Paguodą pabėgėlės rado Vokietijoje išmokusios minti dviratį

2018 m. rugsėjo 22 d. 07:18
„The Guardian“, „Lietuvos rytas“
Prieglobsčio pasiprašiusios moterys buvo labai nustebusios, kai vokiečių nevyriausybinės organizacijos pasiūlė joms išmokti važiuoti dviračiu. Tačiau dabar jos džiaugiasi galėdamos smagiai leisti laiką.
Daugiau nuotraukų (2)
Emily yra 21-erių pabėgėlė iš Afganistano. Jau kurį laiką ji gyvena Berlyne, tačiau, kaip pati tikino, geriausia, kas jai nutiko Vokietijoje, – galimybė išmokti važiuoti dviračiu.
„Tai man suteikė laisvės, pasitikėjimo savimi jausmą. Tai buvo tokia graži patirtis.
Smagu turėti galimybę išlaikyti kontrolę, susikaupti važiuojant tik dviem ratais. Jaučiausi kaip paukštis danguje“, – rašė Emily savo mokytojams.
Viena mokytojų Annette Kruger 2015 metais įsteigė organizaciją „Bikeygees“. Dabar ji su kitais organizacijos nariais moko į Berlyną atvykusias moteris ir merginas važiuoti dviračiu.
„Turime milijoną naujų gyventojų Vokietijoje. Reikia paklausti, ar norime dar milijono automobilių vairuotojų, ar milijono dviratininkų“, – sakė A.Kruger.
Siūlo ekologišką sprendimą
„Bikeygees“ organizacijoje kasdien mokosi 30 moterų. Jos ne tik mokomos važiuoti dviračiu, bet ir supažindinamos su Vokietijos eismo taisyklėmis.
Idėja mokyti pabėgėlius važiuoti dviračiu kilo 2015 m., kai į Vokietiją atvyko šimtai tūkstančių migrantų.
A.Kruger ir jos partneris yra dviračių entuziastai. Jie savo noru ėjo į migrantų stovyklą, kad galėtų ten pamokyti žmones važiuoti dviračiu.
Pirmiausia jie patraukė vaikų dėmesį, bet netrukus įsitraukė ir jų motinos.
„Nieko negąsdino netgi dešimties laipsnių šaltis lauke.
Moterys prašė mūsų ateiti dar ir nenutraukti mokymų“, – pasakojo A.Kruger.
Susidomėjo šimtai moterų
Ji norėjo padėti moterims, nors ir nemokėjo jų kalbos, tačiau tikino, kad ne tai yra svarbiausia.
„Labai svarbu jausti adrenaliną, kuris užplūsta, kai judi, sportuoji. Svarbu jausti, kad kažkas fiziškai tave laiko. Tai ypač svarbu, jei esi patyręs fizinę ar psichologinę traumą“, – teigė A.Kruger.
Per dvejus metus organizacija išmokė važiuoti dviračiu daugiau nei 500 moterų nuo 14 iki 64 metų amžiaus.
„Mes esame čia tikrai ne tam, kad klaustume, ar tu esi pabėgėlis. Mes siūlome galimybę dviem valandoms pabėgti nuo visko“, – tikino idėjos autorė.
Tačiau dviejų valandų pamokos suteikia galimybę ne tik pabėgti nuo visko, bet ir susipažinti su Vokietijos eismo taisyklėmis, išmokti taisyti dviratį.
Parama užtikrina galimybę organizacijai padovanoti moterims dviračių, šalmų.
Pakeičia religines nuostatas
Kai kuriais atvejais, kaip tikino 20-metė Morvarid iš Kabulo, moterys negali važinėti dviračiu, nes tai joms draudžia religija arba kultūra.
„Žmonės atvyksta į kitą šalį, kad pradėtų naują gyvenimą. Bet čia ima laikytis savo taisyklių.
Kai kurie vyrai stovykloje aiškina, kad moterys negali gaminti, skalbti.
Buvo malonu žiūrėti, kaip moterims skirta organizacija sugebėjo pelnyti pabėgėlių pasitikėjimą. Tie vyrai pakeitė savo nuomonę ir leido savo dukroms ir žmonoms mokytis važiuoti dviračiu“, – pasakojo Morvarid.
Mergina dabar važinėja Berlyno gatvėmis, nors eismas mieste ją vis dar kiek trikdo. Į organizuojamas pamokas Morvarid dabar ateina kaip vertėja, padeda afganistanietėms susikalbėti su mokytojais.
„Moterys turi didelių svajonių. Jos nori išeiti iš stovyklos, dirbti, įgyvendinti savo idėjas, o ne pildyti savo vyrų, brolių ar tėvų norus.
Kiekvieną kartą, kai pamatau dviračiu važiuojančią moterį, pasidžiaugiu, kad ji pasiryžo tai daryti“, – kalbėjo Morvarid.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.