Santykiai tarp žemyninės Kinijos ir Taivano visada buvo įtempti.
Kalbėdamas 40-ųjų Pekino Taivanui pasiųstos žinios apie taiką ir susivienijimą metinių proga Xi Jinpingas darkart pakartojo, kad sala bus suvienyta su likusia šalies dalimi.
Tai būtų galima atlikti laikantis principo „viena šalis, dvi sistemos“ – panašiomis sąlygomis prie Kinijos buvo prijungtas ir Honkongas.
„Visi žmonės Taivane turi suprasti, kad jų noras paskelbti nepriklausomybę kitiems tik sukeltų nelaimę, – kalbėjo Xi Jinpingas. – Mes norime sukurti erdvę taikiam susijungimui ir nepaliksime vietos jokiai separatistinei veiklai.“
Bet taikus susijungimas vargu ar įvyks, nes savo kalboje Kinijos prezidentas paskelbė, jog šalis pasilieka galimybę siekiant suvienijimo panaudoti ir karines priemones.
„Imsimės visų reikiamų priemonių. Šis reikalas – Kinijos vidaus politikos dalis, todėl bet koks užsienio šalių kišimasis yra nepageidaujamas“, – teigė Kinijos prezidentas.
Taivano ateities klausimas yra vienas jautriausių Kinijoje. Pekinas jį laiko savo „šventa teritorija“. Demokratiškai valdomai salai spaudimas padidėjo po 2016 metų, kai Taivano prezidente buvo išrinkta nepriklausomybės idėją palaikančios Demokratinės pažangos partijos atstovė Tsai Ing-Wen.
Politikė tvirtina, kad su Pekinu nori išlaikyti esamą situaciją, ir dar kartą paskelbė, kad Kinija visas problemas turi išspręsti taikiomis priemonėmis, gerbdama demokratines vertybes.
„Noriu pabrėžti, kad Taivanas niekada nepripažins principo „viena šalis, dvi sistemos“.
Tam prieštarauja didžioji dalis salos gyventojų. Kinija turi gerbti 23 milijonų žmonių laisvės ir demokratijos reikalavimą“, – kalbėjo Tsai Ing-Wen.
Bet toli gražu ne visa sala palaiko kietą prezidentės poziciją. Pernai lapkritį vykusiuose regioniniuose rinkimuose Demokratinės pažangos partija patyrė pralaimėjimą prieš Kinijos remiamas jėgas.
Tsai Ing-Wen dėl to atsistatydino iš partijos pirmininko pareigų, tačiau pareiškė, kad Pekinas bandė paveikti rinkimų rezultatus.
Pro Taivaną reguliariai praplaukia Kinijos kariniai laivai ar praskrenda naikintuvai, ji laiko šią teritoriją savo dalimi, bet Taivanas atskirai gyvuoja jau nuo 1949 metų, kai šalyje pasibaigė pilietinis karas.
Taivanas turi atskirą valdžią, tačiau formaliai niekada nebuvo paskelbęs savo nepriklausomybės.
Parengta pagal „The Guardian“ ir BBC informaciją.