Donaldas Trumpas įspėja: „Esame pasirengę panaudoti branduolinius pajėgumus“

2017 m. rugsėjo 4 d. 06:38
Papildyta
Jungtinės Valstijos perspėjo Šiaurės Korėją, kad po sekmadienį jos įvykdyto sprogimo, kurį Pchenjanas pavadino sėkmingu vandenilinės bombos bandymu, Vašingtonas pasirengęs duoti „didžiulį karinį atsaką“ bet kokiai grėsmei iš tos šalies.
Daugiau nuotraukų (8)
Po pastarojo provokacinio Šiaurės Korėjos branduolinio bandymo, kuris buvo galingesnis nei 1945-aisiais ant Hirošimos numestos bombos sprogimas, JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas perspėjo, kad bet kokiai grėsmei Jungtinėms Valstijoms, Guamui ar JAV sąjungininkams bus duotas „didžiulis karinis atsakas“.
JAV vadovas Donaldas Trumpas sekmadienį sušaukė savo nacionalinio saugumo patarėjų komandą ir svarstė potencialiai drastiškas ekonomines sankcijas Šiaurės Korėjai.
Prezidentas taip pat kalbėjosi telefonu su Japonijos premjeru Shinzo Abe, tačiau užuot susisiekęs su Pietų Korėjos lyderiu Moon Jae-inu, jis apkaltino Seulą „nuolaidžiavimu“.
JAV stebėtojai pranešė sekmadienį užfiksavę galingą 6,3 balo stiprumo žemės drebėjimą netoli pagrindinio Šiaurės Korėjos bandymų komplekso; požeminis smūgis buvo juntamas ir Kinijoje bei Rusijoje.
Pchenjano kontroliuojama žiniasklaida paskelbė, kad branduolinio įtaiso bandymas buvo „visiška sėkmė“.
„Bet kokiai grėsmei Jungtinėms Valstijoms, jos teritorijoms, įskaitant Guamą, ar mūsų sąjungininkams bus duotas didžiulis karinis atsakas; veiksmingas ir milžiniškas atsakas“, – žurnalistams sakė J.Mattisas.
„Nesiekiame visiškai sunaikinti kokią nors šalį, konkrečiai – Šiaurės Korėją“, – pridūrė jis, tačiau įspėjo: „Turime daug variantų tai padaryti“.
Tuo tarpu Baltieji rūmai pareiškė, kad JAV yra įsipareigojusios „ginti mūsų tėvynę, teritorijas ir sąjungininkus, šiam tikslui panaudojant visus mūsų turimus diplomatinius, įprastinius ir branduolinius pajėgumus“.
„Brolžudiškas karas“
Savo ruožtu Pchenjano gyventojai džiaugėsi garsiausios šalyje televizijos diktorės, pasirodančios ekrane ypatingais atvejais jau daugiau kaip 40 metų, paskelbta žinia, kad sprogimas buvęs „nepaprastai stiprus“ ir kad šį sprogmenį galima įtaisyti raketoje.
„Tai yra labai reikšmingas įvykis siekiant galutinio tikslo – užbaigti formuoti valstybės branduolines pajėgas“, – perskaitė naujienų pranešėja.
Netrukus šį branduolinį bandymą pasmerkė daugybės šalių vadovai, įskaitant Pchenjano sąjungininkes Rusiją bei Kiniją.
Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas pasmerkė šį branduolinį bandymą kaip „smarkiai destabilizuojantį“ regiono saugumą ir paragino Pchenjaną liautis vykdžius tokius bandymus. Vėliau šiandien šaukiamas neeilinis JT Saugumo Tarybos posėdis krizei aptarti.
Tuo tarpu Moon Jae-inas, pasisakantis tiek už dialogą su Šiaurės Korėją, tiek už baudžiamąsias priemones, galinčias paskatinti ją sėsti prie derybų stalo, paragino JT Saugumo Tarybą įvesti Pchenjanui naujas sankcijas ir visiškai jį izoliuoti.
Pirmadienį Seulas surengė pratybas, per kurias imituota ataka prieš Šiaurės Korėjos branduolinį objektą ir smogta imituotiems taikiniams Japonijos jūroje.
Tačiau JAV prezidentas sekmadienį pažėrė kritikos Seului.
„Pietų Korėja pradeda suprasti, kaip aš jiems ir sakiau, kad jų nuolaidžiavimo kalba su Šiaurės Korėja nebus veiksminga – jie supranta tik vieną dalyką!“ – sakė jis.
Mėlynieji rūmai savo ruožtu atrėžė D.Trumpui, kad „Korėja yra šalis, patyrusi brolžudišką karą“.
