„Šią popietę premjerė priėmė Boriso Johnsono atsistatydinimą iš užsienio reikalų sekretoriaus pareigų“, – sakoma premjerės Theresos May vyriausybės pareiškime.
„Netrukus bus pranešta, kas jį pakeis. Premjerė dėkoja Borisui už jo darbą“, – priduriama jame.
Pranešama, kad B. Johnsonas kritikavo Th. May planus išlaikyti stiprius ekonominius ryšius su Europos Sąjunga po to, kai kitąmet Britanija paliks Bendriją.
Tačiau nuo penktadienio, kai britų ministrų kabinetas patvirtino tą planą, B. Johnsonas susilaikė nuo viešų komentarų.
Pirmadienį jis turėjo būti vienas iš Londone vykstančio viršūnių susitikimo dėl Vakarų Balkanų pirmininkų, tačiau renginyje nepasirodė.
Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May pirmadienį padėkojo už darbą pasitraukusiems iš pareigų diplomatijos vadovui ir „Brexit“ ministrui, tačiau pareiškė, kad su jais nesutarta dėl geriausio būdo derėtis su Europos Sąjunga.
„Nesutariame dėl geriausio būdo įgyvendinti mūsų bendrą įsipareigojimą gerbti (2016-ųjų pasitraukimo iš ES) referendumo rezultatus“, – sakė Th. May parlamente po to, kai apie savo atsistatydinimą pareiškė „Brexit“ sekretorius Davidas Davisas bei diplomatijos vadovas Borisas Johnsonas.
Ministrė pirmininkė anksčiau pirmadienį paskyrė 44 metų euroskeptiką, būsto reikalų jaunesnįjį ministrą Dominicą Raabą naujuoju „Brexit“ sekretoriumi, praėjus kelioms valandoms po jo pirmtako Davido Daviso atsistatydinimo.
„Karalienei buvo malonu patvirtinti parlamento nario Dominico Raabo paskyrimą išstojimo iš Europos Sąjungos valstybės sekretoriumi“, – sakoma Th. May biuro Dauningo gatvėje paskelbtame pranešime.
D. Davisas atsistatydino vėlai sekmadienį, pareiškęs, kad negali paremti Th. May plano šaliai kitais metais išstojus iš ES išlaikyti glaudžius prekybos ir priežiūros ryšius su bloku – vadinamojo švelnaus „Brexit“.
Jaunesnysis „Brexit“ ministras Steve'as Bakeris taip pat atsistatydino, pirmadienį patvirtino Th. May biuras.
Šie atsistatydinimai sudavė dar vieną smūgį problemų prislėgtai lyderei, vos dvi dienos po to, kai ji paskelbė, kad pagaliau suvienijo ilgai ginčų draskytą vyriausybę dėl savo plano išsiskyrimui su ES.
D. Davisas pirmadienį sakė manantis, kad Britanija derybose dėl išstojimo „atiduoda per daug ir per lengvai“. Pasak jo, Th. May planas kelia „bent jau prasto rezultato riziką“.
D. Daviso pasitraukimą sveikino „Brexit“ pritariantys konservatorių parlamentarai, jau seniai laikantys Th. May pernelyg linkusia į kompromisą su ES.
Kai kas nori jo atsistatydinimu pasinaudoti kaip tramplinu iššūkiui dėl lyderiavimo, bet D. Davisas sakė nenorintis, kad jo sprendimas taptų vienijančių šūkiu už Th. May nušalinimą.
„Man patinka Theresa May; manau, kad ji gera ministrė pirmininkė“, – sakė D. Davisas, bet pridūrė, jog jų nuomonės išsiskyrė dėl strategijos, ir išreiškė viltį, kad jo atsistatydinimas pasiųs signalą Europai nebedidinti spaudimo britams „Brexit“ derybose.
D. Davisas neragino kitų vyriausybės narių atsistatydinti ir sakė, kad yra unikalioje padėtyje, nes „Brexit“ sekretoriaus darbas yra „parduoti“ vyriausybės politiką.
