Rusija vetavo rezoliuciją dėl lėktuvo katastrofos Ukrainoje

2015 m. liepos 29 d. 22:33
AFP, BNS ir lrytas.lt inf.
Tikra katastrofa Rusijai 
Daugiau nuotraukų (1)
11 iš 15 Saugumo Tarybos narių balsavo už rezoliuciją, kurios projektą parengė Australija, Belgija, Malaizija, Nyderlandai ir Ukrainai. Rusija pasinaudojo veto teise, o Angola, Kinija ir Venesuela susilaikė. Tarybos sesijos pradžioje praeitų metų liepos 17 dieną įvykusios tragedijos 298 aukos buvo pagerbtos tylos minute.
Rezoliuciją palaikė Didžioji Britanija, Prancūzija ir Jungtinės Valstijos, kaltinančios prorusiškus separatistus numušus oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvą „Boeing 777“ raketa „žemė–oras“ „Buk“, gauta iš Rusijos.
Maskva neigia esanti kaip nors susijusi ir kaltina Ukrainos kariuomenę. Trečiadienį Rusijos ambasadorius Vitalijus Čiurkinas pasakė ilgą kalbą, ginančią savo šalies poziciją, versdamas kaltę kitiems. Pasak V.Čiurkino, Rusijos tyrėjams nebuvo suteiktos lygios galimybės dirbti lainerio sudužimo vietoje ir kritikavo potencialų baudžiamąjį procesą, kuris būtų vykdomas „uždarai“.
„Kokiu pagrindu gali būti užtikrintas tokio tyrimo nešališkumas?“ – V.Čiurkinas klausė savo kreipimesi į Saugumo Tarybą, smerkdamas „agresyvią ... propagandą žiniasklaidoje“.
Galingosios Vakarų šalys, taip pat Australija ir Nyderlandai, kurių piliečiai, kartu su keleiviais ir įgulos nariais iš Malaizijos, sudaro daugumą tos katastrofos aukų, smerkė Rusijos žingsnį. Jos tvirtino, kad šis veto niekaip nenuslopins pastangų siekti tarptautinio teisingumo katastrofos kaltininkams.
„Tragiška, kad Rusija pasinaudojo jai patikėta privilegija ... tarptautinei taikai ir saugumui nuvilti“, – sakė JAV ambasadorė Samantha Power.
„Jungtinės Valstijos tvirtai įsitikinusios, kad tie, kas įvykdė šį neįsivaizduojamą nusikaltimą, negali likti neįvardyti ir nenubausti, – pridūrė ji. – Nebaudžiamumo negali būti ir nebus.“ Kai buvo numuštas MH17 lėktuvas, žuvo 39 jame buvę australai, o Australijos užsienio reikalų ministrė Julie Bishop asmeniškai dalyvavo Saugumo Tarybos balsavime bei aštriai kritikavo Rusijos poziciją.
„Pasaulyje, kuriame daugėja smurtinių teroristų grupuočių ir kitų nevalstybinių veikėjų ... nesuvokiama, kas Saugumo Taryba dabar gali nusigręžti nuo patraukimo atsakomybėn tų, kurie numušė komercinį orlaivį“, – sakė ji. „Šis veto tik papildo šiuos žiaurumus“, – pabrėžė J.Bishop.
Olandijos užsienio reikalų ministras Bertas Koendersas išreiškė „gilų, gilų nusivylimą“ ir sakė galvojantis apie aukų šeimas, kurios dėjo viltis, kad tribunolas bus įkurtas.
Dauguma keleivių, skridusiu tuo lėktuvu iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą, buvo olandai.
Laineris buvo numuštas virš separatistų kontroliuojamos teritorijos Ukrainos rytuose, kur tuo metu vyko įnirtingos kautynės tarp Kijevo ginkluotųjų pajėgų ir kovotojų. Ukrainos užsienio reikalų ministras Pavlo Klimkinas be užuolankų kaltino Rusijos poziciją.
„Negali būti jokios kitos priežasties priešintis, nebent patys esate kaltininkai“, – sakė jis. „Šis tribunolas turi nustatyti tiesą. Jeigu bijote tiesos, jūs aiškiai esate neteisingoje pusėje“, – pridūrė diplomatijos vadovas.
Prieš balsavimą Malaizijos susisiekimo ministras kreipėsi į Saugumo Tarybą, prašydamas priimti rezoliuciją, ir sakė, kad tas tribunolas būtų tinkamiausias organas „užtikrinti teisingumą aukų šeimoms“. „Visiems, keliaujantiems oru, kils didesnė grėsmė, jeigu kaltininkai nebus patraukti atsakomybėn“, – sakė ministras Liowas Tiongas Lai.
Tikra katastrofa Rusijai 
Ukrainos prezidentas Petro Porošenka per interviu amerikiečių leidiniui „The Wall Street Journal“ teigė, kad Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos rezoliucijos dėl tribunolo įkūrimo priėmimas būtų buvęs tikra katastrofa Rusijai, skelbia „Ukrinform“.
„Rezoliucijos priėmimas būtų katastrofa Rusijai, kadangi ji reikštų atsakomybės pripažinimą“, – teigė Ukrainos vadovas.
Anot P. Porošenkos, Maskvos grasinimai vetuoti rezoliuciją priminė „viduramžių požiūrį“.
Ukraina ir Vakarų šalys įtaria, kad Malaizijos lėktuvui smogė, raketa „žemė-oras“, paleista Rusijos karių arba Maskvos palaikomų separatistų Rytų Ukrainoje. Rusija tai kategoriškai neigia.
Praėjusį trečiadienį Saugumo Taryba vienbalsiai priėmė kitą rezoliuciją, įpareigojančią kaltininkus atsakyti už savo veiksmus, o visas šalis pilnai bendradarbiauti dėl šios atsakomybės įteisinimo.
Maskva sakė nepritarianti siūlomai rezoliucijai ir pateikė kitokią dokumento versiją, kuriame reikalaujama įvykdyti teisingumą tos tragedijos kaltininkams, bet nesiūloma įkurti tribunolą.
RusijavetoMalaizijos oro linijos
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.