Adolfo Hitlerio „Mein Kampf“ – jau Vokietijos knygynuose

2016 m. sausio 8 d. 14:24
Sausio pradžioje baigė galioti Vokietijos nacių lyderio Adolfo Hitlerio politinio manifesto „Mein Kampf“ (liet. „Mano kova“) autorinės teisės. Tuo pasinaudodamas Vokietijos istorijos institutas atnaujino šios skandalingos knygos leidybą ir jau penktadienį naująjį knygos leidimą buvo galima įsigyti Vokietijos knygynuose, rašo naujienų agentūra AP.
Daugiau nuotraukų (7)
Tai – pirmas kartas nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos, kai vėl spausdinamas šis neapykantą kurstęs fiurerio manifestas.
Po A.Hitlerio mirties 1945-aisiais knygos autorinės teisės priklausė Bavarijos vyriausybei. Ji dėjo pastangas, kad jokie nauji tos knygos leidimai nebūtų spausdinami, nors oficialiai toks draudimas nebuvo paskelbtas.
Tačiau penktadienį sausio 1-ąją šios knygos autorinių teisių galiojimas ir dabar ją galima perspausdinti.
To ėmėsi Miunchene įsikūręs Vokietijos istorijos institutas, kuris manifestą išleido su aiškinamosiomis pastabomis ir toks leidinys bus laikomas mokomąja priemone.
Knyga anksčiau plito per internetinius kanalus, todėl istorikai mano, kad legalus jos išleidimas su paaiškinimais išsklaidytų bet kokius mitus, gaubusius šį fiurerio manifestą.
Knygą išleisti prancūzų kalba planuoja ir kaimyninėje Prancūzijoje veikianti leidykla „Fayard“.
Keliose Europos šalyse, kurios buvo okupuotos nacių, tarp jų Austrijoje ir Nyderlanduose, padėtis iš esmės nepasikeis, nes ten nacių lyderio veikalą leisti ir platinti oficialiai draudžiama.
Kitur, įskaitant Indiją ir Braziliją „Mein Kampf“ galima įsigyti laisvai, o Japonijoje netgi buvo išleista pagal ją sukurta manga – komiksų knygelė. Turkijoje nuo 2004 metų parduota daugiau negu 30 tūkst. šios knygos egzempliorių. Ji taip pat nėra uždrausta Jungtinėse Valstijose.
Kai kurie mokslininkai pasisako už pakartotinius leidimus, sakydami, kad jie padės demistifikuoti liūdnai pagarsėjusią 800 puslapių apimties knygą, juolab, kad šis veikalas yra lengvai prieinamas internete.
Vis dėlto skelbiama įvairių nuomonių, ypač žydų organizacijose – kai kurios jų nori, kad draudimas liktų galioti, o kitos įsitikinusios, kad tą tekstą verta paskelbti su mokslininkų komentarais švietimo tikslais.
fiurerisnacizmasMein Kampf
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.