335 narių kolegijai reikėjo rinktis tarp pagrindinės valdančiosios Reformų partijos pirmininko Siimo Kallaso ir teisininko Allaro Jõkso, kurie pirmajame ture surinko daugiausiai balsų.
A.Jõksas antrajame ture surinko 134 rinkikų kolegijos balsus, S.Kallasas – 138, o dar 60 biuletenių buvo sugadinti.
Visas Estijos prezidento rinkimų procesas ir vėl prasidės Rygikoge spalio 3 dieną.
Ekspertai stebėjosi, kad antrajame ture atsidūrė šie kandidatai. Pasak politologo Tõnio Saartso, įvairios apklausos rodė, kad 51 metų buvęs Teisingumo kancleris A.Jõksas, iškeltas valdančiosios koalicijos narės – konservatyvios „Tėvynės“ ir „Res Publica“ sąjungos (IRL), tikriausiai nepateks į antrąjį turą.
„Jõkso iškilimas rodo, kad IRL gerai padirbėjo, sutelkdami palaikyti Jõksą savo potencialius šalininkus, taip pat su IRL susijusius rinkikus“, – T.Saartsas sakė BNS.
Jis pridūrė, kad rinkimų baigtį lems rinkikų partinė priklausomybė, taip pat partijų gebėjimas paveikti nepartinius rinkikus. Politologo nuomone, IRL darbavosi per daug nesiskelbdama, todėl Jõkso sėkmė visuomenei buvo netikėta.
„Jiems patiems (IRL) tai veikiausiai nebuvo staigmena“, – samprotavo T.Saartsas.
Per rinkimus, kuriuose, kaip tikimasi, bus išrinktas dvi kadencijas prezidento poste dirbusio liberalo Toomo Hendriko Ilveso įpėdinis, A.Jõksas pirmajame rate surinko 83 balsus, o S.Kallas – 81 balsą.
Tuo tarpu favorite laikyta buvusi užsienio reikalų ministrė Marina Kaljurand gavo 75 balsus ir nusileido didžiausios opozicinės Centro partijos vicepirmininkei Mailis Repso, už kurią balsavo 79
rinkikai.
Mažiausio palaikymo sulaukė opozicinės Estijos konservatyvios liaudies partijos (EKRE) pirmininkas Martas Helme – už jį balsavo 16 rinkikų.
Kadangi per 334 rinkikų balsavimą, prasidėjusį po vidurdienio vietos (ir Lietuvos) laiku, nei vienas kandidatas neužsitikrino paprastos daugumos, A.Jõksas ir S.Kallas varžėsi 16 val. prasidėjusiame antrajame rate.
67 metų buvęs Europos komisaras transporto klausimams ir Reformų partijos įkūrėjas S.Kallasas nėra labai žinomas už Estijos ribų, bet ilgai buvo laikomas vienu rimčiausių kandidatų dalyvauti rinkimuose.