Daugiau nei 5 tūkst. metrų aukštyje Andų kalnuose stūksanti kalno viršūnė akį traukia susipynusiomis turkio, levandų ir auksinės spalvos juostomis.
Nors Vaivorykštinis kalnas susiformavo prieš milijonus metų dėl tektoninių plokščių susidūrimo, turistų traukos objektu ši vieta tapo neseniai.
Apie kalną pasklidus kalboms už vietos bendruomenės ribų šią viršūnę pamėgo keliautojai. Dabar čia kasdien apsilanko daugiau nei 1000 žmonių.
„Pamatęs šią vietą nuotraukose gali pamanyti, kad tai retušuota nuotrauka. Bet tai yra tikra“, – apie savo įspūdžius pasakojo 18 metų turistas Lukas Lynenas.
Tačiau aplinkosaugininkai yra susirūpinę dėl kraštovaizdžio, kurį jau ir taip niokoja kalnakasybos kompanijos.
„Naikindami turistų pamėgtą vietą verslininkai kerta šaką, ant kurios patys sėdi“, – teigia biologas Dinas Farfanas.
Biologo teigimu, turistai, norėdami pasiekti kalną, išmynė 3 kilometrų taką, kuris jau negrįžtamai sunaikino dalį kraštovaizdžio. O migruojančių ančių pamėgta pelkė buvo paversta penkių futbolo aikščių dydžio automobilių stovėjimo aikštele.
Nepaisant aplinkosaugininkų susirūpinimo, turizmas sukūrė daug naujų darbo vietų vietinei bendruomenei, kuriai sunkiai sekasi kovoti su emigracija, alkoholizmu, maisto trūkumu ir mažėjančiomis alpakų vilnos kainomis.
Į regioną per pastaruosius kelerius metus sugrįžo daugiau negu 500 emigravusių asmenų, kurie dabar turistams teikia įvairias pramogas.
Bendruomenė iš turistų uždirba 330 tūkst. eurų per metus.
„Tai palaima“, – apie savo naująjį darbą kalbėjo buvęs auksakasys, dabar arkliu turistus kalnuose vežiojantis Isaacas Quispe.
Aplinkosaugininkams lieka tikėtis, kad vietos bendruomenės išmoks turizmą plėtoti tvariai ir kalno grožį pavyks išsaugoti ateities kartoms.