„Islamo valstybė“ sudarė sąrašą žmonių, kuriuos nori nužudyti

2016 m. birželio 20 d. 08:26
Įsivaizduokite, ką reiškia vieną dieną sulaukti policijos skambučio: „Sveiki, tikriausiai nereikia nerimauti, bet jūsų pavardė yra įrašyta į „Islamo valstybės“ ruošiamų nužudyti žmonių sąrašą.“
Daugiau nuotraukų (4)
Sulaukti arba pranešti tokią žinią tikriausiai nėra labai malonu, tačiau visame pasaulyje žmonių, kuriems tai gali grėsti – daugiau nei 8 tūkstančiai. 
Teroristinė organizacija „Islamo valstybė“ (IV) sudarė sąrašą žmonių, kuriuos norėtų nužudyti – potencialių aukų yra 8,3 tūkst. IV kovotojai taip pat turi šių žmonių elektroninius paštus ir adresus, skelbia „CBC News“.
Nors sklando daugybė teorijų, kaip džihadistai nusprendė būtent tuos žmones įtraukti į savo galimų taikinių sąrašą, kol kas panašu, kad sąrašas buvo sudarytas atsitiktine tvarka. Nėra įrodymų, kad žmonės buvo atrinkti dėl savo požiūrių arba veiksmų, o kai kurie vardai sąraše yra įrašyti daugiau nei vieną kartą.
Artimųjų Rytų žiniasklaidos tyrimų institutas MEMRI tvirtino, kad pirmą kartą šį sąrašą aptiko IV šalininkų socialinių tinklų paskyrose ir tada iš karto susisiekė su policija.
„Tai yra didelis sąrašas. Mes pasidalijome informacija apie jį su teisėsauga ir ji į tai sureagavo rimtai, – pasakojo MEMRI atstovas. – Mes žinome, kur ieškoti tokios informacijos, su kokiomis paskyromis ir žmonėmis susisiekti. Sąrašą surasti nebuvo sudėtinga.“
Sąrašą žmonių, kuriuos IV norėtų nužudyti sukūrė vadinamasis „Jungtinis kibernetinis kalifatas“ („United Cyber Caliphate“) – grupuotė, kuri apjungia IV palaikančius programišius. Ši ir kitos panašios grupuotės per pastaruosius keturis mėnesius sukūrė daugybę „žudymo sąrašų“, devyni iš kurių buvo aptikti.
Balandį buvo paviešintas sąrašas su 3,6 tūkst. Niujorko gyventojų vardais, kartu su žodžiais „Mes norime, kad jie mirtų“ ir „Svarbiausi Niujorko piliečiai“. Dažniausiai į IV sąrašus patenka JAV bepiločių orlaivių valdytojai, vyriausybių pareigūnai ir pasienio policijos pareigūnai, tačiau šį mėnesį rastas sąrašas atrodė sudarytas atsitiktine tvarka. 
Nėra jokių įrodymų, kad kuris nors iš 8,3 tūkst. į sąrašą įrašytų žmonių būtų buvęs sužeistas ar užpultas. Kadangi sąraše buvo nurodyti ir 151 kanadiečio vardai, Kanados policija nusprendė su jais susisiekti, nes ji „turi pareigą apie tai pranešti“. 
„Mes neturime jokios informacijos, kad ši grėsmė būtų susijusi su teroro ataka Floridoje“, – aiškino Kanados karališkosios raitosios policijos atstovas Haroldas Pfleidereris, turėdamas omenyje sekmadienį JAV Orlando mieste gėjų naktiniame klube surengtas masines šaudynes, kurių metu Omaras Mateenas nužudė 49 žmones.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.