Neįtikėtinas atradimas: Italai tikisi iš plaukų sruogos praskleisti L. da Vinci paslaptis

2019 m. gegužės 15 d. 06:35
Specialiai „Lietuvos rytui“ iš Italijos
Praėjus pusei tūkstantmečio nuo Leonardo da Vinci mirties mokslininkai teigia padarę neįtikėtiną atradimą, galintį padėti iššifruoti genijaus DNR. Jie giriasi suradę kūrėjo ir išradėjo plaukų sruogą.
Daugiau nuotraukų (4)
Minint L.da Vinci mirties 500 metų jubiliejų šiuo metu plaukų sruoga rodoma genijaus gimtajame Vinčio mieste Toskanoje.
Tačiau ne visi tyrinėtojai tiki, kad tai tikrai gali būti neįkainojama relikvija, ir ragina nepasiduoti kilusiam entuziazmui.
Sruoga – lemiamas atradimas?
Kelių pražilusių plaukų sruoga, kuri, kaip teigiama, priklauso italų Renesanso genijui, eksponuojama viename iš L.da Vinci skirtų muziejų jo gimtajame miestelyje Toskanoje kartu su žiedu, kuris esą taip pat priklausė genijui.
Išradėjo gyvenimą narstantys tyrinėtojai tikina, kad tai gali būti lemiamas atradimas, kuris padės išsiaiškinti L.da Vinci DNR.
Sruoga visuomenei pirmą kartą parodyta per genijaus mirties metinių jubiliejų – gegužės 2 dieną.
Teigiama, kad yra ir jos autentiškumą patvirtinantys dokumentai, nors jos išlikimo istorija paini ir sunkiai įtikima.
„Mes nesame absoliučiai tikri, kad istorinis iš Prancūzijos atkeliavęs dokumentas yra patikimas, tačiau bet kuriuo atveju privalome šią versiją patikrinti, kad galėtume išnarplioti labai svarbią temą“, – italų žiniasklaidai tikino „Museo ideale di Vinci“ direktorius, L.da Vinci gyvenimo tyrinėtojas Alessandro Vezzosi.
Atkeliavo iš Amerikos
Neįtikėtiną atradimą galinti padėti atskleisti plaukų sruoga į Italiją atskraidinta iš JAV, kur buvo saugoma vienoje privačioje kolekcijoje po gausybės mainų tarp kolekcininkų.
O čia ji atkeliavo iš Prancūzijos, kur genijus mirė. Sruogą radę tyrinėtai pasakojo, kad neįkainojamos relikvijos istorija prasideda 1863-iaisiais, kai prancūzų tyrinėtojas Arsene’as Houssaye buvo paskirtas ieškoti L.da Vinci kapo tarp Ambuazo pilies griuvėsių.
Teigiama, kad tuomet jis surado išradėjo kaulų ir kaukolę, taip pat skeveldras antkapio, ant kurio buvo parašyta „Leonardus Vinci“.
Paviešintuose dokumentuose teigiama, kad A.Houssaye dvi relikvijas pasiliko sau.
Esą vėliau, 1925-aisiais, aistringas JAV kolekcininkas Haroldas K.Shigley plaukų sruogą ir žiedą, rastą ant L.da Vinci piršto, įsigijo iš minėto prancūzų tyrinėtojo provaikaičio.
„1985-aisiais šios dvi relikvijos pateko į kito Amerikos kolekcininko rankas. Jis 2016 m. susisiekė su mumis sužinojęs, kad mes intensyviai tyrinėjame L.da Vinci genealogiją.
Po trejų metų mums pavyko jas atgabenti į Italiją. Ši plaukų sruoga nėra tiesiog relikvija, ji mums bus neįkainojamas instrumentas genijui pažinti“, – sakė L.da Vinci gyvenimo tyrinėtojas.
Lygins su giminaičių DNR
Iš plaukų sruogos išgautą DNR žadama lyginti su gyvų tolimų genijaus giminaičių genais.
„Mes palyginsime gautą informaciją su gyvų L.da Vinci giminaičių, kurie gyvena Toskanoje, DNR.
Ir su kai kurių palaidotų asmenų genais, taip pat ir užsienyje“, – rimtai ieškoti genijaus DNR pėdsakų žadėjo A.Vezzosi.
Jam antrino ir istorikė Agnese Sabato, organizacijos, tyrinėjančios L.da Vinci paveldą, prezidentė.
„Lygindami gautą informaciją su gyvų Leonardo da Vinci brolio Domenico palikuonių DNR ir kai kurių palaidotų da Vinci šeimos asmenų, kuriuos po ilgų tyrinėjimų nustatėme 2016-aisiais, galėsime padaryti fundamentalias išvadas.
Jeigu DNR sutaps, bus galima atsekti Leonardo genus. Ir bet kuriuo atveju paaiškės tiesa apie palaikus, palaidotus Leonardo kape Ambuazo pilyje“, – apie atradimo reikšmę kalbėjo tyrinėtoja.
Abejoja autentiškumu
Vis dėlto kai kurie žymūs mokslininkai suabejojo, kad demonstruojama plaukų sruoga galėjo tikrai priklausyti prieš 500 metų mirusiam Renesanso genijui.
Garsiosios Uficių galerijos Florencijoje direktorius Eike Schmidtas skelbiamą sensacingą atradimą pavadino kvailyste, kuria netiki niekas.
„Nesileiskime užvaldomi entuziazmo, kuris kilo dėl Leonardo.
Tai yra plaukų sruoga, kurios net neverta pradėti analizuoti“, – tyrinėtojų užmojus vėsino vokietis. Jis tikino, kad garsiojo išradėjo ir dailininko plaukai jokiu būdu negalėjo atsidurti privačioje JAV kolekcininkų kolekcijoje.
„Tradicija kolekcionuoti garsių personažų plaukų sruogas buvo romantizmo laikotarpiu. Taigi toks atvejis tiesiog visiškai neatitinkantis Renesanso laikotarpio, kai kas nors panašaus buvo daroma tik su šventųjų kūno dalimis, bet tik ne didžių mokslininkų ar menininkų atveju“, – tikino Uficių galerijos direktorius.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.