Naujausiame Jungtinės Karalystės mokslininkų tyrime tvirtinama, kad verta plėtoti tokias naujoves, jei tik jos visuomenėje nepadidins socialinės nelygybės.
Mokslininkai pakvietė valdžios atstovus aktyviau diskutuoti šia tema ir vykdyti viešosios nuomonės apklausas.
Pagal dabartinius Jungtinės Karalystės įstatymus, draudžiama keisti paveldimas DNR struktūras – galima atlikti tik tokius pataisymus, kurie neperduodami kitoms kartoms.
Griežtai teisiškai apribotus eksperimentus mokslininkams leidžiama daryti tik su embrionais, kuriuos po tyrimų reikia iš karto sunaikinti.
„Mes ilgai apie tai galvojome ir nusprendėme, kad pokyčių vykdymas paveldimuose genomuose neprieštarauja moralei“, – kalbėjo tyrimui vadovavusi profesorė Karen Yeung.
Paveldimo genomo pakeitimas ateityje gali būti naudojamas siekiant pašalinti genetines šeimoje paplitusias ligas.
2012 m. sukurta biologinė sistema CRISPR leidžia aptikti konkretaus ieškomo geno vietą ir molekulinėmis žirklėmis iškirpti nepageidaujamą atkarpą.
Tiesa, jau piktinamasi, kad naujovė bus prieinama tik turtingiausiems asmenims, o tai dar labiau padidins socialinę nelygybę.
Taip pat kritikuojamos ir molekulinės žirklės. Kitų mokslininkų atliktuose tyrimuose teigiama, jog pokyčiai vienuose genuose gali paveikti ir kitus.
Tokiu atveju kaip tik galėtų padidėti apsigimimo ir susirgimo vėžiu tikimybė.