Donaldui Trumpui svyla padai: buvęs FTB direktorius atskleidė pavojingą tiesą

2017 m. birželio 8 d. 09:17
BNS, AFP, ELTA ir lrytas.lt inf.
Dar papildyta
Atleistas JAV Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktorius Jamesas Comey trečiadienį pareiškė, kad prezidentas Donaldas Trumpas ragino jį nutraukti tyrimą dėl buvusio nacionalinio saugumo patarėjo Michaelo Flynno numanomų ryšių su Rusija. O ketvirtadienį J.Comey pareiškė, kad D.Trumpas ir jo administracija apie FTB direktorių skleidė melą.
Daugiau nuotraukų (11)
Politinę bombą J.Comey susprogdino JAV įstatymų leidėjams aiškinantis, ar prezidentas mėgino trukdyti vykdyti teisingumą.
Ketvirtadienį duodamas parodymus Senato Žvalgybos komitete J.Comey pakartojo, kad prezidentas Donaldas Trumpas spaudė jį dėl tyrimo, susijusio su numanomu Rusijos kišimusi į į pernai vykusius valstybės vadovo rinkimus.
Sausakimšoje posėdžių salėje J.Comey iškart sulaukė Senato Žvalgybos komiteto narių spaudimo atsakyti, ar D.Trumpas trukdė vykdyti teisingumą, darydamas jam spaudimą per pokalbius telefonu ir jųdviejų susitikimus, vykusius iki gegužės 9 dienos, kai prezidentas jį atleido iš FTB direktoriaus posto.
„Jungtinių Valstijų prezidentas taip elgtis neturėtų“, – sakė senatorius demokratas Markas Warneris įžanginėje kalboje.
„Nepriklausomai nuo to, kaip baigsis mūsų tyrimas dėl šių sąsajų su Rusija, direktoriaus J.Comey atleidimas ir jo liudijimas kelia atskirų neraminančių klausimų, į kuriuos turime nuodugniai atsakyti“, – pridūrė jis.
Atsakydamas į komiteto narių klausimus, J.Comey tvirtino, kad jam nekyla abejonių, jog Rusija kišosi į JAV prezidento rinkimus, tačiau sakė esąs tikras, kad rinkėjų balsai nebuvo klastojami ar kitaip keičiami. 
„Tai – svarbus dalykas ir žmonės turi tai suvokti, – apie įtariamą Rusijos kišimąsi į JAV prezidento rinkimų kampaniją kalbėjo J.Comey. - Jie (rusai) sugrįš, jie stengsis viską apjuodinti, kaip tik įmanoma, nes mes išliekame šviečiančiu miestu ant kalvos.“
„Tai buvo melas“
D.Trumpas netikėtai atleido J. Comey gegužės 9 dieną. Prezidentas teigė esąs smarkiai nusivylęs, kad tęsiamas tyrimas dėl galimo jo rinkimų komandos narių susimokymo su Rusija, siekiant padidinti jo šansus įveikti varžovę demokratę Hillary Clinton..
„Tai buvo melas, aiškus ir paprastas (melas)“, – sakė J.Comey, kalbėdamas apie Baltųjų rūmų administracijos tvirtinimus, kad Federaliniam tyrimų biurui buvo prastai vadovaujama, o direktoriaus pareigas einant J.Comey, Biure tvyrojo netvarka ir agentai buvo praradę pasitikėjimą savo vadovu.
Jis taip pat pabrėžė, kad „jautėsi sutrikęs ir vis labiau nerimavo“, klausydamas vis kitokių D.Trumpo paaiškinimų, kodėl buvo nuspręsta jį atleisti iš FTB direktoriaus pareigų. Vienas tokių paaiškinimų buvo ir prezidento pareiškimas, kad dešimties metų kadencijai paskirtą J.Comey po ketverių metų darbo jis atleido galvodamas apie Rusiją.
„Jis ne kartą kartojo, kad aš dirbu gerai ir jis tikisi, kad pasiliksiu, – sakė J.Comey. – Taigi, sutrikau per televiziją išgirdęs, kad prezidentas man pasakė, jog iš tiesų atleido mane dėl Rusijos tyrimo“.
J.Comey senatoriams sakė, jog nusprendė, kad turi raštu fiksuoti viską, kas kalbama jo susitikimuose su D.Trumpu.
„Aš nuoširdžiau nerimavau, kad jis gali meluoti apie mūsų susitikimų pobūdį, todėl pamaniau, kad svarbu tai fiksuoti raštu, – kalbėjo buvęs FTB vadovas. – Žinojau, kad vieną dieną gali prireikti to, kas vyko, užrašų – ne tik tam, kad pats apsiginčiau, bet kad apginčiau ir FTB“.
