Europos šalys ieško būdų ištverti pragariškus karščius

2019 m. birželio 27 d. 09:36
Iš Sacharos dykumos atkeliaujanti karšto oro banga įkaitino termometrus Vakarų ir Vidurio Europoje iki aukštumų, kokių regiono valstybės nematė daugiau nei pusę amžiaus. Valstybės ieško priemonių, kaip išvengti mirtinų padarinių ir nekartoti senų klaidų.
Daugiau nuotraukų (11)
Meteorologai teigia dar nematę, kad vasaros karščiai į Vakarų ir Vidurio Europą būtų atkeliavę taip anksti. Rekordinių karščių šiomis dienomis laukia Praha, Miunchenas ir Ciurichas. Madride termometro stulpelis pakils iki 41 laipsnio, Paryžiuje – iki 40.
Tokia pat kaitra 2003 metais visoje Prancūzijoje nusinešė 15 tūkstančių žmonių gyvybę. Šį kartą prancūzai stengiasi nekartoti praeities klaidų.
Parkai, baseinai ir fontanai
Paryžiaus savivaldybė nurodė pailginti baseinų darbo laiką ir pakvietė miestiečius bei svečius ieškoti vėsos trylikoje didžiųjų miesto parkų, kurie dabar bus atidaryti visą parą.
Mieste taip pat įrengti papildomi vandens fontanai bei purkštuvai, o šiaurės vakaruose esančiame kanale atidaryta laikina maudykla.
Paryžiuje, kur nėra įprasta namuose turėti kondicionierių, gyventojai raginami atsivėsinti kondicionuojamose viešosiose vietose: parduotuvėse, kino teatruose, muziejuose. Vėsinamas sales miestiečiams atvers ir rajonų savivaldybės bei kitos įstaigos.
Karščius Prancūzijos sostinėje paprastai lydi ir padidėjusi oro tarša, todėl vyriausybė jau parengė priemonių paketą jai mažinti.
Padidėjus kietųjų dalelių koncentracijai ore mieste bus ribojamas automobilių eismas.
Turistams skyrė baudas
Tiek Paryžiuje, tiek kitose Europos sostinėse savanorių ir labdaros organizacijos dalija geriamąjį vandenį benamiams, rūpinasi pagyvenusiais ir sergančiais žmonėmis.
Prahos savivaldybė po praėjusių metų karščių nupirko daugiau kondicionuojamų autobusų bei tramvajų.
O Briuselio viešojo transporto bendrovė STIB stotelėse pradėjo skelbti geriamojo vandens fontanų ir tualetų žemėlapius.
Belgijos sostinėje greitosios pagalbos automobiliai pirmadienį ne kartą skubėjo gelbėti nuo karščių alpstančių benamių.
Pagalbos prireikė ir dviem vaikams, kuriems pasidarė bloga važiuojant traukiniu.
Tuo metu Romos policija pademonstravo nedaranti nuolaidų net per didžiausius karščius. Miestas neseniai įvedė draudimą maudytis istoriniuose fontanuose.
Prasidedant kone karščiausiai šios vasaros savaitei pareigūnai priminė šią taisyklę miesto svečiams, sekmadienį skyrę 450 eurų baudas aštuoniems turistams iš Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Vokietijos, Ukrainos ir Indijos.
Pižamą siūlo kišti į šaldiklį
Daugelio šalių vyriausybės skelbia rekomendacijas, kaip elgtis per karščius. Patarimai dažniausiai yra panašūs – sumažinti fizinį aktyvumą, vartoti pakankamai skysčių, valgyti daugiau vaisių ir daržovių, lengvai rengtis.
Tuo metu užsienio žiniasklaida siūlo ir netradicinių būdų, kaip išgyventi karščius.
Vokietijos dienraštis „Bild“ siūlo skaitytojams prieš miegą atšaldyti pižamą šaldiklyje.
Anot leidinio, tai turėtų bent jau padėti užmigti.
O Belgijos televizija RTBF siūlo pažvelgti į orų žemėlapį ir primena, jog Europoje dar yra vietų, kur galima pasislėpti nuo alinančių karščių.
Pavyzdžiui, Islandijoje termometro stulpelis šią savaitę neturėtų perkopti net 15 laipsnių, o Škotijoje ir Norvegijoje artimiausiomis dienomis prognozuojama 23–26 laipsnių aukščiausia temperatūra.
Parengta pagal „Deutsche Welle“, „Euronews“, „Lonely Planet“, „The Independent“ inf.
karščiai^InstantEuropa
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.