Tai kruviniausias išpuolis Naujosios Zelandijos istorijoje. Premjerė Jacinda Ardern šią dieną pavadino „viena juodžiausių Naujosios Zelandijos istorijoje“.
Daugelio gyventojų reakcija – siaubas ir negalėjimas patikėti, kad tai įvyko jų šalyje, laikomoje viena saugiausių visame pasaulyje.
Kristaus Bažnyčios miestas
Mokantiems anglų kalbą veikiausiai pro akis nepraslydo miesto, kuriame buvo surengtos kruvinos žudynės, pavadinimas.
Kraistčerčas (angl. Christchurch), išvertus į lietuvių kalbą, reiškia „Kristaus bažnyčia“. Tai trečias pagal dydį Naujosios Zelandijos ir didžiausias pietinės jos salos miestas, Kenterberio regiono centras. Jį savo namais vadina kiek daugiau nei 400 tūkst. gyventojų.
Savo vardą Kraistčerčas gavo 1848 metų kovo 27 dieną – pirmajame Kenterberio asociacijos susirinkime jį pasiūlė Johnas Robertas Godley, kadaise mokęsis Oksfordo universiteto Kristaus Bažnyčios koledže (Christ Church college of the University of Oxford).
Maorių kalba Kraistčerčas vadinamas Ōtautahi.
Purtė žemės drebėjimai
Kraistčerčas tik neseniai atsigavo po jį supurčiusios serijos žemės drebėjimų. 2010 m. rugsėjo 4 dieną miestą sukrėtė 7,1 balo stiprumo pagal Richterio skalę drebėjimas, po pusmečio 2011 m. Vasario 22 dieną – 6,3 balo.
Nors antrasis žemės drebėjimas buvo silpnesnis, per jį žuvo 185 žmonės iš 20-ies pasaulio šalių, buvo stipriai apgriautas Kraistčerčo senamiestis ir katedra.
Per ateinančius metus miestą dar ne kartą sukrėtė pasikartojantys požemuniai smūgiai, pridarę nemažai žalos, tačiau nenusinešę daugiau nė vienos gyvybės.
Daugiatautis ir daugiakultūris miestas
Dauguma Kraistčerčo gyventojų kilę iš Europos, bet čia gyvena ir kiliasdešimt tūkstančių azijiečių, vietinių maorių, Ramiojo vandenyno salų tautų atstovų, atvykėlių iš Vidurinių rytų, Lotynų Amerikos ir kitų pasaulio vietų.
Kraistčerče yra veikia trys mečetės ir Islamo kultūros centras.
„Niekada nebūčiau patikėjusi, kad kažkas tokio galėtų įvykti Kraistčerče. Tiesą sakant, niekada nebūčiau patikėjusi, kad tai galėtų įvykti Naujojoje Zelandijoje“,– sakė miesto merė Lianne Dalziel.
Taip pat reagavo ir išpuolio liudininkais atsitiktinai tapę kelio darbinikai, puolę į pagalbą nukentėjusiesiems. „Pasakiau savo darbininkui, kad jausmas toks, lyg mes ne Kraistčerče, Naujojoje Zelandijoje. Ką tik matėme, kaip priešais mus nušovė žmones, nušlavė juos pusiau automatiniu ginklu – tiesiog paprastus žmones. Tai gan siurrealistiška“,– pasakojo vyras.
„Tiesiog negaliu patikėti tuo, kas įvyko. Mes pastatėme save į pavojų, bet tą akimirką tu negalvoji apie savo saugumą, tik apie tuos kūnus, lurie ten guli, apie tuos paprastus žmones“,– pridūrė jis.
Žudė iš rasistinių paskatų
Atsakomybę dėl jo prisiėmė 28 metų australas Brentonas Tarrantas, prieš ataką internete paskelbęs 73 puslapių manifestą „Didysis pakeitimas“ (angl. „The Great Replacement“), kuriame prisistatė kas esąs ir išdėstė savo rasistinius motyvus, kodėl taikėsi būtent į musulmonus.
Manifesto pavadinimas toks pats kaip vienos Prancūzijoje atsiradusios sąmokslo teorijos, teigiančios, kad europiečių populiacijas jų tėvynėse išstumia didesniu gimstamumu pasižyminčios imigrantų grupės.
B.Tarrantas laikomas pagrindiniu įtariamuoju, tačiau Naujosios Zelandijos policija mano, kad žmones žudė ir antras šaulys. Iš viso buvo suimti keturi įtariamieji – trys vyrai ir moteris, jų visų vaidmuo rengiant ir vykdant teroro išpuolį tiriamas.
Parengta pagal BBC, „New Zealand Herald“ „The Mercyry“ inf.