuojamas.
Per kelias V.Lenino „galvų šienavimo“ bangas Ukrainoje buvo sunaikinta apie 2 tūkst. diktatoriaus skulptūrų ir biustų.
Nepaisant to, dabar Ukrainos teritorijoje, įskaitant separatistų užimtas rytines žemes ir aneksuotąjį Krymą, išlikę mažiausiai 350 V.Lenino monumentų.
Baltarusijoje tokių skulptūrų buvo apie 600, daugiausia – bronzinių. Iki šiol yra išlikę 400 monumentų – baltarusiai nugriovė tik tuos, kurie buvo privačių įmonių teritorijose, kad nebereikėtų skirti lėšų jiems prižiūrėti.
Kazachstane buvo pristatyta 500 V.Lenino atvaizdų – išliko 160. Moldovoje jų tebėra 80. Vidurinės Azijos respublikose ir Kaukaze jų beveik neišliko.
Kaip ir Baltijos valstybėse, kur V.Lenino atvaizdai buvo sunaikinti arba išvežti į muziejus ir priklauso privatiems asmenims. Lietuvoje juos galima išvysti Grūto parke.
Iki SSRS žlugimo Europoje, Indijoje ir Kuboje buvo daugybė V.Lenino monumentų. Išliko kelios dešimtys, įskaitant tuos, kurie saugoti kaip meno objektai arba yra perdaryti į pergalės prieš komunizmą simbolius.
Tad iš viso, remiantis apytiksliais duomenimis, iki 1991 metų pasaulyje buvo 14,3 tūkst. V.Lenino monumentų, apie 7,2 tūkst. jų išliko iki šiandien.
Tad tai tikrai mažesnė nei terakotos armija, kurią sudaro mažiausiai 8,1 tūkst. žmogaus dydžio kinų imperatoriškųjų karių ir jų žirgų skulptūrų.
Tačiau M.Degtiariovas įsitikinęs: jeigu žmonės išgirstų žinią, kad tokie monumentai renkami eksponuoti Rusijoje, iš užmaršties išnirtų dar daugiau V.Lenino skulptūrų ir biustų.
Idėja Rusijoje sulaukė daug dėmesio, bet į svarbiausią klausimą neatsakyta: kas norės mokėti už Leninų armijos sušaukimą ir rikiuotę?
Rusija^InstantLenino paminklas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.