Augančią Rusijos grėsmę jau kurį laiką jaučia ne tik Ukraina, Baltijos šalys, bet ir Jungtinė Karalystė. Padažnėję Rusijos bombonešių, žvalgybinių orlaivių skrydžiai ir povandeninių laivų sukiojimasis šalia britų krantų gynybos biudžetą gerokai apkarpiusią Jungtinę Karalystę privertė gerokai sunerimti.
Nerimą britams kelia ir Rusijos pažeista INF sutartis, kurios nesilaikydama Maskva aktyviai bando savo vidutinio nuotolio sparnuotąsias raketas, kurios gali nešti branduolinį užtaisą. Kaliningrado srityje dislokuotos tokios raketos Jungtinę Karalystę galėtų pasiekti per 5 minutes.
„Turime pasiųsti aiškų signalą Rusijai, kad neleisime peržengti raudonų linijų. Taip, tai galėtų būti ir JAV sparnuotųjų raketų dislokavimas, – pripažino Jungtinės Karalystės Užsienio reikalų sekretorius Philipas Hammondas. Tiesa, jis pabėžė, kad toks delikatus klausimas turėtų būti kruopščiai apsvarstytas, pasveriant visus „už“ ir „prieš“.
„Kol kas nesulaukėme detalaus JAV pasiūlymo (dėl dislokavimo). be to, turime suvokti, kad rusai jaučiasi apsupti ir puolami, o mes nenorime nereikalingų provokacijų“, – pabrėžė Jungtinės Karalystės vyriausybės narys.
Tačiau jis diplomatiškai patvirtino, kad toks JAV sparnuotųjų raketų gražinimo į Jungtinę Karalystę klausimas būtų svarstytinas.
Vien toks pareiškimas yra milžiniškas pokytis Londonui, mat po INF sutarties 1987 metais JAV sparnuotosios raketos „BGM-109G GLCM“ su 0,5 – 150 kilotonų galios branduoliniais užtaisais buvo išgabentos ir sunaikintos. Vien jų buvimas Jungtinėje Karalystėje praėjusio amžiaus 9 dešimtmetyje kėlė milžiniškus protestus.
Raketų bazė – „Žvaigždžių karų“ filmavimo aikštelė
Karališkųjų oro pajėgų bazė – RAF Grinhamas (RAF Greenham Common), kurioje buvo dislokuotos amerikiečių raketos tapo kairuoliškai nusiteikusių protestuotojų taikiniu.
Prieš šios bazės tūkstančiai žmonių rengdavo demonstracijas, provokavo riaušes, o kelis sykius buvo iš rankomis susikibusių dešimčių tūkstančių žmonių suformavę gyvąją grandinę, kuri apsupo visą bazę. Jau praėjus ne vieneriems metams po Šaltojo karo pabaigos išslaptinti duomenys parodė, kad neretai už tokių demonstracijų kyšojo ir Kremliaus ausys, mat Maskva rėmė įvairius kairuoliškus, anarchistinius judėjimus Europoje, pasisakiusius už Vakarų šalių branduolinį nusiginklavimą.
Beje, šiandien deaktyvuota RAF Grinhamo bazė pagal paskirtį nenaudojama. Užtat būtent čia neseniai buvo filmuota nauja „Žvaigždių karų“ filmų dalis „Jėga bunda“. Milžiniškuose angaruose, kur kadaise buvo saugomos raketos, filmuotos scenos su X-tipo naikintuvų bei „Tūkstantmečio sąkalo“ maketais.