Iš savo klaidų nesimoko
Profesorius K.Foersteris ekspertizės akte pateikė išvadas apie teisiamojo Emilio S. asmenybę, pakaltinamumą ir pavojingumą.
Tirti kaltinamąjį buvo nelengva, nes Emilis S., savo advokatų patartas, atsisakė su psichiatrijos ekspertu kalbėtis. Todėl pateikdamas ekspertizės išvadas, profesorius galėjo remtis tik teisiamojo elgesio teisme tyrimu, taip pat liudytojų parodymais bei įrašais teismui pateiktoje medžiagoje.
G.Žebrovskytės žudikas Emilis S. jau buvo anksčiau teistas. 1990 metais jis už dviejų moterų apiplėšimą gimtojoje Bulgarijoje kalėjo 6 metus.
Apsigyvenęs Vokietijoje, Bulgarijos turkas prisiminė jaunystės „nuotykius“. Teisiamasis ne tik 2013 m. spalio 3 dieną pasmaugė G.Žebrovskytę ir pasinaudojo su jos kūnu seksualiai pasitenkindamas – jis kaltinamas taip pat pernai rugpjūtį Špajeryje brutaliai užpuolęs 48 metų moterį bei vėliau Griunštadte apiplėšęs dvi nepilnametes.
Polinkį smurtauti, manipuliuoti Emilis pademonstravo ir atsidūręs už grotų. Iškart po suėmimo jis bandė paveikti bulgarę vertėją, po stalu spardydamas ir bato galu baksnodamas jos kojas. Vertėjai pareiškus pastabą, suimtasis nutaisė nekaltą veido išraišką, bet ir toliau nesiliovė bulgarės spardęs.
Nustebino teisėją
Emilis S., 7 mėnesius beveik nebendravęs su tyrėjais, nė žodžio neprataręs teisme, net nerodęs jokio susidomėjimo tuo, kas jame vyksta, nuobodžiavęs ir žiovavęs net ir tada, kai buvo kalbama apie nužudytosios G.Žebrovskytės skrodimo išvadas, praeitą savaitę nustebino net visko mačiusį teisėją.
Kaltinamasis prisipažino nužudęs G.Žebrovskytę, atsiprašė jos artimųjų ir sakėsi labai besigailintis dėl savo įvykdyto nusikaltimo ir nuolankiai laukiantis pelnytos bausmės.
Net šis tobulas prisipažinimas nepakeitė viso tyrimo metu profesoriaus K.Foersterio susidarytos nuomonės.
„Teisiamasis tebėra pavojingas visuomenei,“ – teisme nuskambėjo psichiatrijos eksperto išvada. – Jis turi polinkį smurtauti ir naudoti prievartą.“
Nors Bulgarijos turkas ir prisipažįsta, nužudęs G.Žebrovskytę, ir atgailauja, profesoriaus nuomone, tai nelabai ką tereiškia: teisiamasis nepasimokė iš savo klaidų, jo neperauklėjo net anksčiau skirta bausmė. Kaip „rizikos faktorius“ profesorius K.Foersteris įvardijo didelę atkričių tendenciją, neatsakingumą.
Jei teismas pritars eksperto išvadai, Emiliui S. gresia ilgi metai už grotų. Profesorius nenustatė jokio teisiamojo asmenybės ar psichinio sutrikimo. Ekspertas nesutinka ir su kažkada, Bulgarijoje teisiant Emilį S., psichiatrų padaryta išvada, jog suimtojo yra „žemas intelektas“.
„Aš nematau silpnaprotystės įrodymų“, – apibendrina K.Foersteris. – Emilis S. yra pakaltinamas.“
Gali dar visaip nutikti
Psichiatrijos eksperto profesoriaus K.Foersterio nuomonė nepalanki kaltinamajam. Tiesa, teisme liudytojai Emilį S. apibūdino kaip vienišių, nemėgstantį bendrauti, kita vertus, jis yra draugiškas ir visada pasiruošęs padėti.
Nužudytosios G.Žebrovskytės artimieji norėtų, kad žudikas niekada nebeišvystų laisvės.
Maximilianas Endleris, vienas iš kaltinamojo advokatų, skelbia padarysiąs viską, kad apsaugotų savo ginamąjį nuo prevencinio įkalinimo.
Vokietijos teisėsaugos tikslas yra ne nubausti nusikaltėlį, o jį perauklėti.
Praeitą savaitę, Emiliui S. prisipažinus dėl G.Žebrovskytės nužudymo, teisėjas Ulrichas Meinerzhagenas neslėpė laukiąs teisiamojo prisipažinimo bei paaiškinimo ir dėl kitų jam priskiriamų nusikaltimų.
„Aš negaliu pažadėti, kad tai turės įtakos bausmės skyrimui, bet siūlau apie tai pagalvoti“, – U.Meinerzhageno žodžiuose Emilis S. galėjo įžvelgti mažytę vilties kibirkštėlę.