Pirmadienį pabėgėlis kirto demilitarizuotą zoną, bet buvo kelis kartus pašautas Šiaurės Korėjos pasienio apsaugos pareigūnų. Iš daugiau kaip 40 šūvių, į jį pataikė šešios kulkos, iš jų viena – į pilvą ir paliko pavojingų žaizdų.
Sužeistojo būklė suteikė retą progą pažvelgti į gyvenimo sąlygas Šiaurės Korėjoje.
„Per 20 metų medicininio darbo nieko panašaus nemačiau“, – teigė Pietų Korėjos gydytojas Lee Cook-jongas.
Ilgiausias rastas parazitas buvo 27 centimetrų ilgio. Kirmėlės organizmas gali užsikrėsti per maistą, įkastas vabzdžio arba parazitams patekus per odą.
Šiaurės Korėjos perbėgėlio atveju, labiausiai tikėtinas pirmasis atvejis.
Šioje šalyje žmonių išmatos vis dar naudojamos kaip trąšos. Todėl jeigu valgomos užkratu patręštos daržovės, parazitai gali būti perduodami kitam žmogui.
„Šiaurės Korėja yra labai varginga šalis ir kaip bet kurioje vargingoje šalyje, čia daug žmonių turi rimtų sveikatos problemų“, – aiškino Seulo universiteto profesorius Andrejus Lankovas.
Pavyzdžiui, daugelį šimtmečių vienodomis sąlygomis gyvenę abiejų Korėjų gyventojai per kelis dešimtmečius tapo labai skirtingi – šiauriečiai dėl prastos mitybos yra vidutiniškai keliais centimetrais žemesni nei pietiečiai.
Tiesa, jis pastebėjo, kad ši uždara šalis, palyginus su kitomis valstybėmis, kuriose vienam žmogui tenkančios pajamos yra panašios, kaip Bangladešas ar kai kurios Afrikos šalys, turi kur kas sveikesnę populiaciją, nei būtų galima tikėtis.
Korėjiečių tikėtina gyvenimo trukmė yra didesnė nei vidutinė, nors valstybė ir ekonomiškai atsilikusi.
„Šiaurės Korėjoje nėra išteklių, reikalingų šiuolaikinei sveikatos apsaugos sistemai. Gydytojai yra prastai apmokyti ir turi dirbti su primityvia įranga. Tiesa, jiems visai sekasi, nes medikų daug, nors ir tokiomis sąlygomis“, – svarstė profesorius.
Jaunasis karys, kuriam pavyko apšaudomam pasiekti Pietų Korėją, buvo sraigtasparniu perkeltas į ligoninę ir operuotas.
„Mėginame užtikrinti, kad jam neišsivystytų komplikacijos“, – aiškino chirurgas Lee Cook-jongas.
Pasak jo, jeigu žarnyno parazitai pateks į kūno ertmę, jie gali pridaryti dar daugiau žalos ir trukdyti gydymui.
Be to, atrodo, kad kario organizme kirmėlės augo jau seniai, todėl jis iš principo yra nusilpęs ir gali sunkiau išgyventi operaciją.
„Šiaurės Korėjoje parazitai yra labai paplitę, bet niekas nesirūpina šia problema. Prastos sąlygos, nepakankama mityba ir ligos turi padarinių, bet Šiaurės Korėja to nepripažįsta, nes bijo, kad tai pakenks jos įvaizdžiui“, – teigė A.Lankovas.
Jis įspėjo, kad jeigu kada nors abi Korėjos būtų suvienytos į vieną valstybę, valdžiai tektų didžiulis uždavinys daug dešimtmečių kovoti su šiauriečių sveikatos problemomis.