Viename narve buvo galima suskaičiuoti 20 vaikų, rašo „The Guardian“.
Šalia jų mėtosi keli buteliai vandens, traškučių pakeliai ir dideli folijos lakštai, kurie vaikams tarnauja kaip antklodės.
Vaikams tenka patiems savimi rūpintis. Vyresnieji keičia sauskelnes mažiausiesiems, kol tėvai yra areštuoti pasienio pareigūnų.
JAV prezidento D.Trumpo administracijos vykdoma „nulinės tolerancijos“ sienų saugumo politika papiktino visą pasaulį.
Sekmadienį JAV pasieniečiai leido žurnalistams apsilankyti patalpose, kuriose vaikai leidžia laiką narvuose.
Daugiau nei 1100 žmonių šaltyje ir tamsoje yra laikomi viename iš sandėlių Teksase.
Viename jų vaikai be tėvų, kitame motinos su vaikais, paskutiniame – suaugusieji.
Kiekviename narve įrengta po nešiojamą tualetą.
Žurnalistams nebuvo leista pakalbinti ten uždarytus žmones ar daryti nuotraukas.
Beveik 2000 vaikų buvo atskirti nuo tėvų po to, kai generalinis prokuroras Jeffas Sessionsas paskelbė, kad visi migrantai, nelegaliai kertantys JAV sieną su Meksika, bus areštuoti.
Tokios politikos vykdymą aršiai kritikuoja ir nehumaniška vadina tiek demokratų partija, tiek žmogaus teisių aktyvistai.
„Tie vaikai, kurie buvo atskirti nuo tėvų, jau yra traumuojami“, – tvirtino senatorius Jeffas Merkley.
Šiuos narvus prižiūrintys pareigūnai teigia, kad žmonėmis yra rūpinamasi. Jie gauna maisto, rūbų, vandens nusiprausti ir reikiamą medicininę priežiūrą.
Pagal JAV įstatymus, vaikai iš šių narvų į normalias prieglaudas turėtų būti perkelti per tris dienas, tačiau situacija yra kitokia.
16 metų migrantė tris dienas turėjo rūpintis vos 4 metų nepažįstama mergaite.
„Ji mokė kitus vaikus narve pakeisti sauskelnes“, – pasakojo sandėlyje apsilankiusi moterų pabėgėlių komisijos direktorė Michelle Brane.
Kilus pasipiktinimui darbuotojai rado kitame narve uždarytą mažametės tetą ir atidavė jai globoti dukterėčią.
„Ji buvo tokia sutraumuota, kad net negalėjo prakalbėti. Mergaitė buvo susigūžus į mažą kamuoliuką“, – tvirtino M.Brane.
Sandėlyje apsilankiusi M.Brane taip pat pasakojo kaip prie jos akių pareigūnai liepė 5 metų berniukams nustoti dūkti narve.
Tuo tarpu vienas berniukas sėdėjo kampe susigūžęs, laikydamas motinos nuotrauką rankose.
„Vyriausybė atima vaikus iš tėvų ir palieka juos netinkamomis sąlygomis. Jeigu tėvai paliktų vaiką narve, jie būtų laikomi už tai atsakingais“, – teigė M.Brane.
Tuo tarpu JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį pareiškė, kad jo šalis netaps „migrantų stovykla“.
Prezidentas bando atremti jam skirtą kritiką dėl jo vykdomos „nulinės tolerancijos“ imigracijos politikos, dėl kurios JAV ir Meksikos pasienyje vaikai yra atskiriami nuo savo šeimų.
„Jungtinės Valstijos nebus migrantų stovykla ir nebus pabėgėlių laikymo vieta“, – Baltuosiuose rūmuose pareiškė D. Trumpas.
„Pažiūrėkit, kas darosi Europoje, pažiūrėkit, kas darosi kitose vietose; negalime leisti, kad tai nutiktų Jungtinėse Valstijose. Tik ne man vadovaujant“, – pridūrė jis.
Migrantų vaikai neturėtų būti atskiriami nuo savo šeimų, sako JT vadovas
Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas pirmadienį pareiškė, kad migrantų vaikai neturėtų būti atskiriami nuo savo šeimų JAV ir Meksikos pasienyje.
„Iš esmės, generalinis sekretorius mano, kad su pabėgėliais ir migrantais visada turėtų būti elgiamasi pagarbiai ir oriai bei laikantis galiojančių tarptautinės teisės (normų). Vaikų negalima traumuoti atskiriant juos nuo tėvų. Turi būti išlaikyta šeimos vienybė“, – sakė A. Guterreso atstovas Stephane'as Dujarricas.
JT žmogaus teisių vadovas taip pat paragino Vašingtoną JAV pasienyje nebeatskirti migrantų vaikų nuo jų tėvų ir pavadino šią praktiką „nesuvokiama protu“.
JAV vyriausybė pranešė, kad per vieną iš pastarojo meto šešių savaičių laikotarpį beveik 2 tūkst. nepilnamečių buvo atskirti nuo savo tėvų ar globėjų.
Nuo gegužės pradžios tokių atvejų padaugėjo, generaliniam prokurorui Jeffui Sessionsui (Džefui Sešonzui) paskelbus, kad visi migrantai, neteisėtai kirtę JAV sieną su Meksika, bus areštuoti, neatsižvelgiant į tai, ar suaugusieji siekia gauti prieglobstį.
Kadangi vaikai negali būti siunčiami į įstaigas, kur laikomi jų tėvai, jie yra atskiriami.
Z. R. al Husseinas citavo Amerikos pediatrų asociaciją, kuri tokią praktiką pavadino „vyriausybės sankcionuotu žiauriu elgesiu su vaikais“, galinčiu padaryti „nepataisomos žalos“ ir sukelti „pasekmių visam gyvenimui“.
„Raginu Jungtines Valstijas nedelsiant atsisakyti praktikos prievartos būdu atskirti tuos vaikus“, – sakė JT vyriausiasis žmogaus teisių komisaras ir dar kartą paragino Vašingtoną ratifikuoti Vaiko teisių konvenciją.
Jungtinės Valstijos yra vienintelė šio dokumento neratifikavusi valstybė.
Pasak Z. R. al Husseino, konvencijos ratifikavimas „garantuotų, kad pagrindinės vaikų teisės, nepriklausomai nuo jų administracinio statuso, būtų visų vidaus įstatymų ir politikos centre“.
Pirmadienį Z. R. al Husseinas atidarė 38-ąją JT Žmogaus teisių tarybos sesiją. Ši kalba buvo paskutinis jo kreipimais į šią instituciją, nes rugpjūčio gale baigiasi Z. R. al Husseino kadencija.
Sesiją temdo vis griežtesnė JAV kritika JT Žmogaus teisių tarybai. Diplomatiniai šaltiniai sakė, jog esama grėsmės, kad Vašingtonas apskritai pasitrauks iš šios institucijos.