Nuo permatomo lagamino nudistams iki automatinės nosies krapštyklės – Nesąmonių muziejuje galima rasti visko.
Didelė šio muziejaus kolekcija, kurioje yra daugybė kvailų, tačiau tuo pat metu tiesiog tobulų išradimų, yra puikus pavyzdys, kad net ir blogos idėjos gali tapti nuostabiais kūriniais, jei jos tinkamai įgyvendinamos.
„Nonseum“ (tai angliškų žodžių „nonsense“ ir „museum“ junginys. – Red.) vadovai tvirtina, kad šis muziejus yra vienintelis toks visame pasaulyje.
Kasmet tūkstančiai žmonių iš įvairiausių Žemės kampelių plūsta į Hernbaumgarteno miestelį Šiaurės Austrijoje, netoli sienos su Čekija. Būtent čia ir yra įsikūręs Nesąmonių muziejus.
„Mes sulaukiame turistų grupių iš tokių tolimų šalių kaip Kinija ir Pietų Korėja. Todėl kartais šiek tiek būgštauju, kad kalambūrų gali nepavykti tinkamai išversti į užsienio kalbą.
Vis dėlto ir šie lankytojai leipsta juokais. Matyt, tai reiškia, kad turime eksponatų, kurie yra universalūs“, – tvirtina viena muziejaus vadovų Susane Muchaca.
„Nonseum“ muziejų jos svainis skulptorius Fritzas Gallas kartu su dar keturiais vietos menininkais įkūrė dar 1994 metais, nors apie jį mąstė nuo devintojo dešimtmečio vidurio, kai surengė pirmąją nepavykusių išradimų mugę, kuri netikėtai sulaukė labai didelio pasisekimo.
Tada, 1984-aisiais, mieguistą ir ramų Hernbaumgarteną, kuriame gyvena 970 žmonių, staiga užplūdo 5 tūkst. turistų iš visos Austrijos ir net smalsuoliai iš užsienio.
F.Gallas ir jo draugai suprato, kad atrado išskirtinę rinkos nišą: kolekcionuoti iš pažiūros beprasmius daiktus, kurie gali žmonių veiduose išspausti šypseną.
Iš pradžių penki menininkai įkūrė pelno nesiekiančią asociaciją, kurios užduotis buvo 10 metų organizuoti įvairiausius absurdiškus renginius. Pavyzdžiui, 24 valandas trunkančias sraigių lenktynes arba kaliausių festivalį.
Po kiekvieno renginio keistų išradimų ir idėjų kolekcija vis augo, todėl menininkai nusprendė eksponuoti visa tai po vienu stogu.Šiandien trijuose muziejaus pastatuose yra šimtai eksponatų, o paroda nuolat pildoma naujais.
Galima išvysti tokių daiktų kaip sriubos lėkštė su vonios kamštuku, kad iš jos būtų galima išleisti likusį skystį.
Kitas muziejaus pasididžiavimas – vienintelė garsių pasaulio skylučių sagoms kolekcija. Napoleonui Bonaparte’ui ir kitoms istorinėms asmenybėms neva priklausiusių sagų skylutės tvarkingai „sudėtos“ į nedideles dėžutes permatomais dangteliais – jos, žinoma, tuščios.
Lankytojai ne iš karto suvokia, kur pakastas šuo, o tada ilgai juokiasi. Muziejuje taip pat galima išvysti šautuvą, kurio vamzdis atsuktas atgal.
Eksponato pavadinimas – „Svarbiausia asmenukė“.
Čia galima pamatyti ir kelioninį makaronų dėklą, triratuką dvyniams, ir šampano butelio kamščio stabdiklį.
Pasak S.Muchacos, visi šie išradimai subtiliai kritikuoja šiuolaikinę vartotojišką visuomenę.
„Tai gyvenimo filosofija – šių daiktų mums nereikia. Tačiau mes bent pripažįstame, kad mums jų tikrai nereikia“, – pažymi moteris.