Katalonijos pakraštyje esančioje Alkanaro gyvenvietėje negyvenamą būstą okupavę 12 grupuotės narių rinko dujų balionus ir sprogmenis norėdami Barselonoje susprogdinti kelis automobilius.
Praėjusį trečiadienį atsitiktinai susprogę teroristų sukaupti sprogmenys suardė jų planus, todėl šios grupuotės nariai nutarė veikti skubiai ir panaudoti paprastą, pastaruoju metu įprastą tapusį teroristinį metodą – pulti minią automobiliu.
„Kaip atsitiko, kad per pusę metų nei kaimynai, nei policija neįtarė, jog vienoje Alkanaro gyvenvietėje yra ruošiamas kruvinas išpuolis?“ – toks klausimas pamažu aiškėjant informacijai užduodamas kiekviename žingsnyje.
Juk ir slaptosios tarnybos, ir policija žinojo, kad Barselona yra vienas teroro taikinių.
Katalonijos policijos viršininkas Josepas Lluisas Trapero prisipažino, kad policija neturėjo jokių duomenų apie šią grupę jaunuolių ir Alkanaro gyvenvietė iki sprogimo nebuvo jų akiratyje.
Užverbavo miestelio imamas
Pasak Katalonijos policijos, išpuolio lyderis yra Ripolio miesto imamas Abdelbaki Es Satty. Įtariama, kad jis vieną po kito radikalizavo ir įtikino miestelyje gyvenančius marokiečių kilmės jaunuolius, iki šiol neturėjusius jokių sąsajų su IV.
„Dėl visko kaltas tas kalės vaikas, jis išplovė mano broliui smegenis“, – policijai per tardymą apie imamą kalbėjo vieno žuvusių teroristų Moussos Oukabiro brolis Drissas Oukabiras.
Maroke gyvenantis vaikinų tėvas yra ištiktas šoko. Jis tvirtina, kad pastaraisiais mėnesiais su juo sūnūs nustojo bendrauti.
„Aš niekaip negalėjau suprasti, kas jiems nutiko. Dabar jau žinau – dėl visko kaltas imamas“, – sakė Saidas Oubakiras.
Policija mano, kad dvasinis Ripolio mečetės vadovas galėjo žūti susprogus Alkanaro gyvenvietės namui.
Teroristą galiausiai nukovė
Younesas Abouyaaqoubas, mirtį sėjusio autobusiuko vairuotojas, kuriam pavyko pabėgti iš įvykio vietos ir iš pačios Barselonos, vakar buvo rastas.
Ilgai manyta, kad teroristas galėjo net pabėgti į Prancūziją, bet policija jį nušovė 40 kilometrų nuo Barselonos.
Teroristas dėvėjo netikrą sprogmenų diržą.
„Nuvažiavęs pusšimtį metrų La Ramblos alėja jis pabėgo iš autobusiuko, nubėgo šešis kilometrus Barselonos gatvėmis, vėliau nudūrė balto „Ford Focus“ vairuotoją ir, nesustojęs policijos kontrolės poste, pabėgo iš miesto“, – detales pirmadienio vidurdienį patikslino Katalonijos policijos viršininkas J.L.Trapero.
Y.Abouyaaqoubas taip pat gyveno Ripolio mieste ir dirbo suvirinimo įmonėje.
„Jis – labai išsilavinęs, mes dažnai pasikalbėdavome apie politiką. Dar visai neseniai jis man sakė, kad yra dėkingas Katalonijai už viską, ką ji jam yra davusi“, – pasakojo buvęs teroristo bendradarbis.
Sunkiai atsigauna po šoko
Nors Barselona laikosi tvirtai ir bando pamažu grįžti į normalų gyvenimą, jos gyventojai ir svečiai dar ilgai neužmirš panikos, kurią teko išgyventi kelias valandas po išpuolio.
Barselonietis Pepe Temino „Lietuvos rytui“ pasakojo, jog dar 3–4 valandas po baisaus išpuolio po socialinius tinklus klaidžiojo nerimą kelianti informacija, kad „trys ginkluoti teroristai vaikšto po Barseloną, kad policija apie tai nepraneša nenorėdama sukelti panikos“.
„Buvo patariama niekam neiti iš namų. Aš baimės sukaustytas sėdėjau prie kompiuterio bandydamas išsiaiškinti, kas įvyko iš tikrųjų“, – pasakojo P.Temino.
Pasak barseloniečio, net Katalonijos televizija ilgai užtruko, kol paviešino tikrą informaciją. Iš pradžių buvo teigiama, kad teroristai įvairiuose Barselonos baruose ima įkaitus.
Kruvino ketvirtadienio niekada nepamirš ir 44 metų Harry Athwalis, turistas iš Jungtinės Karalystės, buvęs šalia mirštančio septynmečio Juliano Cadmano.
„Buvau La Ramblos alėjoje, restorane, tuo metu, kai autobusiukas važiavo per žmones.
Pamačiau ant asfalto gulintį berniuką ir puoliau prie jo.
Pulso nebeužčiuopiau, supratau, kad jis miršta. Bet negalėjau jo palikti vieno, nors policija ir ragino mane pasitraukti iš pavojingos zonos. Jis man taip priminė mano septynmetį sūnų“, – sakė H.Athwalis.
Išpuolio niekada nepamirš ir tuo metu po La Ramblos alėją važinėję taksistai – jie bandė užkirsti mirtininkui kelią.
„Bet tai buvo neįmanoma, alėjoje buvo per daug žmonių.
Mačiau, kaip kūnai lėkė iš po automobilio ratų, kaip iš sudarkytų kioskų ore tarsi konfeti skraidė Barselonos atvirukai“, – pasakojo vienas Barselonos taksistas.