Vyriausybės analitikas Ariyananda Welianga naujienų agentūrai AP sakė, kad išpuolių vietose surinktos užpuolikų palaikų dalys byloja, kad bombas sprogdino mirtininkai.
Pagal naujausius duomenis, šios atakos nusinešė mažiausiai 290 žmonių gyvybių. Dar apie 500 žmonių buvo sužeisti. Tarp jų – dešimtys užsieniečių.
Pasak A. Weliangos, per ataką Kolombo viešbutyje „Shangri- La“ dalyvavo du sprogdintojai. Po vieną mirtininką susisprogdino sostinės viešbučiuose „Cinnamon Grand“ ir „Kingsbury“, taip pat Kolombo Šv. Antano bažnyčioje, Negombo Šv. Sebastijono bažnyčioje ir Siono bažnyčioje Batikaloa mieste.
Du vėliau driokstelėję sprogimai vienuose svečių namuose ir netoli vieno viaduko Kolombo pakraštyje tebetiriami. Įtariamiesiems detonavus sprogmenis prie vieno saugomo namo netoli viaduko žuvo trys pareigūnai.
Veikė vietos kovotojai
Šri Lankos vyriausybės pareigūnai pirmadienį pareiškė, kad ankstesnę dieną šalyje surengtas mirtininkų sprogdintojų atakas atsakinga vietos kovotojų grupuotė „National Thowfeek Jamaath“.
Sveikatos apsaugos ministras Rajitha Senaratne per spaudos konferenciją sakė, kad visi septyni sprogdintojai, susiję su beveik vienu metu įvykdytomis atakomis trijuose prabangiuose Kolombo viešbučiuose ir trijose bažnyčiose buvo Šri Lankos piliečiai.
Pareigūnai nurodė, kad trijų kitų vėliau sekmadienį įvykdytų sprogdinimų aplinkybės toliau tiriamos.
R. Senaratne pažymėjo, kad nors minėta grupuotė yra vietinė, įtariama, kad ji palaikė ryšius su užsienio ekstremistais.
Per devynis sprogdinimus sekmadienį žuvo mažiausiai 290 žmonių, įskaitant mažiausiai 27 užsieniečius. Dar apie 500 žmonių buvo sužeisti.
Šri Lankos sostinėje Kolombe pirmadienį driokstelėjo dar vienas sprogimas netoli Šv. Antano bažnyčios, ankstesnę dieną tapusią vienu iš keleto mirtininkų sprogdintojų atakų taikinių, pranešė naujienų portalas „Euronews“.
Tinklalapis nurodė, kad buvo sprogo mikroautobusas. Sprogmenys jame buvo detonuoti, kai pareigūnai mėgino juos neutralizuoti.
Tiesioginėje vaizdo transliacijoje iš įvykio vietos buvo matyti riogsančios visiškai sunaikintos transporto priemonės nuolaužos ir aplink susirinkę saugumo tarnybų pareigūnai.
Šri Lankos policija pirmadienį taip pat pranešė vienoje Kolombo autobusų stotyje radusi 87 bombų sprogdiklius.
Suimti ir apklausiami
Pasak policijos pareigūnų, šiuo metu suimti 24 įtariamieji, tačiau kol kas nežinoma, kas surengė kruvinus išpuolius. BBC korespondentas Šri Lankos sostinėje Kolombe Azzamas Ameenas teigia, kad išpuolio organizatoriai gali priklausyti „radikaliai ekstremistinei islamistų grupuotei“.
Sekmadienį įvykdyti 8 sprogimai yra daugiausiai gyvybių nusinešęs smurto aktas nuo 2009 m., kai šalyje baigėsi pilietinis karas.
Vėlų sekmadienio vakarą Šri Lankos ministras pirmininkas Ranilas Wickremesinghe'as pripažino, kad saugumo pajėgos turėjo informacijos apie galimas atakas, tačiau atitinkamai nereagavo.
Sekmadienio vakarą karinių oro pajėgų atstovai taip pat informavo apie rastą ir sunaikintą savadarbį sprogmenį netoli šalies pagrindinio oro uosto sostinėje.
Reikalauja griežčiausios bausmės
Šri Lankos musulmonų bendruomenės lyderiai pirmadienį pareikalavo „griežčiausios bausmės“ atsakingiesiems už virtinę mirtininkų sprogdintojų išpuolių prieš krikšionių bažnyčias ir prabangius viešbučius, nusinešusių mažiausiai 290 žmonių gyvybių.
Šie raginimai nuskambėjo vyriausybei atsisakant atskleisti išsamesnės informacijos apie mažiausiai 24 asmenis, suimtus po Velykų sekmadienį surengtų atakų, baiminantis pakurstyti įtampą tarp etninių bendrijų. Tarp atakų aukų buvo daug krikščionių, taip pat keletas užsieniečių.
„Raginame vyriausybę užtikrinti visų religinių objektų saugumą ir skirti griežčiausią bausmę kiekvienam, prisidėjusiam prie šių bailių aktų“, – paskelbė Ceilono ulemų (musulmonų teologų) aukščiausioji taryba (All Ceylon Jamiyyathuul Ulama, ACJU).
„Šri Lankos musulmonų bendrijos vardu reiškiame užuojautą krikščionių tikėjimo žmonėms ir tiesiame savo rankas draugystės ir solidarumo vardan“, – sakoma ACJU pranešime.
Teologai pridūrė, kad po atakų trijose bažnyčiose per velykines pamaldas jų atstovai susitiko su Kolombo arkivyskupu kardinolu Malcolmu Ranjithu (Malkolmu Randžitu).
Be to, 18 musulmonų organizacijų vienijanti Nacionalinė Šura (taryba) irgi pareiškė užuojautą ir pridūrė, kad vyriausybė privalo dėti visas pastangas, kad surastų kaltininkus – „kad ir kas jie būtų, kad ir kuriai visuomenės daliai galėtų priklausyti“.
Tarnybos nepateikė jokios informacijos apie sulaikytuosius, bet vienas policijos šaltinis teigė, kad visi 24 areštuotieji priklauso vienai radikaliai grupei.
Dešimt dienų prieš šias atakas Šri Lankos policijos vadovas buvo paskelbęs šalies lygio perspėjimą, kad radikalios musulmonų organizacijos planuoja mirtininkų išpuolius prieš „svarbias bažnyčias“.