Skaitant teismo nutartį R.Mladičius pradėjo šaukti ant teisėjo, todėl buvo išvestas iš salės ir sprendimą išgirdo per televizorių kitame kambaryje.
Advokatams paprašius nutraukti teismo posėdį dėl prastos jų kliento sveikatos, bet teisėjui atmetus šį prašymą, kaltinamasis ėmė šaukti: „Jūs meluojate, meluojate! Aš blogai jaučiuosi!“
„Bosnijos skerdiku“ praminto R. Mladičiaus teismas yra paskutinis Tarptautinio baudžiamojo tribunolo buvusiajai Jugoslavijai (TBTBJ) procesas. Šio nuosprendžio seniai laukia dešimtys tūkstančių aukų smarkiai susiskaldžiusiame regione.
R. Mladičius, daugelio serbų tebelaikomas didvyriu, neigia savo kaltę dėl visų 11 jam pareikštų kaltinimų, įskaitant genocidą, karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui, įvykdytus per 1992–1995 metų karą. Jis buvo pripažintas kaltu dėl 10 iš jų.
Šis konfliktas, paskatintas skirtingų etninių grupių priešpriešos, nusinešė apie 100 tūkst. gyvybių ir privertė 2,2 mln. žmonių palikti savo namus.
74 metų R. Mladičius yra aukščiausio rango karinis vadas, išgirdęs nuosprendį šiame Hagoje įsikūrusiame tribunole, kuris buvo įsteigtas 1993 metais.
Prokurorai kaltina R. Mladičių ir buvusį Bosnijos serbų politinį lyderį Radovaną Karadžičių siekiu vykdant etninį valymą „visam laikui“ pašalinti Bosnijos gyventojus musulmonus ir kroatus iš rajonų, kurie buvo paskelbti Bosnijos serbų teritorija.
Trečiadienio nuosprendis yra „vienas svarbiausių šio tribunolo istorijoje“, naujienų agentūrai AFP sakė vyriausiasis prokuroras Serge'as Brammertzas.
Pasak jo, R. Mladičius tiesiogiai vadovavo tūkstančių žmonių nužudymui.
Nuteistojo sūnus pavadino Jungtinių Tautų (JT) karo tribunolo nuosprendį „karo propaganda“.
„Šis nuosprendis yra neteisingas ir prieštarauja faktams. Mes jį užginčysime pateikdami apeliaciją, kad įrodytume, jog šis nuosprendis yra neteisingas“, – sakė Darko Mladičius žurnalistams, teismui paskelbus nuosprendį.
Buvęs Serbijos prezidentas Slobodanas Miloševičius mirė kalėjimo kameroje Hagoje 2006 metais, TBTBJ nebaigus nagrinėti jo bylos.
Aukų vis dar randama
R. Mladičius buvo sučiuptas po 16 metų trukusio slapstymosi. Jam pareikšti du kaltinimai genocidu, įskaitant 1995-ųjų žudynes Srebrenicos anklave, kur R. Mladičiaus vadovaujami kariai išžudė beveik 8 tūkst. musulmonų vyrų ir berniukų.
Šios žudynės, kurių aukų vis dar randama masinėse kapavietės, laikomos vienu tamsiausių to karinio konflikto epizodų ir kruviniausiomis skerdynėmis Europoje po Antrojo pasaulinio karo. Du tarptautiniai teismai yra pripažinę jas genocidu.
Brutalumu garsėjęs R. Mladičius taip pat kaltinamas, kad vadovavo 44 mėnesius trukusiai Sarajevo apsiausčiai, per kurią apie 10 tūkst. civilių žuvo per nepaliaujamo bombardavimo ir snaiperių ugnies kampaniją.
Be to, jis kaltinamas paėmęs įkaitais daugiau nei 200 NATO karinio personalo narių, kurie buvo naudojami kaip gyvieji skydai, Aljansui bombarduojant Bosnijos serbų pajėgų pozicijas.
„Turint galvoje mūsų pateiktus įrodymus, R. Mladičiaus atsakomybės mastą, aš tikiuosi griežčiausios bausmės“, – sakė prokuroras S. Brammertzas.
„Mus tenkins tik įkalinimas iki gyvos galvos“, – pažymėjo jis.
Per penkerius metus trukusį sudėtingą teismo procesą parodymus davė beveik 600 liudytojų ir buvo pateikta daugiau nei 10 tūkst. daiktinių įrodymų.