Tačiau kodėl afganų kilmės JAV pilietybę turinčiam 29-mečiui Omarui Mateenui pavyko nužudyti tokį didelį skaičių žmonių?
Ataka pareikalavo didžiulio aukų skaičiaus, nes klubas buvo mažas, trankus ir prigrūstas žmonių, o šaulys tris valandas švaistėsi su galingu bei didelę kulkų talpą turinčiu šturmo šautuvu, rašo „The New York Times“.
Pasirinko sausakimšą vietą
Pasak Teksaso valstijos universiteto profesoriaus J.Pete'o Blaire'o, daug aukų pareikalaujančios masinės šaudynės dažnai surengiamos didelėse, uždarose, sausakimšose vietose, iš kurių žmonėms yra sunku pabėgti.
Kai O.Mateenas pradėjo šaudyti klube „Pulse“, ten garsiai grojusi muzika neleido lankytojams iš karto suvokti, kad vyko teroristinis išpuolis. Klube grojęs didžėjus Ray Rivera iš pradžių manė, kad šūviai buvo fejerverkai, o kiti išsigelbėjusieji tvirtino iš pradžių tikėję, jog automatinio ginklo skleidžiami garsai buvo dainos dalis.
„Panašu, kad jiems buvo sunku pabėgti iš klubo, nes jie neturėjo kur bėgti“, – aiškino J.P.Blaire'as.
Smogikas O.Mateenas naktiniame klube praleido net tris valandas, kol jį susišaudymo metu nukovė policijos greitojo reagavimo būrys. Masines šaudynes tiriantis Alabamos universiteto profesorius Adamas Lankfordas teigė, kad šaulį sustabdyti užtruko stebėtinai ilgai.
Kažkuriuo metu po to, kai buvo paleisti pirmieji šūviai galvažudys išėjo iš naktinio klubo, o vėliau sugrįžo atgal į jo vidų. Pasak Orlando policijos vado Johno Minos, O.Mateenas būtent tuo metu paėmė įkaitų. Nėra žinoma, ar teroristas spėjo nužudyti dar žmonių per tris valandas, kol policijos pareigūnai rengėsi susidūrimui.
Profesorius A.Lankfordas tvirtino, kad laikas, per kurį teisėsaugos pajėgos sureaguoja į šaudynes daro įtaką aukų skaičiui. Bene žymiausiose masinėse šaudynėse Columbine gimnazijoje 1999 metais policija užtruko atvykti daugiau nei tris valandas, o dėl to kai kurie sužeistieji mirė, nes jiems nebuvo suteikta būtina medicininė pagalba.
Naudojo smogikų pamėgtą šautuvą
O.Mateenas naktinį klubą „Pulse“ šturmavo su pusiau automatiniu šaunamuoju ginklu AR-15 ir 9 milimetrų pistoletu. Šturmo šautuvas AR-15 buvo sukurtas specialiai JAV kariuomenei ir buvo plačiai naudojamas Vietnamo kare. Tačiau dabar šis šautuvas yra labai populiarus ir daugelis JAV šaunamųjų ginklų entuziastų jį turi.
Kadangi šautuvas AR-15 gali sparčiai iššauti kulkas dideliu greičiu, jis buvo naudojamas keliose JAV sudrebinusiose šaudynėse: Auroroje, Niutaune ir San Bernardine. Šturmo šautuvą AR-15 galima įsigyti daugumoje valstijų, tarp jų ir Floridoje.
1994 metais Kongresas buvo uždraudęs civiliams parduoti šautuvą AR-15 su didelės talpos kulkų dėtuvėmis, durtuvais arba pistoleto rankenomis – šis draudimas baigė galioti 2004 metais.
Netoli klubo stovėjęs žmogus padarė vaizdo įrašą, kuriame girdisi daugiau nei 20 sparčiai iš eilės paleidžiamų šūvių. Kaip ir daugelyje valstijų, Floridoje nėra apribojamas šautuvų dėtuvių dydis. Draudimai dėl jų dydžio buvo nesėkmingi, nes pirkėjai gali nuvykti į kitą valstiją ir modifikuoti savo AR-15, kad jiems tiktų ir didelės talpos dėtuvės.
Pavyzdžiui, San Bernardine šaudynes surengę žudikai naudojo šturmo šautuvus AR-15 su didelės talpos dėtuvėmis, nors Kalifornijoje yra uždrausti pusiau automatiniai šaunamieji ginklai, kuriuose telpa daugiau nei 10 kulkų.
Pasak profesoriaus A.Lankfordo, pasaulyje yra įvykusios tik dvejos masinės šaudynės, nusinešusios daugiau gyvybių nei Orlande sekmadienį: 2011 metais Norvegijoje Andersas Behringas Breivikas nužudė 69 žmonės vasaros stovykloje, o 1982 metais šaulys Pietų Korėjoje sušaudė 58 žmones.