Nepaisant teisėsaugos provokacijos, laidojimo verslo tamsybės ištrauktos į dienos šviesą

2019 m. liepos 4 d. 18:09
Straipsnio juodraštį Ivanas Golunovas birželio 6 d. atidavė naujienų redaktoriui, o po valandos buvo suimtas. Žurnalistui atgavus laisvę tyrimas, demaskuojantis korumpuotus generolus, išvydo dienos šviesą.
Daugiau nuotraukų (8)
Dar teisme portalo „Meduza“ žurnalistas pasakojo sulaukęs grasinimų dėl jo vykdomo tyrimo apie Maskvos laidojimo verslą, kurį, kaip pavyko išsiaiškinti, kontroliuoja aukšti Rusijos saugumo pareigūnai.
I.Golunovas ir dar 14 jam talkinusių žurnalistų atskleidė saugumo ryšius su valstybine įmone „Ritual“, kuri kontroliuoja ir tvarko Maskvos kapines bei krematoriumus, organizuoja laidotuves ir stato paminklus.
Oficialios įmonės pajamos už mokamas paslaugas kasmet siekdavo iki 3 mlrd. rublių (42 mln. eurų), tačiau tyrimo autoriai teigia, kad šešėlinis kapinių verslas atnešdavo keturis kartus daugiau pelno.
Rinką dalijosi kumščiais
Nuo 2015 metų įmonei „Ritual“ vadovauja buvęs ekonominio saugumo ir kovos su korupcija pareigūnas Artiomas Jekimovas. Tapęs direktoriumi pagrindinių teritorinių padalinių direktoriais jis paskyrė asmenis, turinčius bendrą kilmę: dauguma jų buvo išeiviai iš Stavropolio krašto.
Jie pradėjo konfliktuoti su kita „Ritual“ vadovų grupe – išeiviais iš Pamaskvio.
Dviejų grupių priešprieša baigėsi 2016 m. gegužę didžiausiose Maskvos kapinėse kilusiomis masinėmis muštynėmis, kuriose dalyvavo nuo 200 iki 400 žmonių. Pasipylus šūviams trys žmonės žuvo.
Po šio incidento Pamaskvio veikėjų era kapinių versle baigėsi. Buvęs Chimkų miesto laidojimo tarnybos vadovas Jurijus Čiabujevas buvo nuteistas už neramumų organizavimą ir sėdo į kalėjimą 11 metų.
Pagarsėję vakarėlių liūtai
Naujojoje įmonės „Ritual“ valdymo struktūroje pagrindinis vaidmuo ir direktoriaus pavaduotojo pareigos atiteko Valerianui Mazarakiui, kuris kartu su broliu Levu anksčiau vertėsi alkoholio prekyba ir gabenimais geležinkeliu Stavropolio krašte.
Sostinėje broliai Mazarakiai iš pradžių ėmėsi finansų verslo ir tapo kelių bankų dalininkais, tačiau šie bankai galiausiai prarado licencijas.
Maskvoje Mazarakių šeimos narius dažnai galima sutikti prabangiuose vakarėliuose.
Jiems taip pat priklauso sostinės centre įsikūręs klubas „Soho Rooms“.
Nuotraukose iš vakarėlių galima pamatyti ir „Ritual“ direktorių A.Jekimovą, ir Federalinės saugumo tarnybos (FST) atsargos generolo Igorio Medojevo šeimos narius. Pastarojo sūnus Maratas šiuo metu dirba FST Maskvos valdyboje.
Mėgsta didelę prabangą
Tyrimo autorių kalbinti anoniminiai šaltiniai teigė, kad A.Jekimovo paskyrimą į „Ritual“ vadovus organizavo būtent FST Maskvos valdybos vadovai: generolas pulkininkas Aleksejus Dorofejevas ir jo dešinioji ranka M.Medojevas.
Portalo „Meduza“ šaltinis teigė, kad M.Medojevas sprendžia konfliktines situacijas, į kurias patenka įmonė „Ritual“. Anot vienos iš versijų, būtent jis nurodė suimti žurnalistą I.Golunovą ir pateikti jam sufabrikuotus kaltinimus dėl nakotikų laikymo.
M.Medojevas oficialiai niekada neturėjo verslo, bet turi sėkmės lydimam verslininkui būdingą pomėgį – prabangius automobilius bei motociklus.
2012 m. jis įsigijo naują „BMW X5 xDrive“, o po dvejų metų – motociklą BMW R1.
Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno Kovos su korupcija fondo duomenimis, M.Medojevui ir jo šeimai priklauso keletas prabangių apartamentų Maskvoje ir solidus automobilių parkas: trys „Range Rover“, trys skirtingų klasių „Mercedes“, du visureigiai „Audi Q7“, vienas „Lexus“ ir vienas „Porsche Cayenne“, 6 „Harley-Davidson“ ir BMW gamintojų motociklai.
Kolegos ir kaimynai
M.Medojevą ir A.Dorofejevą sieja ne tik FST tarnybos ryšiai, bet ir kaimynystė.
Jų namai įsikūrę vienas šalia kito kotedžų miestelyje „Lesnaja Buchta“ netoli Maskvos. Iš oro darytose nuotraukose matyti, kad tarp jų sklypų nėra tvoros.
Toje pačioje gatvėje namą įsigijo ir Anastasija Mazaraki – „Ritual“ direktoriaus pavaduotojo V.Mazarakio brolio žmona.
Portalas „Meduza“ pažymi, kad sklypui įsigyti I.Medojevas 2012 m. paėmė 119 mln. rublių (1,6 mln. eurų) paskolą banke „Strategija“. Prieš mėnesį iki paskolos sutarties sudarymo teisėsauga banke atliko kratą ieškodama dingusių 20 mlrd. rublių (280 mln. eurų).
Tąkart banko vadovybė išvengė bausmės, nors vėliau finansų įstaiga ne kartą buvo kaltinama pinigų plovimo prevencijos įstatymų pažeidimais, o galiausiai prarado licenciją.
Parengta pagal BBC, „Meduza“ inf.
Rusija^Instanttyrimas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.