Dalis rusų Ivaną Rūstųjį vadina šalies suvienytoju, o kitiems jis yra tironas, nužudęs savo sūnų ir sukūręs slaptąją policiją, kuri susidorodavo su priešais.
Šiuos požiūrius dabar atspindi ir du paminklai. Neseniai Oriole buvo pastatytas pirmasis paminklas XVI amžiaus carui, nors tam priešinosi ir vietos žmonės.
Pirmadienį taip pat pranešta ir apie pirmąjį vandalizmo atvejį – ant skulptūros galvos buvo užmautas maišas.
O už 4,5 tūkst. kilometrų Kanske Vladislavas Gultjajevas atsakė kitu kūriniu. Menininkas pastatė „kitokią“ paminklo Ivanui Rūsčiajam versiją – medinį baslį, varvantį kraujo spalvos dažais.
Kūrėjo teigimu, šis paminklas mėgina įspėti rusus, kad valstybės vykdomas smurtas mažai kuo skiriasi nuo Ivano Rūsčiojo valgymo.
„Tai užuomina, kad laikai, kai žudoma buvo tiesiog dėl smagumo, nėra tokie tolimi. Savos tautos žudymo estafetę jis perdavė imperatorei Anai Ivanovnai, o tada – ūsuotajam Stalinui“, – teigė V.Gultjajevas.
Kansko gyventoją įkvėpė spalio 14 dieną pietiniame Oriolo mieste iškilęs paminklas, kuriame Ivanas Rūstusis sėdi ant žirgo laikydamas Rusijos stačiatikių kryžių.
Menininko teigimu, neprieštaraudami tokiam paminklui, rusai tyliai pritaria represijoms, kankinimams ir egzekucijoms.
Netoli Krasnojarsko esančiame Kanske prie upės į žemę įsmeigto baslio valdžios atstovai nekomentavo.
„Jis simbolizuoja ir stuburą, kurį turėtų turėti kiekvienas rusas. Jo elegantiška ir kylanti forma rodo žmonių pasiryžimą atlikti milžiniškus darbus. O kraujas – tai, kad jų kaina nėra svarbi“, – teigė V.Gultjajevas.