Seulas „ir toliau sieks denuklearizuoti Korėjos pusiasalį taikiomis priemonėmis ir bendradarbiaujant su mūsų sąjungininkais“, pažymima Mėlynųjų rūmų išplatintame pranešime.
„Atkirsti Šiaurės Korėją“
Likus kelioms valandoms iki bandymo Šiaurės Korėja paskelbė režimo lyderio Kim Jong-uno nuotraukų, kuriose jis matomas šalies Branduolinių ginklų institute apžiūrinėjantis įtaisą, vadinamą „termobranduoliniu ginklu su itin didele sprogstamąja galia“.
JAV ir JT jau yra paskelbusios po kelis paketus griežtų sankcijų Pchenjanui, tačiau jos, regis, visiškai neveikia Pchenjano.
Vašingtone JAV iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas sakė, kad jo departamentas rengia naujų priemonių paketą, padėsiantį „ekonomiškai visiškai atkirsti Šiaurės Korėją“.
Šios priemonės esą užtikrins, kad „bet kam, norinčiam su jais prekiauti arba vykdyti verslą, bus užkirstas kelias prekiauti arba vykdyti verslą su mumis“, sakė S.Mnuchinas.
Nors Jungtinės Valstijos su Šiaurės Korėja neprekiauja, didžiausia tokių sankcijų našta tektų Kinijai, į kurią atkeliauja apie 90 proc. Pchenjano eksportuojamų prekių.
Galingas sprogimas
Sekmadienio branduolinio bandymo galingumas buvo maždaug 50 kilotonų, pirmadienį Pietų Korėjos parlamentą informavo Gynybos ministerijos pareigūnai.
Tai reikštų, kad sprogimas buvo penkiskart galingesnis už ankstesnį Šiaurės Korėjos branduolinį bandymą, kuris buvo atliktas pernai rugsėjį, ir daugiau kaip triskart galingesnis už JAV atominę bombą, 1945 metais nušlavusią Hirošimą Japonijoje.
Japonija ir Kinija pirmadienį paskelbė po Šiaurės Korėjos branduolinio bandymo dar neužfiksavusios jokio radiacijos atmosferoje padidėjimo, nors nuogąstaujama, kad per „kolapsą“ po požeminio sprogimo galėjo įvykti nuotėkis.
Šiaurės Korėja liepą išbandė dvi tarpžemynines balistines raketas (ICBM), kurios, ekspertų teigimu, galėtų pasiekti žemyninę JAV teritoriją, o praėjusią savaitę Pchenjanas paleido raketą virš Japonijos teritorijos.
Be to, praėjusį mėnesį Pchenjanas pagrasino paleisti kelias balistines raketas JAV teritorijos Ramiajame vandenyne link ir sulaukė D.Trumpo perspėjimo, kad Vašingtonas gali atsakyti „ugnimi ir įniršiu“, o jo ginklai yra „parengti ir užtaisyti“.
Balistinių raketų pratybos
Seulas pirmadienį paryčiais surengė balistinių raketų pratybas, informavo valstybinė naujienų agentūra „Yonhap“. 
Pietų Korėjos kariuomenė surengė pratybas, per kurias imituota ataka prieš Šiaurės Korėjos branduolinį objektą ir smogta imituotiems taikiniams Rytų jūroje, rašoma agentūros pranešime, kuriame cituojamas Jungtinis štabų vadų komitetas. 
„Pratybos surengtos reaguojant į Šiaurės Korėjos įvykdytą šeštą branduolinį bandymą... Jose panaudoti naikintuvai F-15K ir šalies balistinė raketa „Hyunmoo“, – priduriama jame. 
Pietų Korėjos kariuomenė nurodė, kad atstumas iki imituotų taikinių buvo analogiškas nuotoliui iki Šiaurės Korėjos branduolinio komplekso Pungjė-ri, esančio kalnuotoje vietovėje šalies šiaurės rytuose. 
JAV prezidentas sekmadienį pažėrė kritikos Seului. 
„Pietų Korėja pradeda suprasti, kaip aš jiems ir sakiau, kad jų nuolaidžiavimo kalba su Šiaurės Korėja nebus veiksminga – jie supranta tik vieną dalyką!“ – sakė jis. 
Šiaurės Korėjos šio sekmadienio branduolinio bandymo galingumas buvo maždaug 50 kilotonų, pirmadienį Pietų Korėjos parlamentą informavo Gynybos ministerijos pareigūnai.
Tai reikštų, kad sprogimas buvo penkiskart galingesnis už ankstesnį Šiaurės Korėjos branduolinį bandymą, kuris buvo atliktas pernai rugsėjį, ir daugiau kaip triskart galingesnis už JAV atominę bombą, 1945 metais nušlavusią Hirošimą Japonijoje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.