Žymios operos pabaigą perrašę kūrėjai atkreipė dėmesį į siaubingą problemą

2018 m. sausio 5 d. 16:29
„The Daily Telegraph“ ir „Lietuvos ryto“ inf.
Priekabiavimo ir smurto problema persikėlė ir į Europos teatrų scenas. Italijoje statoma opera „Karmen“ pirmąkart bus rodoma su kitokia pabaiga, kurioje moteris ne žūsta pati, o nužudo savo skriaudėją.
Daugiau nuotraukų (1)
Vienos populiariausių pasaulyje statomų operų mėgėjai apsilankę Florencijoje bus priversti gerokai nustebti.
George’o Bizet operoje čigonę Karmen nuduria pavydus įsimylėjėlis Don Chosė. Bet naujosios versijos, kurios premjera planuojama šį savaitgalį, pabaigoje moteris pati iš jo atima pistoletą ir nušauna gerbėją.
Pirmąkart taip perkurta „Karmen“ siekiama atkreipti dėmesį į priekabiavimą ir smurtą prieš moteris. Ši problema pastaruoju metu tapo itin aktuali – piktinamasi Holivudo prodiuserio Harvey Weinsteino ir JAV prezidento Donaldo Trumpo elgesiu.
Bilietų į pirmuosius pasirodymus Florencijos operos teatre jau nebeliko.
„Kaip suprantu, tai pirmasis kartas, kai „Karmen“ statoma su kitokia pabaiga, – teigė operos teatro atstovas Paolo Klunas. – Nors teatras skleidžia konservatyvią muzikos kultūrą, tai nėra muziejus. Čia gali būti keliamos diskusijos. „Karmen“ buvo parašyta prieš 150 metų visiškai kitokiame kultūriniame kontekste. Laikai keičiasi.“
Operos statytojai teigė pakeitę atomazgą norėdami protestuoti prieš tai, kad kasmet šimtai Italijos moterų nužudo jų pavydūs vyrai, vaikinai ar meilužiai. Ši nusikaltimų banga net turi atskirą pavadinimą – femicidas.
Tiesa, „Karmen“ pastatymo režisierius Leo Muscato prisipažino iš pradžių nesutikęs su mintimi pakeisti pabaigą.
„Karmen mirtis yra kūrinio variklis. Bet tada supratau, kad mirties tema operoje turi labai stiprų vyrišką elementą – moteris turi pasiaukoti, kad išsaugotų savo laisvę. Šiais laikais tai nebeturi jokios prasmės“, – aiškino režisierius.
1875-aisiais G.Bizet parašytos operos veiksmas rutuliojasi ketvirtajame XIX amžiaus dešimtmetyje Ispanijoje.
Tačiau naujajame pastatyme istorija perkeliama į skurdų Italijos priemiestį prieš keturis dešimtmečius.
Gamykloje dirbanti čigonė Karmen suvilioja Don Chosė, bet pati įsimyli išvaizdų matadorą Eskamilją. Pavydo apakintas Don Chosė už tai bulių kautynių arenoje nuduria Karmen.
1875-aisiais Paryžiuje įvykusi keturių veiksmų operos premjera iš pradžių šokiravo publiką ir sukėlė skandalą. Anuomet nebuvo įprasta veikėjais pasirinkti paprastus žmones – gamyklos darbininkus, kontrabandininkus ar čigonus.
priekabiavimas^InstantFlorencija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.