Dėl dingusio Saudo Arabijos žurnalisto Jamalo Khashoggi su ar Rijado pareigūnais kalbėjosi Donaldas Trumpas.
59-erių JAV gyventojas ir griežtas Saudo Arabijos monarchijos kritikas įėjo į šios šalies konsulatą Stambule praėjusį antradienį ir dingo.
Žurnalisto prie konsulato laukė sužadėtinė Hatice Cengiz. Kad galėtų ją vesti, J.Khashoggi į konsulatą atvyko susitvarkyti skyrybų dokumentų.
Turkijos pareigūnai tikina, kad reporteris buvo nužudytas, o jo kūnas supjaustytas ir slapta išgabentas. Saudo Arabija kaltinimus neigia ir tikina, kad konsulatą J.Khashoggi paliko pats.
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pareikalavo pateikti to įrodymų.
„Negalima leisti, kad taip būtų elgiamasi su žurnalistais ar bet kuo kitu. Mes reikalaujame atsakymų“, – į ar Rijadą kreipėsi D.Trumpas.
JAV valstybės sekretorius Mike’as Pompeo taip pat šnekėjosi su Saudo Arabijos sosto įpėdiniu Mohammedu bin Salmanu ir paprašė daugiau informacijos.
Situacija opi, nes tiek Turkija, tiek Saudo Arabija yra Amerikos sąjungininkės.
Tiesioginiai kaltinimai ar Rijado režimui gali apkartinti ir Vašingtono santykius su jomis.
Turkijos žiniasklaida paviešino stebėjimo kamerų įrašus, kuriuose matomas į konsulatą atvykstantis J.Khashoggi.
Likus valandai iki to į atstovybę jau buvo atvažiavę Saudo Arabijos pareigūnai, kurie po poros valandų išvažiavo juodu mikroautobusiuku.
Kaip pranešė „The New York Times“, į Turkiją per Stambulo oro uostą atvyko ir išvyko 15 žvalgybos pareigūnų, tarp kurių buvo ir teismo medicinos ekspertas, turėjęs kaulams skirtą pjūklą, kuriuo supjaustė palaikus.
JAV laikraščio šaltiniai Turkijoje nurodė, kad smogikų būrio nariai, atlikę užduotį, išskrido į skirtingas valstybes.
Turkijos valdžiai artimas dienraštis „Daily Sabah“ išplatino visų 15 pareigūnų pavardes ir nuotraukas. Jie šalyje paskelbti ieškomais.
JAV dienraštis „The Washington Post“, kuriam J.Khashoggi rašė jau pabėgęs iš Saudo Arabijos, pranešė, jog JAV žvalgyba užfiksavo Saudo Arabijos pareigūnų pokalbius apie planus pagrobti žurnalistą.
Be to, skelbiama, kad nurodymą operacijai galėjo duoti pats princas M.bin Salmanas.
Buvęs JAV ambasadorius Turkijoje Robertas Pearsonas svarstė, kad ši istorija gali greitai pakeisti Vašingtono ir ar Rijado santykius.
„Jie turi kuo greičiau pateikti skaidrų paaiškinimą, nes kitaip tai atsisuks prieš juos.
Praėjo jau daugiau savaitė, bet apie J.Khashoggi saugumą jokių įrodymų negavome“, – aiškino buvęs diplomatas. (BBC, „The New York Times“, LR)