8 metai po Fukušimos tragedijos: japonai dar nedrįsta grįžti į radiacijos užterštas vietas

2019 m. kovo 11 d. 11:13
Japonija pirmadienį su gėlėmis, tyliomis maldomis ir ašaromis paminėjo aštuntąsias pražūtingo žemės drebėjimo, cunamio ir branduolinės katastrofos metines.
Daugiau nuotraukų (4)
Dėl šių nelaimių buvo nuniokota šiaurės rytinė šalies pakrantė, o 18 500 žmonių žuvo arba dingo.
Japonijos premjeras Shinzo Abe, įstatymų leidėjai ir šeimos nariai, kurie nelaimės metu prarado brangius žmones, 7.46 val. Lietuvos laiku nulenkė galvas maldai ceremonijoje Tokijuje.
„Liūdime, galvodami apie šeimos narius, gimines ir draugus praradusių žmonių kančias“, – sakė. Sh.Abe.
Praėjus aštuoneriems metams po tragedijos, jis pabrėžė, kad rekonstrukcija daro „nuolatinę“ pažangą, bet pažadėjo tęsti vyriausybės paramą dešimtims tūkstančių žmonių, kurių gyvenimo sąlygos vis dar prastos.
Dulkiant lietui nuniokoto regiono pakrantės miestuose žmonės nešė gėlių, nulenkę galvas prisiminė akimirką, kai krantą pasiekė bangos, per akimirką pražudžiusios ištisas bendruomenes.
Garbaus amžiaus Japonijos imperatorius Akihito ir imperatorienė Michiko šiemet atminimo ceremonijoje nedalyvavo. Jiems atstovavo jų antrasis sūnus princas Akishino ir jo žmona princesė Kiko.
Cunamis taip pat sugadino aušinimo sistemas Fukušimos 1-ojoje atominėje jėgainėje. Išsilydžius aktyviajai masei trijuose ir šešių jos reaktorių prasidėjo didžiausia branduolinė krizė po 1986-ųjų Černobylio atominės elektrinės avarijos.
Remiantis Nacionalinės policijos agentūros duomenimis, po žemės drebėjimo ir jo sukelto cunamio dingo arba žuvo 18 tūkst. 430 žmonių.
Dar daugiau nei 3,7 tūkst. žmonių – daugiausiai iš Fukušimos – mirė nuo ligų arba dėl savižudybių, siejamų su šia katastrofa, rodo vyriausybės statistika. Per 51 tūkst. žmonių tebėra perkelti.
Nors nė viena mirtis nesiejama su radioaktyviuoju apšvitinimu, po Fukušimos nelaimės visoje Japonijoje buvo išjungta dešimtys reaktorių.
Evakuotieji baiminasi, kad vyriausybė pernelyg skuba užterštas teritorijas pripažinti saugiomis žmonėms gyventi.
Daugelį per avariją užterštų teritorijų vyriausybė jau paskelbė saugiomis žmonėms gyventi, išskyrus kelias zonas, iki šiol uždarytas dėl radiacijos pavojaus.
Pareigūnai skatina evakuotus žmones grįžti į savo buvusias gyvenamąsias vietas, bet Fukušimos prefektūros gyventojų skaičius nuo buvusių dviejų milijonų sumažėjo daugiau ne per pusę.
97,3 procento teritorijos yra tinkama „normaliam gyvenimui“, pareiškė atstatymo ministras Hiromichi Watanabe. Tačiau šiuo jo pareiškimu abejoja tokios nevyriausybinės organizacijos kaip „Greenpeace“.
Maždaug 12 tūkst. žmonių, turėjusių palikti savo namus dėl pavojingo spinduliuotės lygio, iškėlė keletą dešimčių ieškinių Fukušimos atominę jėgainę valdančiai bendrovei „Tokyo Electric Power Company“ (TEPCO).
Maždaug kas antras Japonijos rinkėjas mano, kad nelaimės nuniokotų rajonų atstatymas „neprogresuoja“, nežiūrint į infrastruktūros – geležinkelių ir nelaimės nuniokotų namų – atstatymą.
Remiantis visuomenės apklausos rezultatais, 72,9 proc. rinkėjų mano, kad Japonijos vyriausybė turėtų atsisakyti branduolinių technologijų politikos, nors 14,7 proc. rinkėjų ją palaiko.
JaponijaIntelFukušima
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.