Lėktuvas „Boeing 777“ 2014-ųjų liepos 17-ąją skrido iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą. Jam sudužus Rytų Ukrainos konflikto zonoje žuvo visi 298 orlaivyje buvę žmonės.
Dar 2016-aisiais olandai pranešė turintys įrodymų, kad incidentą sukėlusi Rusijos kariuomenės raketų sistema „Buk“ prieš nelaimę buvo per sieną atgabenta prorusiškiems separatistams į Ukrainą, o po lėktuvo sudužimo sugrąžinta atgal.
Ketvirtadienį Hagoje surengtoje spaudos konferendijoje Nyderlandų policija ir prokurorai parodė nuotraukas ir vaizdo įrašus, kurie padėjo nustatyti konkrečia raketų sistemą, atsakingą už lėktuvo numušimą.
Nauja tai, kad paviešinti įrodymai leis bylai atsidurti teisme ir įrodyti, kad „Buk“ sistemą į Ukrainą prorusiškiems separatistams suteikė 53-ioji priešlėktuvinių raketų brigada, dislokuota Kurske.
Anksčiau tos pačios brigados įsitraukimą nuspėjo tyrimus iš viešai prieinamų duomenų atliekantis tinklalapis "Bellingcat".
Rusijos pareigūnai neigia bet kokią kaltę dėl numušto lėktuvo, o valstybinė šalies žiniasklaida paskelbė aibę neįtikinamų teorijų, jog dėl katastrofos kalta Ukraina. Rusija pasinaudojo savo veto teise Jungtinėse Tautose, kad nebūtų pradėtas tarptautinis tyrimas dėl tragedijos kaltininko nustatymo.
Vėliau ketvirtadienį Maskva atmetė Malaizijos oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reisu MH17 skridusio lėktuvo numušimą tiriančių tarptautinių tyrėjų išvadas, kad raketa, kuria virš Ukrainos buvo numuštas šis lėktuvas, buvo atvežta iš vienos rusų kariuomenės brigados.
„Nė viena priešlėktuvinių raketų sistema iš Rusijos Federacijos niekada nekirto Rusijos ir Ukrainos sienos“, – Gynybos ministerijos pranešimą citavo šalies naujienų agentūros.
Ministerija apkaltino Ukrainą dėl tragedijos, nusinešusios 298 gyvybes, ir sakė pateikusi įrodymų, kurie „rodo, kad Ukrainos daliniai naudojo (Sovietų Sąjungoje sukurtas) raketas BUK“.
Anksčiau šiandien Nyderlandų vadovaujama Jungtinė tyrėjų komanda (JIT) „priėjo prie išvados, kad BUK-TELAR, kuria buvo numuštas (reiso) MH17 (lėktuvas), buvo iš 53-osios priešlėktuvinių raketų brigados, įsikūrusios Kurske Rusijoje“, sakė olandų tyrėjas Wilbertas Paulissenas.
„53-ioji brigada yra Rusijos ginkluotųjų pajėgų dalis“, – spaudos konferencijoje Nyderlanduose sakė jis.
Iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą skridęs „Malaysia Airlines“ laineris „Boeing 777“, kuriame buvo 298 žmonės, 2014 metų liepos 17 dieną buvo numuštas virš prorusiškų separatistų kontroliuotos teritorijos Ukrainos rytinėje Donecko srityje.
Žuvo visi lėktuve buvę žmonės, daugiausia olandai. Tačiau tarp aukų yra 17 valstybių piliečių, įskaitant australus, britus, malaiziečius ir indoneziečius.
Anksčiau tyrėjai buvo padarę išvadą, kad lėktuvas buvo numuštas rusų gamybos raketų sistema BUK, atvežta iš Rusijos ir panaudota Maskvos remiamų separatistų kontroliuotoje teritorijoje Ukrainoje. Tačiau tyrėjai tiesiai nenurodė, kas konkrečiai paleido raketą.
Dabar komanda pagal filmuotą medžiagą ir nuotraukas kruopščiai atkūrė kelią, kuriuo kolona su minima raketa atvyko iš Kursko, per sieną į Ukrainą.
„(Tyrėjai) nustatė, kad minima BUK-TELAR turi virtinę unikalių ypatybių. Šios ypatybės ... pasitarnavo kaip tam tikras raketos pirštų atspaudas“, – pridūrė W. Paulissenas.
Tyrėjai didžiausią dėmesį skiria maždaug 100 žmonių, įtariamų „aktyviu vaidmeniu“ per minimą incidentą, bet viešai jokių įtariamųjų vardų nėra paskelbę.
Vyriausiasis tyrėjas Fredas Westerbeke ketvirtadienį sakė, kad vyksta jau paskutinė tyrimo fazė, bet pridūrė, kad „darbo dar yra“.
Pastaraisiais metais tyrėjai „gavo daug įrodymų, bet dar nėra pasirengę“ imtis veiksmų dėl kaltinimų pareiškimo, spaudos konferencijoje sakė jis.
Olandų pareigūnai yra paskelbę, kad bet kokių areštuotų įtariamųjų teismas vyks Nyderlanduose pagal bendram tyrimui vadovaujančių šalių susitarimą.