Kai buvo paklaustas, ką mano apie tai, jog D.Trumpas įrašinėjo susitikimus su juo ir žada paviešinti garso įrašus, J.Comey nepasimetė: „Prezidentas privalo tvirtai žinoti - įrašinėjo mane ar ne. Jei jis tai darė, neįsižeisiu. Paviešinkite visus garso įrašus, aš su tuo sutinku.“
Kaltinimai dėl kišimosi – Rusijos vadovybei
J.Comey teigė esąs  įsitikinęs, kad Rusija kišosi į JAV prezidento rinkimus.
„Nėra jokių abejonių, Rusija kišosi į mūsų rinkimus 2016metais. Jie kišosi konkrečiu tikslu, jie kišosi rafinuotai. Jie naudojo specialią įrangą. Kampanijai dirigavo aukščiausia Rusijos vadovybė. Šiai nuomonei pritaria visos žvalgybos tarnybos“, - sakė Dž. Komis, pabrėždamas, jog tai tikrai ne „melaginga naujiena“. 
Paklaustas, ar jis nemano, jog buvo atleistas todėl, kad FTB tyrė spėjamą Rusijos įtaką, J.Comey atsakė, kad kaip tik už tai jis ir buvo atleistas. 
Pasak buvusio FTB vadovo, Rusija ketina ir ateityje kištis į Jungtinių Valstijų vidaus gyvenimą, ir jos programišiai dar pasireikš. 
„Jie mėgino nustatyti, kaip mes turime galvoti, balsuoti, veikti. Jiems reikalinga Amerika“, - pareiškė J.Comey. 
Susilaikė nuo vertinimo
J.Comey susilaikė nuo vertinimo, ar prezidento Donaldo Trumpo prašymus nutraukti tyrimą dėl jo buvusio patarėjo nacionalinio saugumo klausimais numanomų ryšių su Rusija galima laikyti trukdymu vykdyti teisingumą.
„Nemanau, kad galiu spręsti, ar mano pokalbis su prezidentu buvo bandymas trukdyti. Aš tai priėmiau kaip itin neraminantį dalyką“, – sakė J.Comey Senato Žvalgybos komiteto posėdyje, kuris buvo tiesiogiai transliuojamas per televiziją.
„Bet tai yra išvada, kurią, esu tikras, mėgins pagrįsti specialus prokuroras, sieksiantis išsiaiškinti ketinimus ir nustatyti, ar tai buvo trukdymas“, – pridūrė J.Comey, kalbėdamas apie nepriklausomą tyrėją, paskirtą vadovauti FTB tyrimui dėl Rusijos kišimosi į JAV rinkimus.
Pasak J.Comey, nors prezidentas ragino nutraukti tyrimą dėl jo buvusio patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Michaelo Flynno (Maiklo Flino) ryšių su Rusija, niekas iš Baltųjų rūmų administracijos jo niekada neprašė nutraukti platesnio FTB tyrimo dėl to, ar kas nors iš D.Trumpo rinkimų komandos narių buvo susimokę su Rusija, siekiant paveikti rinkimų rezultatus.
Paklaustas, ar D.Trumpas pats to neprašė, J.Comey atsakė: „Ne, kiek suprantu, ne“.
Tačiau jis pažymėjo, kad prezidento žodžius dėl M.Flynno tyrimo suprato „kaip nurodymą“, D.Trumpui pareiškus: „Viliuosi, paliksi tai“.
„Jis yra Jungtinių Valstijų prezidentas, todėl jo pasakymą man akis į akį „aš viliuosi“ supratau kaip jo pageidavimą, kad aš tai atlikčiau“, – kalbėjo J.Comey.
Nutekino žiniasklaidai užrašus
Atleistas FTB vadovas pripažino, kad pats nutekino savo asmeninius užrašus apie pokalbius su prezidentu D.Trumpu, nes norėjo, kad būtų greičiau paskirtas specialus prokuroras vadovauti tyrimui dėl Rusijos.
Duodamas parodymus Senato Žvalgybos komiteto posėdyje J.Comey sakė, jog po to, kai prezidentas gegužės 9 dieną jį atleido iš pareigų, jis paprašė savo draugo iš Kolumbijos universiteto Teisės mokyklos perduoti vienam žurnalistui jo užrašus apie pokalbius su D.Trumpu.
„Nepadariau to pats dėl įvairių priežasčių“, – sakė J.Comey Senato Žvalgybos komiteto posėdyje, kuris buvo tiesiogiai transliuojamas per televiziją.
„Tačiau paprašiau jo, nes pamaniau, jog tai galėtų paspartinti specialaus prokuroro paskyrimą“, – sakė J.Comey, turėdamas galvoje plačius įgaliojimus turintį nepriklausomą pareigūną, turintį ištirti, ar kas nors iš D.Trumpo rinkimų komandos narių buvo susimokęs su Rusija, siekiant paveikti prezidento rinkimų rezultatus.
