Antai ketvirtadienį Egipto valdžia pranešė savo kurortų oro uostų apsaugos tobulinimui išleisianti 29 mln. eurų sumą.
Šalies turizmo ministras Hishamas Zaazou paskelbė, kad už šias lėšas Hurgadoje ir Šarm aš Šeiche bus įrengiamos stebėjimo kameros ir kita saugumo įranga.
Kelionių organizatoriaus „Tez Tour“ padalinio Egipte vadovo pavaduotojas Tameras Saidas taip pat pranešė, kad saugumas buvo sustiprintas ir viešbučiuose.
„Viešbučio restoranas, kuriame prasidėjo išpuolis, turi duris į gatvę, pro kurias ir įėjo užpuolikai. Dabar valdžia nusprendė uždaryti visas šias duris, kad įtartini asmenys negalėtų patekti tiesiai į restoraną“, – aiškino „Tez Tour“ atstovas.
Mieste saugumas stiprinamas ir kitaip. Gatvėse ir viešbučiuose jau tris mėnesius įrenginėjama daugiau stebėjimo kamerų. Dabar jų jau 79, o artimiausiu metu bus atgabenta dar pusantro šimto.
Metalo detektoriai prie viešbučių padaryti efektyvesniais, kad jais būtų galima užfiksuoti daugiau pavojingų daiktų. Tiesa, nors einant pro šiuos detektorius kaskart pasigirsta pypsėjimas, apsauginiai iš pažiūros neskuba prašyti turistų išversti kuprines.
Susitiko su Lietuvos konsulu
Kad Lietuvos turistai Hurgadoje yra svarbūs svečiai, byloja ir Raudonosios jūros regiono centre Hurgadoje įvykęs saugumo pareigūnų susitikimas su Lietuvos konsulu Egipte Justu Vaišnoru.
Konsulas ketvirtadienį buvo susitikęs su Raudonosios jūros regiono nacionalinio saugumo vadovu Aymanu Kotbu, regiono turizmo policijos vadovu Ashrafu Saadu ir regiono generaliniu sekretoriumi Mostafa Fathy Sedky el-Sadawey.
Per dvišalį susitikimą, kurio tikslas buvo įvertinti saugumo situaciją po sausio 8 dienos įvykio viešbutyje „Bella Vista“, Egipto pareigūnai dar kartą pakartojo savo įvykių versiją: išpuolis Hurgados viešbutyje buvo individualus kriminalinis įvykis, o ne teroro aktas.
„Kad tai nebuvo organizuota veikla, rodo išpuolio metu naudoti ginklai – trys peiliai ir nudėvėtas pistoletas. Nėra sistemos, kuri rodytų ryšį su kokiu nors teroristiniu ar kriminaliniu susivienijimu“, – teigė J.Vaišnoras.
Egipto saugumo pareigūnai taip pat pabrėžė laiką, per kurį nuo gauto pranešimo buvo sureaguota į užpuolikus viešbutyje „Bella Vista“.
Du austrus ir švedą sužeidę egiptiečius saugumo pajėgos užklupo per septynias minutes. Vienas iš jų buvo nušautas, o kitas – sužeistas. Egiptiečiai džiaugėsi ir tuo, kad per saugumo pajėgų operaciją nebuvo sužeistas nė vienas turistas.
Tačiau, kaip pabrėžė Lietuvos konsulas, tai yra tik Egipto pozicija, o tai, kad kol kas mieste tikrai ramu, nereiškia, kad jokios grėsmės nebėra.
„Turistams rekomenduojama nevažiuoti į nežinomų kompanijų organizuojamas keliones, nesėsti į nežinomus taksi automobilius, o vertingus daiktus viešbutyje laikyti seife. Taip pat vengti neblaiviam rodytis viešose vietose, ypač diskotekose ar klubuose“, – apie apiplėšimų pavojų įspėjo diplomatas.
Egipto pareigūnai taip pat turistus ragino nebūti nuotykių ieškotojais ir į dykumas nesileisti vieniems, be išvykas organizuojančių kompanijų suburtų grupių.
Saugumu susirūpino ir oro uostai. Gruodį Egiptas pasamdė Jungtinės Karalystės saugumo konsultantų bendrovę „Control Risks“, kuri tikrina, ar Egipto oro uostuose yra laikomasi tarptautinių saugumo standartų.
Revoliucijos padarė savo
Nors dabar jaučiamas ypatingas atvykėlių trūkumas, turizmas Egipte nuosmukį jaučia jau penkerius sumaišties kupinus metus.
2011 metais sukilimo metu buvo nuverstas ilgai šalį valdęs autokratas Hosnis Mubarakas, o po dvejų metų prezidento postą užėmusį musulmoniškąjį prezidentą Mohammedą Morsi nuvertė generolo Abdelio Fattah al-Sisi režimas.
Nėra nuostabu, kad tokie dažni ir radikalūs režimo pokyčiai šaliai neatnešė stabilumo. Ilgamečiai islamistų neramumai Sinajaus pusiasalyje vis intensyvėjo.
Pavojų pajuto ir verslas. T.Saidas susitikime su žurnalistais iš Lietuvos svarstė, kad bet kokioje šalyje po revoliucijos reikia palaukti mažiausiai dešimt metų, kad viskas sustotų į savas vietas, o dabar praėjo tik penkeri.
„Kur pasaulyje dabar galima rasti absoliutų stabilumą? Juk Paryžiuje taip pat įvykdyti išpuoliai. Palaipsniui sprendžiame visas savo problemas. Nesakysiu, kad viskas Egipte yra stabilu ir aišku, tačiau tikiuosi, kad po penkerių metų įsivyraus bent jau politinis stabilumas“, – vylėsi T.Saidas.
Tačiau didžiausią smūgį turizmo industrijai sudavė spalio mėnesį Egiptui priklausančiame pusiasalyje sudužęs keleivinis lėktuvas. Katastrofos metu žuvo visi 224 jame buvę žmonės, daugiausia turistai iš Rusijos.
Maskvos teigimu, iš Šarm aš Šeicho oro uosto pakilusį lėktuvą pražudė islamistų paslėpta bomba. Tiek Rusija, tiek Jungtinė Karalystė nutraukė savo skrydžius į Egiptą, o šalies turizmas neteko dviejų didžiausių savo klientų.
Atšaukė skrydį iš Vilniaus
Po incidento viešbutyje „Bella Vista“ užsienio turistus į Egiptą skraidinančios bendrovės taip pat sureagavo į pasikeitusią saugumo situaciją.
Antai kelionių organizatorius „Tez Tour“ po išpuolio viešbutyje „Bella Vista“ taip pat atšaukė kitą dieną numatytą skrydį iš Vilniaus į Hurgados kurortą.
Pasak bendrovės pranešimo, šis sprendimas priimtas po konsultacijų su Užsienio reikalų ministerija.