Anot O.Litvinenko, 1994-aisiais rektoriumi tapęs jos tėvas „organizavo nelegalų verslą – disertacijų gamybą“.
Mokslinius darbus rašė universiteto dėstytojų grupė. Maža to, nusipirkusiems disertaciją buvo užtikrinamas jos sėkmingas gynimas.
Ji pažymėjo, kad tokia paslauga naudojosi daug garsių žmonių, tarp jų – buvęs „Gazprom“ vadovas Remas Viachirevas ir „Gazprom“ direktorių tarybos pirmininkas Viktoras Zubkovas.
„O V.Putinui jis asmeniškai rašė tą disertaciją. 1997-ųjų vasarą mums į namus atvežė kopijavimo aparatą, mano tėvas pasiėmė atostogų. Putinas niekada nepasirodė mūsų namuose, niekada nesikonsultavo su mano tėvu dėl disertacijos. Nebuvo taip, kad aspirantas ateitų pas profesorių: turiu tokių klausimų, aptarkime juos, ir panašiai. Ne, čia tokių dalykų nebuvo. Tai yra – viską be išimties surašė mano tėvas“, – kalbėjo O.Litvinenko.
Jos manymu, V.Litvinenka parašė disertaciją V.Putinui nemokamai, kaip padėką už „pagalbą gaunant rektoriaus pareigas“. Be to, jie turėjo bendrą verslą.
2006 m. instituto „Brookings“ Vašingtone tyrėjai aptiko V.Putino disertacijoje plagiatą. Amerikiečiai pareiškė, kad 16 iš 20 puslapių pagrindinėje mokslinio darbo dalyje buvo nukopijuoti arba perrašyti su nežymiais pakeitimais iš Williamo Kingo ir Davido Clelando straipsnio „Strateginis planavimas ir politika“.
V.Litvinenka du kartus vadovavo V.Putino štabui per Rusijos prezidento rinkimus. 2017-aisiais rektorius užėmė 120-ąją vietą 200 turtingiausių Rusijos verslininkų sąraše, kurį sudarė verslo žurnalas „Forbes“.
Vadovaujant V.Litvinenkai 1997 m. V.Putinas apsigynė kandidatinę disertaciją, pavadintą „Strateginis regiono mineralų ir žaliavų bazės atkūrimo planavimas rinkos santykių formavimo sąlygomis“.
Dabartinio Rusijos prezidento mokslinis darbas griežto saugumo sąlygomis yra laikomas Rusijos valstybinėje bibliotekoje.
Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas paneigė pranešimus, kad Vladimiro Putino disertaciją parašė Sankt Peterburgo Kasybos universiteto rektorius Vladimiras Litvinenka.
„Čia nėra ko komentuoti, tai netiesa“, – pareiškė Kremliaus atstovas žurnalistams, paprašytas pakomentuoti tokius pranešimus.
Istorija – tik užuomina apie visą sistemą
Pernai vasarą O.Litvinenko interviu „Lietuvos ryto“ žurnalistei Anai Daukševič teigė, kad V.Putino disertacijos istorija – tik dar vienas patvirtinimas, kad Rusijoje yra lygūs ir lygesni.
„Tvirtinate, kad Rusijoje įstatymai galioja ne visiems. Negi to nematėte, kai ketverius metus pati buvote deputatė?“ – „Lietuvos rytas“ 2017 metais paklausė O.Litvinenko.
„Būdama deputatė Sankt Peterburgo įstatymų leidybos asamblėjoje rūpinausi socialiniais reikalais – ligoninėmis, vaikų namais, vaikų žaidimų aikštelėmis ir panašiais klausimais. Į teisėsaugos darbą labai nesigilinau, nes susidurti su tuo tekdavo nedažnai.
Praregėjau tik po pokalbio su Sergejumi Mironovu – mūsų partijos pirmininku. Tuomet, kilus konfliktui dėl mano dukters, jis patarė man ją atiduoti tėvui, nes esą tada galėsiu likti politikoje ir ramiai gyventi.
Pasijutau tarsi gavusi antausį ir tada suvokiau, kokioje sistemoje atsidūriau. Netrukus parašiau prašymą išstoti iš partijos. Tą pačią dieną buvau iš jos išmesta esą už partiją diskredituojančią veiklą.
Manęs tai per daug nenustebino, nes ėmiau ją kritikuoti. Tapau ten nereikalinga. Po šių įvykių suvokiau, kad mano šalyje svarbiausia yra pinigai, ryšiai ir palankumas valdžiai“, – pasakojo moteris.
O.Litvinenko pasidalijo ir pasvarstymais apie kitą savaitgalį vyksiančius Rusijos prezidento rinkimus, bet savo prognozes pavadino pesimistinėmis.
„Mano prognozės dėl Rusijos taip pat pesimistinės. Nors dalis šalies gyventojų palaiko opoziciją, jos lyderius ir idėjas, V.Putino režimas išliks. Vienintelė mūsų viltis – kad V.Putinas vis tiek kada nors turės pasitraukti.
Juk nevaldys iki mirties. Be abejo, jo valdžią perims kitas žmogus, galbūt iš jo aplinkos. Bet manau, jog kitas žmogus nesugebės sutelkti tiek galių savo rankose kaip V.Putinas.
Juk nevaldys iki mirties. Be abejo, jo valdžią perims kitas žmogus, galbūt iš jo aplinkos. Bet manau, jog kitas žmogus nesugebės sutelkti tiek galių savo rankose kaip V.Putinas.
Manau, po kelerių metų jam reikės priimti sprendimą – arba pasitraukti taikiai, arba sulaukti dar didesnių protestų ir visuomenės nepasitenkinimo. Mes jau nekart matėme, kad žmonės yra pasiruošę ir gali išeiti į gatves“, – teigė O.Litvinenko.