Po kovą įvykusių rinkimų politikas per 28 dienas prezidentui Reuvenui Rivlinui turėjo pateikti naujosios koalicijos pasiūlymą, tačiau šį terminą buvo paprašęs pratęsti dviem savaitėmis.
Trečiadienio vidu
rnaktį šis laikas baigėsi. B.Netanyahu sugebėjo susitarti su partijomis, kurių nariai Knesete sudarytų 61 parlamentaro daugumą.
Tiesa, koalicijai stabilumas nežadamas, rašo „The Guardian“.
Išmušė iš vėžių derybas
Pirmadienį derybas dar kartą iš vėžių išmušė netikėtas užsienio reikalų ministro Avigdoro Liebermano pareiškimas, kad jis ketina atsistatydinti ir savo partiją „Yisrael Beteinu“ („Izraelis – mūsų namai“).
Viešas pareiškimas B.Netanyahu paliko bėdoje, kadangi ši griežtos linijos šalininkų partija, laimėjusi 6 vietas parlamente, buvo laikoma viena iš galimų koalicijos partnerių.
Prieš pasitraukiant A.Liebermanui, B.Netanyahu turėjo 67 parlamentarus iš 120 vienijančios dešinės ir religinių partijų koalicijos planą.
Jam jau pavyko pasirašyti koalicijos susitarimą su dviem žydų ortodoksų partijomis ir buvusio „Likud“ nario vadovaujama centro dešinės „Kulanu“ partija. Tačiau artimiausiu partneriu laikomas N.Bennetas esą pareikalavo didesnės politinės kainos už savo parašą.
Koją kišo ir asmeniniai priešai
Po rinkimų atrodė, kad B.Netanyahu nebus didelės problemos suvienyti dešiniųjų partijas. Tačiau dabar, kai derybos užtruko ilgiau nei planuota, jam koją vis labiau kišo sudėtinga asmeninių priešų ir politinių priešininkų aritmetika.
„B.Netanyahu su visais per šias derybas elgėsi kaip su žemesniais. Vietoj to, kad viską sutartų per pirminį 28 dienų periodą, jis laukė iki pat paskutinės 14 dienų pratęsimo akimirkos ir dabar turi maldauti N.Bennetto“, – partijos lyderį kritikavo vienas kolega.
Jeigu B.Netanyahu iki vidurnakčio nepavyks suformuoti koalicijos, prezidentas R.Rivlinas šį darbą 28 dienoms perduos kitam parlamentarui. Jeigu ir šis nesugebės to padaryti, bus pasirinktas trečias Kneseto narys, tačiau šįkart jam bus duota tik 14 dienų.
Trečia kartą nesuformavus koalicijos būtų šaukiami nauji rinkimai.
Analitikai sutaria, kad koalicija, kurioje dauguma sudaryta tik vieno balso skirtumu, tikriausiai ilgai neišgyventų.
„Ji nesugrius rytoj ar poryt, tačiau mūsų politinėje sistemoje 61 parlamentaro koalicija sunkiai išgyventų ilgą laiką“, – rašė „Haaretz“ apžvalgininkas Yossi Verteris.