„Turėčiau tai įvykdyti. Turėčiau daryti kažką, kuo netikiu, – transliuotojui BBC sakė jis. – Tai nelogiška padėtis ... Kiti neturi tokios pačios atsakomybės.“
ES pareigūnai skundžiasi „Brexit“ proceso „netvarka“
Jungtinėje Karalystėje atsistatydinus vyriausiajam „Brexit“ derybininkui ir užsienio reikalų sekretoriui, Europos Sąjungos aukščiausio rango pareigūnai pirmadienį sakė, kad „Brexit“ jau tampa netvarka Europai.
Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas pirmadienį apgailestavo, kad „visa „Brexit“ idėja nedingo kartu su Davidu Davisu“.
D. Tuskas pridūrė: „Brexit“ sukelta netvarka yra didžiausia problema per ES ir JK santykių istoriją, ir ji yra vis dar labai toli nuo sprendimo, su ponu Davisu ar be jo.“
Kiek vėliau socialiniame tinkle „Twitter“ jis parašė, kad taip pat apgailestauja, kad „Brexit“ idėja nedingo iš Britanijos diplomatijos vadovo posto pasitraukus B. Johnsonui.
„Galiu tik apgailestauti, kad „Brexit“ idėja neišėjo drauge su Davisu ir Johnsonu. Bet... kas gali žinoti?“, – rašė D. Tuskas.
Paprašytas apibūdinti savo reakciją į B. Johnsono atsistatydinimą Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris sarkastiškai pasakė, jog „tai aiškiai įrodo, kad Čekerse (ministrų) kabinetas buvo vieningas“.
J.-C. Junckeris turėjo omenyje penktadienį įvykusį britų vyriausybės pasitarimą ministrės pirmininkės Theresos May oficialiojoje užmiesčio rezidencijoje Čekerse netoli Londono.
Per šį 12 valandų trukusį pasitarimą turėjo būti išspręsti vidaus nesutarimai dėl „Brexit“.
Th. May gina savo „Brexit“ planą
Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May pirmadienį gynė savo prekybos su ES po „Brexit“ planą, dėl kurio atsistatydino keli ministrų kabineto nariai, sakydama, jog tai vienintelis būdas išvengti realios sienos su Airija.
Kalbėdama Bendruomenių Rūmuose Th. May pareiškė, kad jos programa, kuri užtikrins laisvą prekių, bet ne paslaugų judėjimą, yra vienintelis „teisingas „Brexit“, nes ji leis išvengti patikrinimų pasienyje tarp Airijos ir Šiaurės Airijos. Šiaurės Airija priklauso Didžiajai Britanijai.
Įstatymų leidėjai nepritariančiai šūkavo, kai Th. May atidavė pagarbą dviem atsistatydinusiems savo vyriausybės nariams, nepalaikiusiems jos siūlomo plano – užsienio reikalų sekretoriui Borisui Johnsonui ir „Brexit“ sekretoriui Davidui Davisui.
„Tai, ką siūlome, yra iššūkis ES. Jiems reikės dar kartą pagalvoti, peržiūrėti pozicijas, kurių jie iki šiol laikėsi, ir susitarti dėl naujos ir teisingos teisių bei pareigų pusiausvyros“, – pareiškė Th. May.
Apgailestauja dėl B. Johnsono pasitraukimo
Iš posto išvakarėse pasitraukęs Didžiosios Britanijos „Brexit“ reikalų sekretorius Davidas Davisas sakė apgailestaujantis, kad atsistatydino šalies diplomatijos vadovas Borisas Johnsonas.
„Tikrai gaila. Atsistatydinau, nes tai buvo svarbu... Dabartinėmis sąlygomis kas nors kitas gali dirbti geriau už mane. Tačiau nemanau, kad užsienio reikalų ministras turėjo taip pat pasielgti. Gaila, kad taip nutiko“, – sakė jis radijui LBC.
Pats B. Johnsonas savo atsistatydinimo kol kas nepakomentavo.