Šventvagystė – daug aistrų keliantis kaltinimas Pakistane, kurio gyventojų daugumą sudaro musulmonai.
Asmuo, apkaltintas įžeidęs islamą ir musulmonų pranašą Mahometą, gali būti nužudytas keršytojų, netgi jei šis nusikaltimas – šventvagystė – yra neįrodytas.
Kritikai teigia, kad tokiu įstatymu dažnai naudojasi radikalūs islamistai ir tai yra būdas susidoroti su religinėmis mažumomis Pakistane.
Kai Asia Bibi prieš aštuonerius metus buvo apkaltinta šventvagyste, ji perėjo pragarą ir vienu metu jau buvo palaidojusi viltį, kad išeis į laisvę.
Fermos darbininkė ir keturių vaikų motina A.Bibi 2010-aisiais buvo apkaltinta islamo religijos pažeminimu, kai susikivirčijo su kaimynais.
Musulmonai kaimynai, dirbę gretimame lauke, neleido jai atsigerti vandens iš tos pačios stiklinės, nes ji buvo krikščionė. Pasak jų, moteris tada žodžiais išreiškė nepagarbą islamo religijai.
„Verkiau užsidengusi veidą delnais. Nebegalėjau pakelti vaizdo, kaip neapykantos kupini žmonės sveikina vargšės kaimietės mirtį. Daugiau nebematau tų žmonių, bet juos girdžiu – tą minia, kuri teisėjui šaukė: „Nužudyti ją! Nužudyti ją! Dievas yra didis!“ Aš buvau įmesta į autobusiuką kaip koks senas šiukšlių maišas. Jų akyse aš praradau žmogiškumą“, – apie dieną, kai teisėjas jai skyrė mirties bausmę, pasakojo A.Bibi.
Krikščionės A.Bibi istorija apskriejo visą pasaulį ir sukėlė neramumų Pakistane. Du politikai, kurie bandė A.Bibi išlaisvinti, buvo nužudyti. Vieną jų – Pandžabo provincijos gubernatorių Salmaną Taseerą – nužudė jo apsauginis.
Pernai spalio mėnesį A.Bibi buvo išlaisvinta ir išteisinta. Dėl to supykę radikalūs islamo tikintieji, kurie smerkė Aukščiausiojo teismo sprendimą, rengė didžiulius protestus ir siuntė laiškus premjerui Imranui Khanui reikalaudami, kad A.Bibi nebūtų išleista iš šalies. Protestai paralyžiavo didelę šalies dalį.
Moterį smerkę radikalai grasino, kad A.Bibi užmuš, todėl išėjusi į laisvę A.Bibi buvo nuvežta į griežtai saugomą slaptavietę, kurioje gyveno pusmetį. Dabar moteris išvyko į Kanadą baimindamasi dėl savo gyvybės.
Dar pernai lapkritį Kanados premjeras Justinas Trudeau pranešė, kad jo šalis veda derybas su Pakistano valdžia dėl A.Bibi perdavimo.
Nuo pernai gruodžio į Otavą buvo išvežtos dvi A.Bibi dukterys.
Nesaugu buvo net ir moters advokatui Saifui ul Mulookui – jis pernai išvyko į Nyderlandus. Tiesa, vyras aiškino, kad Jungtinės Tautos ir Europos Sąjunga privertė jį išvykti iš šalies, kai kilo islamistų protestai prieš jo ginamąją.
„Primygtinai jiems aiškinau, kad nepaliksiu Pakistano, kol neišlaisvinsiu Asios iš kalėjimo, – tada pasakojo S.ul Mulookas. – Nesu laimingas, kad esu Nyderlanduose be savo klientės, bet visi man sakė, jog šią akimirką esu pagrindinis taikinys, o A.Bibi rūpinasi visas pasaulis.“
Parengta pagal „The New York Times“, „Reuters“ inf.