Gegužės 16 dieną dienraštis 'The New York Times“ publikavo straipsnį apie J.Comey užrašus. Jau kitą dieną buvęs FTB direktorius Robertas Muelleris buvo paskirtas specialiuoju prokuroru, įgaliotu vadovauti tyrimui dėl Rusijos.
Prabilo liudijimo išvakarėse
Nekantriai laukto F.Comey oficialaus liudijimo per ketvirtadienį Kapitolijuje vykusį posėdį išvakarėse buvęs FTB vadovas sakė, kad D.Trumpas per pokalbius ne kartą užsimindavo apie šios agentūros atliekamą jautrų tyrimą dėl numanomo Rusijos kišimosi. J.Comey sakė, kad po tų pokalbių jį buvo apėmęs didelis nerimas, ar prezidentas mėgina kištis į šį procesą.
„Tikiuosi, aiškiai pamatysite galimybę palikti tai ramybėje, palikti Flynną ramybėje. Jis – geras vyrukas“, – prieš ketvirtadienį vyksiantį Senato posėdį iš anksto paskelbtose rašytinio liudijimo ištraukose J.Comey citavo D.Trumpo žodžius, esą ištartus vasario 14-ąją, kai jiedu kalbėjosi akis į akį Ovaliniame kabinete.
„Supratau, kad prezidentas prašo, jog mes nutrauktume bet kokį tyrimą dėl Flynno, susijusį su jo klaidingais pareiškimais apie gruodį vykusius jo pokalbius su Rusijos ambasadoriumi“, – pridūrė J.Comey.
Iš FTB vadovo pareigų D.Trumpas jį atleido gegužės pradžioje. Ketvirtadienį per liudijimą Kapitolijuje J.Comey pareiškė, kad atleidimas privertė jį sumišti, nes JAV prezidentas D.Trumpas nuolatos kartojo, kad FTB direktorius dirbo itin gerai.
Be to, J.Comey pareiškė, kad gailėjosi, jog pastaruoju metu nukentėjo FTB reputacija. J.Comey taip pat užsiminė, kad prezidentas D.Trumpas ir jo administracija skleidė melą apie FTB direktorių.
Tačiau D.Trumpas jaučiasi „visiškai ir absoliučiai išteisintas“ J.Comey rašytinių parodymų, nes buvęs FTB vadovas patvirtina sakęs prezidentui, kad joks tyrimas dėl jo veiksmų neatliekamas, sakė šalies vadovo privatus advokatas.
D.Trumpo rinkimų kampaniją ir prezidentavimą temdė įtarimai, kad Rusijos kišimasis padėjo jam laimėti rinkimus.
Kiti pareigūnai išsisukinėja
J.Comey taip pat sakė, kad per jųdviejų susitikimą sausio 27-ąją, likus kelioms dienoms iki milijardieriaus respublikono inauguracijos, D.Trumpas reikalavo jo lojalumo.
„Prezidentas sakė: „Man reikia lojalumo, tikiuosi lojalumo.“ Po to stojo nejauki tylą, per kurią nejudėjau, nekalbėjau ir niekaip nekeičiau veido išraiškos“, – rašo J.Comey.
Jo komentarai, patvirtinę daugelio pastarosiomis savaitėmis paskelbtų žiniasklaidos pranešimų apie jo santykius du D.Trumpu detales, buvo paskelbti prieš J.Comey liudijimą Senato žvalgybos komiteto posėdyje.
Be to, du aukšto rango JAV žvalgybos pareigūnai neseniai išsisuko nuo atsakymo į Senato komisijos klausimus, ar D.Trumpas prašė jų įsikišti į tyrimą dėl M.Flynno, kaip skelbė dienraštis „The Washington Post“.
Nei žvalgybos direktorius Danas Coatsas, nei Nacionalinės saugumo agentūros (NSA) vadovas Mike'as Rogersas dienraščio straipsnyje išdėstytų teiginių nepaneigė. Tačiau jie abu sakė niekada nejutę esantys „spaudžiami“ imtis kokių nors veiksmų.
„Niekada nejutau spaudimo kaip nors kištis arba trikdyti politiškai formuojant žvalgybos duomenis arba susiejant (juos) su vykdomu tyrimu“, – sakė D.Coatsas.
