Karas, ekonominė suirutė, dėl visų negandų džiūgaujanti Rusijos propagandos mašina – akivaizdu, kad pastarųjų metų Ukrainos įvaizdžiui reikėjo geresnių naujienų. Tokia turėjo tapti Nepale įstrigusių tautiečių gelbėjimo operacija.
Bet operacija, kuri turėjo trukti tik dvi dienas, virto beprotišku savaitės trukmės serialu. Pagrindiniai veikėjai – sugedę lėktuvai, gauja žurnalistų ir vienas užsispyręs biurokratas.
„Visa tai buvo tarsi maratonas, kuriame bėgo nepatyręs sprinteris“, – „Global Post“ teigė žurnalistas Bohdanas Kutjepovas, kruopščiai fiksavęs visą kelionę.
Ekspedicija, kuriai vadovavo charizmatiškas vyriausybės atstovas Zorjanas Škirjakas, prasidėjo pačioje balandžio pabaigoje, iš Kijevo pakilus Gynybos ministerijos lėktuvui, kuriuo skrido nedidelė gelbėtojų komanda ir 14 žurnalistų.
Problemos įsiplieskė iškart – ant kilimo tako. Kaip teigė B.Kutjepovas, skrydis buvo atidėtas, nes Kijevo oro uoste sugedo degalų pildymo sistema.
Pakilti pavyko tik kitą dieną, o Indijos sostinėje Naujajame Delyje ukrainiečiai iš čia dirbančio šalies diplomato sužinojo, kad dar tris dienas negalės nusileisti Katmandu. Taip pat – kad jų lėktuvas „Il-76“ sugedo.
„Tą patį girdėjome visą likusį kelionės laiką, du kartus per dieną – kad yra blogų naujienų, bet viskas kontroliuojama“, – pasakojo B.Kutjepovas.
Misijos vadovas Z.Škirjakas nepasidavė. Dalį komandos jis įsisodino į komercinį lėktuvą. Kiti laukė pakaitinės lėktuvo detalės, kurią į Indiją skubiai išskraidino pareigūnai Kijeve.
Jei detalė būtų buvusi ta, kurios reikėjo, misija būtų galėjusi tęstis. Bet detalė buvo ne ta.
Tad ukrainiečiams teko glaustis pigiuose Naujojo Delio viešbučiuose. Katmandu kartu su Z.Škirjaku pasiekę gelbėtojai turėjo nakvoti keistai prabangioje Ukrainos diplomato viloje – čia glaudėsi ir turistai, kurių evakuoti buvo atskrista.
„Būtent tada supratome, kaip viskas ironiška. Tinkle „Facebook“ pasiūliau pasiųsti gelbėjimo misiją, kuri išgelbėtų gelbėtojus“, – prisimena B.Kutjepovas.
Tuo metu namuose Ukrainos žiniasklaida ėmė svarstyti, kodėl Z.Škirjakas į kelionę pasiėmė savo širdies draugę – jogos instruktore dirbančią kijevietę.
Biurokratas nesutriko. Esą Kateryna Chramova puikiai išmano Azijos papročius ir todėl jos reikėjo ekspedicijoje. Z.Škirjakas nepamiršo pridurti, kad moteris pati susimokėjo už kelionę.
Galiausiai po savaitės ukrainiečiai pajudėjo namo. Tiesa, laukė ir dar viena, jau paskutinė kliūtis – Naujajame Delyje sprogo lėktuvo ratas.
Komanda turėjo praleisti naktį tiesiog ant oro uosto tako. Nuotraukos greitai paplito socialiniuose tinkluose ir tapo kelionės, kurią visi jos dalyviai prakeikė, simboliu.
Parengė Gintaras Radauskas