Švedija vaduojasi iš granatų karštinės: nebaus jas grąžinusių nusikaltėlių

2017 m. gruodžio 9 d. 12:39
„Reuters“, „The Local“ ir „Lietuvos ryto“ inf.
Švedijos vyriausybė sugalvojo paskelbti terminą, per kurį nusikaltėliai sukauptas rankines granatas galėtų atiduoti nesulaukdami bausmės. Taip šalis siekia sumažinti sprogmenų gaujų arsenaluose.
Daugiau nuotraukų (1)
Valdžios atstovai viliasi, kad nusikalstamo pasaulio atstovai sutiks nuo 2018 metų spalio iki 2019 metų sausio policijai atiduoti granatas.
„Per ankstesnius ginklų amnestijos periodus atgavome tūkstančius ginklų, tačiau su granatomis neturime jokios patirties.
Tai būtų pirmas kartas“, – paaiškino teisingumo ministras Morganas Johanssonas.
Politiko tvirtinimu, šis žingsnis skirtas kovoti su gaujomis, kurios lengviau gauna įvairių ginklų, o vėliau naudoja juos kovodamos viena su kita arba su teisėsauga.
„Privalome atsikratyti sprogmenų mūsų gatvėse“, – ragino M.Johanssonas, amnestijos pasiūlymą Riksdagui pateiksiantis vasario mėnesį.
Švedijos nusikaltėlių grupuotės dažnai kovoja naudodamos įvairius sprogmenis.
2015-aisiais šalies miestų gatvėse užfiksuota 10 granatų sprogimų, o pernai – net 27.
Geteborge ir Malmėje situacija yra prasčiausia. Sprogmenys be jokio akivaizdaus tikslo slepiami po transporto priemonėmis, granatos mėtomos iš pravažiuojančių automobilių.
Dėl gaujų smurto pernai žuvo niekuo dėtas berniukas iš Birmingamo, kai per atvirą langą granata buvo įmesta į jo tėvų butą.
„Gaujų karas Švedijoje pasiekė tokį lygį, kad net į konfliktą įsitraukę žmonės nežino, dėl ko jis vyksta“, – teigė organizuoto nusikalstamumo ekspertas Amiras Rostami.
Švedijos premjeras Stefanas Lofvenas šių metų pradžioje paskelbė norintis keturis kartus pailginti minimalią bausmę už granatos turėjimą.
Šiuo metu šalyje rankinės granatos patenka ne į ginklų, o į degiųjų ar sprogstamųjų prekių kategoriją, todėl pagal Švedijos įstatymus netinkamas jų naudojimas gali prišaukti tik ketverių metų įkalinimo bausmę.
Malmėje dauguma granatų yra nelegaliai atvežamos iš Balkanų – iš čia į Švediją plūsta ir kiti ginklai bei narkotikai.
Vienos pagrindinių miesto gaujų vadeiva – paskutinį praėjusio amžiaus dešimtmetį į Švediją atvykęs serbas.
Žurnalisto Joakimo Palmkvisto teigimu, juodojoje rinkoje rankinę granatą čia galima įsigyti vos už 60 eurų.
„Be to, tokios atakos kursto baimę, o tai naudinga kraštutiniams dešiniesiems, aiškinantiems, kad visas blogis visuomenėje kyla tiktai dėl imigrantų“, – sakė žurnalistas. 
ŠvedijaMalmėGeteborgas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.