Anksčiau milijonus turintys rusai statėsi rūmus artimajame Pamaskvyje, tačiau dabar kuriasi senosios Maskvos kvartaluose netoli Kremliaus.
Garsioji Rubliovka prie Rubliovo–Uspenkos automagistralės Maskvos srities šiaurės vakaruose ir šalia esantys rajonai tampa pigių išpardavimų rojumi.
Čia jau pateikta parduoti daugiau nei 600 namų su sklypais. Jų kainos svyruoja nuo kelių šimtų milijonų rublių iki penkių milijardų (beveik 67 mln. eurų) ir daugiau.
Būstai parduodami, bet neperkami net už pusę jų skelbiamos vertės. Mažiausiai paklausūs, tiksliau sakant, visiškai nepaklausūs Ermitažo ir Versalio stiliaus rūmai.
Tokių devintojo dešimtmečio pabaigoje už lengvai įgytus milijonus prisistatė naujieji rusai.
Jų plotai didžiuliai, o pasenęs, nepatogus (nors ir rūmų stiliaus) planavimas reikalauja daug personalo tvarkai palaikyti. Kai kurių būstų mėnesinis mokestis vien už komunalines paslaugas siekia 120 tūkst. rub. (1,6 tūkst. eurų). Tai atbaido ir potencialius pirkėjus.
Vienas nekilnojamojo turto ekspertų, kurio darbo sritis yra elitinis nekilnojamasis turtas, sako: „Šeimininkai ketino gyventi kaip kunigaikščiai, bet blogai mokėsi tėvynės istorijos ir literatūros.
Juk poetas Aleksandras Puškinas rašė apie turtuolį, kuris per metus surengė du balius ir nuskurdo.
Dabartiniai naujųjų rusų rūmai buvo numatomi mažų mažiausiai kassavaitiniams baliams-karnavalams.“
Išparduodami šiuos rūmus jų savininkai patiria nuostolių. Neseniai Odincovo rajono Roždestveno gyvenvietėje buvo parduotas prabangus būstas kainą nuo 12 mln. dol. (10,6 mln. eurų) sumažinus iki 2,6 mln. dol. (2,3 mln. eurų).
Jį įsigijo į atsargą išėjęs pulkininkas, jėgos struktūrų atstovas. Beje, pastarieji dabar ir tampa prezidento Boriso Jelcino laikų oligarchams priklausiusių, o dabar dūlėjančių rūmų savininkais.
Užtat Maskvoje auga itin šiuolaikiško ir brangaus būsto statybos ir pardavimo mastas.
Rusijos sostinėje per 2018-uosius parduota 280 elitinio lygio butų ir apartamentų ir 810 „premium“ klasės.
Palyginti su 2017-aisiais, pardavimas padidėjo daugiau nei trečdaliu. Populiariais turtingų maskviečių rajonais tapo Chamovnikai (37 proc. elitinio gyvenamojo būsto sandėrių), Tverės rajonas ir Zamoskvorečė – 15 proc. parduotų būstų.
Pirmenybė teikiama vadinamiesiems klubiniams namams, sudarytiems iš keleto erdvių butų su nuosavomis terasomis ir visam namui skirtomis sporto ir buitinėmis paslaugomis.
Per praėjusius metus už tokį būstą Maskvos turtuoliai sumokėjo apie 77 mlrd. rub. – daugiau nei 1 mlrd. eurų.
Tokių butų rekordininku pripažinti individualūs artimiausio Rusijos prezidento Vladimiro Putino draugo, valstybinės korporacijos „Rostech“ generalinio direktoriaus Sergejaus Čemezovo „rūmai“.
Šie 1434 kv. m apartamentai įsikūrę per du aukštus, priešais Kremlių, viešbutyje „Four Seasons“, kuris anksčiau vadinosi „Moskva“.
Kaip tvirtina pagrindinis Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas, komercinė šio buto kaina didesnė nei 5 mlrd. rub. (66 mln. eurų).
Kiek „blogesni“ butai priklauso artimiausiems Rusijos prezidento bendražygiams – „Rosneft“ ir „Gazprom“ vadovams.
Pagrindinis rusų „naftininkas“ Igoris Sečinas turi penkių aukštų 1229 kv. m butą Maskvos „auksinės mylios“ rajone – prestižiniame kvartale tarp Ostoženkos ir Prečistenkos krantinės.
Pagrindiniam „dujininkui“ Aleksejui Mileriui priklauso 1396 kv. m butas Sankt Peterburge, Mytninskajos krantinėje su vaizdu į Petropavlovsko tvirtovę, Isakijaus soborą ir Ermitažą.