Šiame miestelyje dabar tegyvena vos 800 žmonių ir jis yra tarp tūkstančio tokių Italijos gyvenviečių, kurioms artimiausiais dešimtmečiais gresia visiškas išnykimas.
Italija šiuo metu susiduria su precendento neturinčia populiacijos mažėjimo krize. Pirmą kartą per daugiau nei 90 metų Italijos populiacija sumažėjo iki 55 milijonų. Anot Italijos nacionalinės statistikos agentūros duomenimis, nuo 2014 iki 2018 metų Italijos gyventojų skaičius sumažėjo 677 tūkst.
Ekspertai tvirtina, kad dėl to prisideda du faktoriai. Visų pirma, šalyje mažėja gimstamumas, kuris pasiekė žemiausią tašką nuo Italijos suvienijimo laikų. Taip pat daug jaunų žmonių išvyksta iš Italijos ieškoti laimės ir ekonominės gerovės kitur.
Vien 2018 metais iš šalies išvyko 157 tūkst. žmonių.
Jungtinės Tautos praneša, kad Italija yra vienintelė šalis iš didžiųjų Europos ekonomikų, kurios gyventojų skaičius ir toliau artimoje ateityje mažės. Pagal vyresnio amžiaus žmonių skaičių Italiją lenkia tik Japonija.
Dauguma Akvaviva Platanyje gyvenančių žmonių yra senjorai virš 60 metų, kurių per metus miršta tarp 20 ir 30.
Tačiau varpai naujagimio garbei ne tokie dažni. Jie skamba per metus kartą ar geriausiu atveju tris kartus per metus.
„Ir ką tu padarysi dėl to? Toks gyvenimas. Jauni žmonės išvyksta iš miestelio, o tie kurie lieka nenori turėti didelių šeimų. Negali jų kaltinti, čia nėra darbų, kaip jie galėtų pasirūpinti savo vaikais“, – teigė 81-erių Giuseppe Li Pani.
Vyras dienas leidžia su draugais žaisdamas kortomis.
Ekonomistai įspėja, kad mažėjanti ir senstanti Italijos populiacija šalį gali atvesti į ekonominę krizę, kuri sukeltų užburtą ratą – krizė lemtų populiacijos mažėjimą, o šis tik padidintų ekonomines šalies problemas.
Akvaviva Platanio miestelis dabar atsidūrė aklavietėje. Praėjusio amžiaus 6 dešimtmetyje čia gyveno 3,7 tūkst. žmonių. Didelė dalis jų dirbo druskų kasyklose.
„Tai buvo sunkus darbas. Nuolat buvome 150 metrų gylyje, tačiau grįždavome namo pavargę, bet su šypsenomis. Darbo netrūko, tačiau po kelių metų viskas pasikeitė“, – pasakojo G.Li Pani.
Druskų kasyklos laikui bėgant užsidarė. Jas pakeitė lengviau ir pigiau išgaunamos jūrų druskos įmonės.
Žmonės pradėjo migruoti į Vakarų Europos šalis ir miestelis pamažu tuštėjo.
„Buvau išvykęs į Šefildą. Vasaromis visada grįždavau į gimtinę. Skaudu buvo matyti kiekvienais metais mažėjantį miestą“, – tvirtino 81-erių Antonio Piletto.
Miestelio meras Salvatore Caruso tvirtina, kad dauguma žmonių čia išgyvena tik iš pensijų, o pradinėje mokykloje dabar yra tik dvi klasės.
„Vienintelė iš veiklų, kurioje galime į miestą pritraukti jaunus žmones yra darbas senelių namuose, tačiau Akvaviva Platanio greitu metu lauks tokia pat lemtis, kaip ir kitų Italijos miestelių“, – teigė S.Caruso.
Iš netoliese esančio Kampofranko miestelio per paskutinius 5 metus išvyko jau 400 žmonių. Dabar čia gyvena 2850 gyventojai.
„Darome viską, kad išvengtume nepalenkiamo populiacijos mažėjimo, tačiau laikui bėgant užsidaro vis daugiau gamyklų“, – pasakojo Kampofranko meras Rosario Pitanza.
Kai kurių tuštėjančių miestelių merai ėmėsi neįprastų priemonių, kad pritrauktų į šalies pietus naujus gyventojus. Jie tuščius namus atiduoda veltui tiems, kurie tik sutinka čia keltis gyventi. Simbolinė namo kaina – vienas euras.
Kiti miestai tuščius namus atiduoda prieglobsčio prašytojams, kurie Italiją pasiekė iš Libijos kirtę Viduržemio jūrą.
„Durų atidarymas migrantams gali būti vienintelė priemonė nykstantiems miestams. Tokią taktiką jau yra naudoję nykstantys Prancūzijos ir JAV miestai“, – tvirtino Bocconi universiteto ekonomikos profesorius Francesco Giavazzi.
Tačiau senoliai didelę viltį deda ir į jaunus čia gyvenančius italus. Vienas iš jų 31-erių Vincenzo Li Grigoli, kuris Akvaviva Platanyje yra įkūręs barą, o jo žmona Susanna yra jau 6 mėnesį nėščia.
„Skaudi tiesa, kurios daugelis nepripažįsta, yra tai, kad Akvaviva Platanio dienos yra suskaičiuotos. Po trisdešimt metų šio miestelio gali nebelikti žemėlapyje. – teigė G.Li Pani. – Tačiau artėjant mūsų išnykimui, spalį miestelyje vėl skambės varpai.“
Parengta pagal „The Guardian“ inf.