J.Comey sulaukė klausimo: „Kaipmanote, ar būtumėte buvęs atleistas, jei prezidento poste būtų atsidūrusi H.Clinton?“
„Geras klausimas. Tikrai nežinau, bet gali būti. Kaip jau sakiau, tai buvo išskirtinis ir labai sunkus laikas man. Tačiau dariau tai, ką turėjo padaryti, - sakė atleistas FTB vadovas. - Jei H.Clinton būtų buvusi išrinkta, gal ir būčiau atleistas. Tikrai nežinau.“
Demokratės H.Clinton štabas buvo įsiutęs ant J.Comey, nes jis pranešė, jog atnaujina tyrimą dėl buvusios valstybės sekretorės elektroninių laiškų skandalo. Tai jis padarė likus kelioms dienoms iki lapkričio rinkimų.
Puola prezidento sūnus
Prezidentas D.Trumpas kol kas nieko neskelbė socialiniame tinkle „Twitter“, kur dažnai mėgsta pasireikšti. Tačiau jo vyriausias sūnus Donaldas Trumpas jaunesnysis nesusilaikė nuo komentarų.
Tęsiantis atleisto FTB vadovo liudijimui D.Trumpas jaunesnysis ne viename įraše gynė savo tėvą ir puolė J.Comey.
Bene labiausiai jis piktinosi J.Comey pareiškimu, jog prezidentas „išreiškė lūkestį“, jog tyrimas dėl nacionalinio saugumo patarėjo M.Flynno bus nutrauktas.
„Galėtum tikėtis, kad toks vyrukas, kaip ponas Comey, suvokia skirtumą tarp „tikėjimosi“ ir „paliepimo“, - ironiškai rašė prezidento sūnus.
Didelis susirūpinimas
D.Trumpas trečiadienio darbus pradėjo pranešimu apie savo pasirinktą kandidatą tapti nauju FTB vadovu – Christopherį Wray, kriminalinių bylų karjeros prokurorą, per prezidento George'o W.Busho kadenciją dirbusį Teisingumo departamente.
Ch.Wray kandidatūrą dar turi patvirtinti Senatas.
D.Trumpas netikėtai atleido J.Comey gegužės 9-ąją ir teigė esąs smarkiai nusivylęs, kad tęsiamas tyrimas, ar jo rinkimų kampanijos nariai buvo susimokę su Rusija, kad būtų imtasi veiksmų prieš respublikono varžovę Hillary Clinton.
Kai FTB vadovas buvo pašalintas iš pareigų, Teisingumo departamentas vadovauti vyriausybės tyrimui paskyrė specialųjį prokurorą Robertą Muellerį, buvusį FTB direktorių.
Savo pareiškime J.Comey aiškiai nurodė, kad jam buvo nesmagu kalbėtis su prezidentu apie vykdomą tyrimą, nors jis ir patikino D.Trumpą, jog jis asmeniškai nesąs šio tyrimo subjektas.
J.Comey nenurodė, ar laiko prezidento veiksmus prilygstančiais trukdymui vykdyti teisingumą. Manoma, kad ketvirtadienį įstatymų leidėjai paprašys aiškiai atsakyti į šį klausimą.
„Galbūt klystu, bet man jis atrodė sutelkęs dėmesį į tai, kas buvo ką tik nutikę po Flynno pasitraukimo ir kontroversijos dėl jo pareiškimų apie savo pokalbius telefonu“, – rašo J.Comey.
„Kaip bebūtų, tai kėlė didelį nerimą, žinant FTB, nepriklausomos tiriančiosios agentūros, vaidmenį“, – pridūrė jis.
Be to, J.Comey paminėjo, kad kovo 30-ąją kalbėdamasis su juo telefonu D.Trumpas paklausė, kaip būtų galima „išsklaidyti debesis“ dėl vykdomų visų su Rusija susijusių tyrimų, trikdančių prezidento pastangas vadovauti šaliai.
Kalbos apie apkaltą
Įstatymų leidėjai sakė, kad per ketvirtadienio posėdį visų pirma bus stengiamasi išsiaiškinti, ar D.Trumpas trukdė vykdyti teisingumą. Analogiški kaltinimai 1973 metais nulėmė prezidento Richardo Nixono atsistatydinimą.
Paklaustas, ar D.Trumpo veiksmai buvo derami, Senato žvalgybos komiteto pirmininkas respublikonas Richardas Burras atsakė: „Sprendžiant iš to, ką skaičiau, nemanau, kad buvo kokių nors nusižengimų, bet sulyginsiu tai su jo (J.Comey) žodiniu liudijimu ir palyginsiu tai su iki šiol mūsų tyrimo surinktais įrodymais.“
Atstovų Rūmų narė demokratė Kathy Castor savo „Twitter“ žinutėje rašo, jog D.Trumpo reikalavimas, kad J.Comey būtų jam lojalus, „atrodo kaip trukdymas“ vykdyti teisingumą.
Kongreso narys demokratas Alas Greenas sakė, kad jau yra parengęs tezes apkaltos procesui ir kad jos dabar vertinamos.
JAVDonaldas TrumpasJamesas Comey
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.